Francúzsko začalo polročný experiment s platením ľudí, aby sa cestovali na bicykli do práce, čím sa pripojili k ďalším európskym vládam v snahe zvýšiť využívanie bicyklov k podpore zdravia ľudí, s cieľom znížiť znečisťovanie ovzdušia a znížiť spotrebu fosílnych palív.

Niekoľko krajín, vrátane Holandska, Dánska, Nemecka, Belgicka a Veľkej Británie za používanie cestovania do práce na bicykli využívajú rôzne systémy, s rôznymi druhmi stimulov, ako sú daňové úľavy, platby za kilometer a finančnej podpory pre nákup bicyklov.

Súvisiace: Google vytvoril nové úžasné mapy pre cyklistov

Vo Francúzsku zhruba 20 spoločností a inštitúcií, ktoré zamestnávajú celkovo 10 000 ľudí, ktorí sa prihlásili na zaplatenie ich zamestnancom 25 centov (34 amerických centov) na kilometer, keďže cestujú do práce na bicykli. S týmto vyjadrením nedávno prišlo ministerstvo dopravy.

Francúzsky minister dopravy Frederic Cuvillier upozorňuje, že dochádzanie verejnou dopravou a automobilov už sú dotované ďalej povedal, že ak výsledky experimentu budú sľubné, bude druhý experiment vo väčšom meradle.

Ministerstvo dúfa, že stimuly za cestovanie do práce na bicykli zvýšia využívanie bicyklov pre dochádzanie do práce o 50 percent z 2,4 percent všetkých cestujúcich do zamestnaní, alebo o 800 miliónov km, s priemernou vzdialenosťou cesty na úrovni 3,5 km.

V Belgicku, kde existujú stimuly bicyklov cez oslobodené dane sú v tejto krajine dlhšie ako päť rokov a zhruba 8 percent zo všetkých cestujúcich dochádza na bicykli. Cyklistická organizácia v Holandsku, ktorá je priateľské na tomto dopravnom prostriedku je táto úroveň vo výške 25 percent.

Projektový manažér skupiny Bike2Work – Randy Rzewnicki poznamenal: Európska federácia pre cyklistov so sídlom v Bruseli má finančné prostriedky Európskej únie pre štúdium osvedčených postupov medzi rôznymi cyklistickými motivačnými programami.

Úverové programy pre bicykle tohto mesto hrali veľkú úlohu v podpore cyklistického dochádzania u miest, vrátane Barcelony, Londýnu a Štokholme, čo bolo nasledované modelom “Velib” v Paríži.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár