Futbalove_kluby_Premier_League_oznamili_rekordny_zisk

Manchester City ešte stále oslavuje svoj titul Premier League, ale všetkých 20 tímov v najvyššej divízii Anglicka má dôvod byť spokojní.

Podľa údajov zostavených spoločnosťou Deloitte v oblasti športu, kluby v sezóne 2016/17 vytvorili prevádzkový zisk vo výške 1 miliardy libier (1,4 miliardy dolárov).

Ukázalo sa, že kluby v kolektíve oznámili zisk pred zdanením v hodnote 0,5 miliardy libier, čo pre túto ligu predstavuje rekord, keďže mzdy vzrástli o 9 percent na 2,5 miliardy libier.

Tento kolektívny zisk pred zdanením bol takmer trojnásobný ako predchádzajúci rekord v roku 2013/14.

Dan Jones zo spoločnosti Deloitte to komentoval nasledovne: “Ako predpovedali minulý rok, trojročné vysielanie Premier League, ktoré vstúpilo do platnosti v sezóne 2016/17, pomohlo dosiahnuť rekordné úrovne príjmov.”

“Ako by sa mohlo zdať z nárastu príjmov, napriek zvýšeniu miezd o 9 percent tento nárast nie je porovanteľný.” Toto relatívne obmedzenie klubov Premier League odzrkadľuje rozsah finančnej výhody oproti ostatným ligám, ako aj vplyv domácich a európskych opatrení na kontrolu nákladov.

Okrem toho úsilie klubov o kontrolu ich miezd bolo úspechom v oblasti vysielania, do zdravého prevádzkového zisku a ziskov pred zdanením.

Každý klub s najvyššej ligy dosiahol prevádzkový zisk a 18 z 20 zaznamenalo zisk pred zdanením. Koeficient kolektívneho príjmu k mzdám v sezóne 2016/17 poklesol zo 63% na 55%, čo je najnižšia úroveň od sezóny 1997/98.

Analýza tiež odhaľuje, že kluby Premier League kolektívne dosiahli zisk pred zdanením za tri z posledných štyroch rokov aj napriek tomu, že kluby uverejnili kolektívnu stratu pred zdanením na konci sezóny 2016 (kvôli malému počtu mimoriadných jednorázových nákladov), je však pravdepodobné, že zisky klubov Premier League zostanú nezmenené.

Spoločnosť Deloitte dodala: “Aj napriek očakávaniam, kde mzdové náklady budú v najbližších rokoch naďalej stúpať, nepredpokladáme, že by rast mohol byť na úrovni, ktorá by mohla ohroziť ziskovosť Premier League ako celku, najmä aj pre nový cyklus práv na vysielania.”

V Spojenom kráľovstve už bolo pridelených päť zo siedmich vnútroštátnych balíčkov Premier League pre ďalšie kolo vysielacích práv, pričom stále prítomný partner – Sky Sports získal päť z nich a BT Group chcem pokračovať vo svojom záväzku, s ďalšími dvoma.

Obe spoločnosti však zaplatili menej ako kombinovaná hodnota predchádzajúcej transakcie, ktorá doteraz dosiahla viac ako 6,3 miliardy dolárov, keďže predchádzajúca celková platba v roku 2015 bola vo výške takmer 7,3 miliardy dolárov.

Ďalšie dva balíčky sa však stále predávajú s právom na vysielanie zápasov od začiatku sezóny 2019, s novými hráčmi, ako sú Amazon, Netflix a YouTube, kde ešte svoje ponuky stále zvažujú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár