Gaudiho_nedokoncena_katedrala_La_Sagrada_Familia_dostala_stavebne_povolenie

Ak ste niekedy putovali po uliciach Barcelony, je pravdepodobné, že ste sa zamilovali do troch vecí: 1 eurových špízoch, sangrie a architektúry Antonia Gaudího. Mesto má najvyššiu koncentráciu týčiacich sa stavieb od tohto architekta – jeho zložité mozaiky a surrealistické tvary sa zdajú byť na každom rohu. A teraz, jedna z najznámejších diel tejto katalánskej legendy konečne dostala šancu na dokončenie – 137 rokov po jej vzniku.

Katedrála La Sagrada Familia, ktorá sa od roku 1882 technicky nachádza vo výstavbe, v piatok 7. júna získala prvé oficiálne stavebné povolenie s predpokladaným termínom dokončenia roku 2026. Janet Sanz, ktorý je zástupkyňou primátora pre ekológiu, urbanizmus a mobilitu mesta Barcelona na sociálnej sieti Twitter zverejnila fotografiu kde je podpis s povolením, ohľadom toho, že povolenie mestskej rady v Barcelone stálo 4,6 milióna eur (5,2 milióna dolárov), čo z neho pravdepodobne robí najdrahšie povolenie na svete. Tento poplatok prichádza na vrchole pokuty vo výške 41 miliónov dolárov, ktorá bola uložená správcom budovy v priebehu minulého roka za pokračujúce práce na stavbe bez povolenia, ktorá je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Žeriavy a sutiny sa stali trvalými súčasťami novogotickej baziliky, ktorá má komplikovanú a dlhú históriu. Gaudí prevzal projekt po tom, čo pôvodný architekt v roku 1883 odstúpil a následne bol v roku 1926 zrazený električkou mimo staveniska, keď stavba bola dokončenou zhruba z 20%. Následne španielska občianska vojna v roku 1936 zastavila výstavbu a väčšina pôvodných plánov Gaudího bolo zničených. Keď sa stavba obnovila v roku 1939, zdržiavanie financovania, štrajky a problémy zasiahli pokračovanie prác na Gaudího vízií.

Súvisiace: Mesto Barcelona je šperkom španielskej ekonomiky

Nakoniec, v roku 2012 prevzal kontrolu nad projektom architekt rodený v Barcelone – Jordi Faulí, ktorý tejto stavbe poskytol veľmi potrebný reštart. Faulí využil sofistikovanú, novú modelovaciu technológiu (3-D skenovania a predlôh) na vytvorenie detailného virtuálneho modelu. To znamenalo, že štrukturálne problémy, ktoré predchádzajúci dizajnéri vynechali, sa teraz dajú vyriešiť kliknutím myši. Stavebná rada Nadácie Sagrada Família vydala video s časovým odstupom, podľa ktorého sa bude výstavba vyvíjať v nasledujúcich 13 rokoch.

V súčasnosti je katedrála zo 70 percent kompletná. Podľa Faulího bude vrámci baziliky do roku 2026 pridaných ďalších šesť veží, čo prinesie celkový súčet 18. Keď bude táto katedrála dokončená, katedrála bude najvyššou náboženskou budovou v Európe. Malo by to byť presne 100 rokov od smrti Gaudího. Vyzerá to ako naozaj vhodná pocta jednému z najväčších svetových architektov sveta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, MSN

Facebook komentár