Generacia_Z_je_pripravena_ovladnut_vlastnictvo_nehnutelnosti

Vyzerá to tak, že hviezdy začínajú byť naklonené na generáciu Z, ktorá sa zdá byť určená na to, aby sa stala vlastníkom domácností vo vyššej miere ako generácia Milénia.

Prieskum viac ako 100 ekonómov, ktorý uskutočnila realitná spoločnosť Zillow a výskumná spoločnosť Pulsenomics, zistil, že množstvo odborníkov na bývanie očakáva, že podiel Generácie Z, ktorá bude vlastníkom domu za 15 rokov, bude väčší ako podiel u generácie Milénia, ktorá v súčasnosti vlastní niektoré svoje domovy. (Výskumné centrum Pew definuje generáciu Z ako zhruba každého, kto sa narodil po roku 1996, takže je mu teraz 23 a menej. Miléniali sa narodili medzi rokmi 1981 a 1996, takže podľa Pew sú teraz medzi 23 a 38 rokom života.)

Keďže väčšina generácie Milénia už dospela do toho stavu, čo bolo tradične prvými rokmi na kúpu prvého domu – vo veku 35 až 44 rokov, miera vlastníctva domácnosti v tejto vekovej skupine klesla. V období od roku 2009 do súčasnosti klesol podiel osôb vo veku od 35 do 44 rokov, ktoré vlastnia svoje domovy, zo 66% na 60%. Počas toho istého obdobia sa celková miera vlastníctva domov zvýšila na takmer 65% po tom, čo v roku 2016 dosiahla minimum, na hodnote približne 63%.

Keď generácia Z dosiahne rovnaký vek za 15 rokov, 45% opýtaných ekonómov sa domnieva, že viac ako 60% z nich budú majitelmi domov. Ďalších 20% si myslí, že miera vlastníctva v oboch skupinách bude rovnaká, zatiaľ čo 35% sa domnieva, že v prípade generála Z bude nižšia.

Ekonómovia uviedli celý rad dôvodov, prečo sa zdá, že generácia Z je na ceste k vyššiemu podielu vlastníctva domov. Očakáva sa, že kríza v oblasti zásob realít, ktorá v súčasnosti trápi trh s nehnuteľnosťami (čo znamená, že je neskutočne náročné nájsť dom na kúpu, a to už vôbec nie cenovo dostupný) sa v nasledujúcom desaťročí vyrieši.

Ekonómovia navyše predpokladali, že generácia Z bude mať väčšiu tendenciu žiť v dostupnejších oblastiach (v porovnaní s milénialmi, ktorí boli zväčša priťahovaní k drahším miestnym lokalitám.) Načasovanie je ďalším faktorom: Najstaršia podskupina generácia milénia vyštudovala právo na vysokej škole v čase, keď ekonomika smerovala do recesie, čo predstavovalo prekážky súvisiace s kariérou a príjmami, ktoré oneskorili ďalšie míľniky života.

Generácia Z naopak dospieva v období hospodárskeho rastu a zároveň aj z neho profituje.

Členovia generácie Z sa napriek tomu budú čeliť prekážkam na ceste k vlastníctvu domu. Pokiaľ ide o vlastníkov prvých nehnuteľností, spoločnosť Zillow poznamenala, že dlhy za študentské pôžičky by pre nich mohli byť naďalej veľkou záťažou, pričom by vylúčili akékoľvek zásadné zmeny. Zhodnocovanie cien domov by navyše mohlo naďalej rásť pred rastom miezd a preferencie ľudí by mohli zasa posunúť celkové zvýhodnenie nájomného.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár