Generálni riaditelia zarábajú takmer 300-násobok toho, čo obyčajný pracovníci.

To znamená, že rozdiely v odmeňovaní medzi zamestnancami a ich nadriadenými sa aj naďalej rozširuje. S týmto vyjadrením prišla najnovšia správa Ústavu pre hospodársku politiku, zverejnená počas tohto týždňa.

Súvisiace: Skromný pápež Francis opäť apeluje na rozdiely bohatstva a vysoké platy

Priemerná výplata generálnych riaditeľov spoločností za jeden rok počas roka 2013 dosiahla 15,2 miliónov amerických dolárov. To zahŕňa plat, bonus, uplatnené opcie aj dlhodobé motivačné výplaty pre šéfov na vrchole 350. najväčších amerických firiem podľa predajov.

Priemerný pracovníci zo súkromného sektora medzitým v priemere zarobili 52 100 amerických dolárov.

Pre výpočet rozdielu v odmeňovaní sa táto organizácia pozrela na pomery balíčkov generálných riaditeľov a priemerných platov pracovníkov v hlavnom priemysle týchto spoločnosti.

Tento rozdiel sa začal opäť zvyšovať po tom, čo krajina čelila kontrakcie, počas Veľkej recesie, kedy sa akciový trh zrútil. Oživenie akciového trhu cez index S&P 500, kedy v roku 2013 získal 29,6% (jeho najväčší nárast od roku 1997) posilnil tieto výplaty generálnych riaditeľov.

Platy CEO (generálnych riaditeľov) od roku 2010 vzrástli o 21,7%, zatiaľ čo príjmy zamestnancov poklesli o 1,1%.

Súvisiace: Je čas sa sústrediť na vytváranie hodnôt, nie zisku

Lawrence Mishel, prezident organizácie tohto prieskumu od Economic Policy Institute’s poznamenal: “Generálni riaditelia počas tohto oživenia zaznamenali oveľa lepšie zvyšovanie platov, než obyčajní pracovníci.”

Podľa Mishela: “Nárast platov generálnych riaditeľov je jedným z dôvodov, ktoré v posledných desaťročiach stoja za zvýšením príjmovej nerovnosti.”

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár