Francuzsky_premier_varuje_ze_Renault_by_bez_pomoci_vlady_mohol_skoncit

Automobilka Renault bez pomoci francúzskej vlády nemusí prežiť šok z koronavírusovej pandémie.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v piatok vyhlásil, že automobilka má „vážne finančné ťažkosti“.

V rádiu Europe 1 poznamenal: „Renault môže skončiť.“

Spoločnosť v roku 2019 a vykázala najhoršiu finančnú výkonnosť za desať rokov a pandémia bude mať na ňu zdrvujúci účinok.

Výrobcovia zápasia s poklesom dopytu po vozidlách a veľkým narušením ich prevádzky, pretože museli prijať opatrenia na realizáciu pandemických odstavení tovární a udržania zákazníkov doma. V polovici marca spoločnosť Renault zastavila výrobu vo svojich 12 závodoch vo Francúzsku a vo väčšine závodov obnovila svoju činnosť až v priebehu tohto mesiaca.

Pripomienky Le Maireho sa objavili po špekuláciách vo francúzskych novinách, že Renault by sa mohla pripraviť na zatvorenie niekoľkých výrobných miest vo Francúzsku, vrátane hlavnej továrne v meste Flins, severne od Paríža.

Le Maire uviedol: “Flins sa nesmie uzavrieť. Toto je pozícia vlády a štátneho akcionára.”

Francúzska vláda a japonský Nissan sú najväčšími akcionármi spoločnosti Renault, z ktorých každý vlastní 15% podiel v spoločnosti. Vláda v súčasnosti rokuje o podmienkach pôžičky pre Renault vo výške 5 miliárd eur (5,4 miliárd dolárov), ktorú Le Maire zatiaľ nepodpísal.

Le Maire ďalej uviedol: „Podpíšeme, keď budeme vedieť, aká bude stratégia spoločnosti Renault.“ Plány spoločnosti musia zahŕňať prechod na ekologické vozidlá. Dodal: „Chceme, aby bol Renault produktívnejší a aby vo Francúzsku vyrábal ešte viac svojich vozidiel, najmä elektrických.“ Očakáva sa, že Renault zverejní podrobnosti o pláne zníženia nákladov 29. mája.

Očakáva sa, že Nissan, ktorý je súčasťou spojenectva s Renaultom a Mitsubishi, odhalí podrobnosti o významnom prepracovaní svojho podnikania v priebehu budúceho týždňa. Japonské médiá v piatok oznámili, že by mohli oznámiť stratu 20 000 pracovných miest.

Súvisiace: Automobilový sektor čelí jednej z najväčších krízy v histórií

Renault a Nissan boli zasiahnutí negatívnym vplyvom zo škandálu, ktorého sa zúčastnil bývalý predseda Carlos Ghosn, ktorý v decembri utiekol z Japonska, kde čakal na súd o obvinení z finančného zneužitia. Dvaja muži obvinení z pomoci pri pašovaní z krajiny boli tento týždeň v Spojených štátoch zatknutí.

Fiat Chrysler sa minulý rok odklonila od navrhovaného zlúčenia s Renaultom, keď francúzska vláda pristúpila k dohode, čím by sa vytvoril tretí najväčší výrobca automobilov za skupinami Volkswagen a Toyota. Dohoda by poskytla Renaultu potrebný rozsah, aby mohli súťažiť v pretekoch v rámci trhu elektrických vozidiel. Fiat Chrysler sa namiesto toho dohodol na zlúčení s majiteľom Peugeot PSA Group.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár