Gigant_Walmart_prestane_predavat_elektronicke_cigarety_1

Gigant v oblasti maloobchodu – Walmart v piatok vyhlásil, že prestane predávať e-cigarety, pretože počet úmrtí spojených s fajčením elektronických cigariet rastie a verejní predstavitelia začínajú do tohto odvetvia tvrdo zasahovať.

Rozhodnutie najväčšieho amerického maloobchodníka môže ovplyvniť ďalšie obchody a znamenať ďalší pokles pre priemysel elekronických cigariet. Walmart poznamenal, že to opúšťa podnikanie kvôli regulačnému vplyvu. CBS, Viacom a WarnerMedia tento týždeň tiež oznámili, že vo svojich sieťach zakážu reklamy na e-cigarety.

Spoločnosť Walmart vo vyhlásení uviedla: „Vzhľadom na rastúce federálne, štátne a miestne regulačnú obmedzenia a neistotu v súvislosti s elektronickými cigaretami plánujeme zastaviť predaj elektronických výrobkov s nikotínom vo všetkých lokalitách Walmart a Sam’s Club v USA,“ … „Naše aktivity dokončíme po predaji aktuálneho inventára.“

Pre firmu Walmart je tento krok ďalším príkladom ochoty spoločnosti vyhnúť sa kontroverzným otázkam. Začiatkom tohto mesiaca Walmart oznámila, že prestane predávať strelivo, bežne používané vo vojenských útočných zbraniach a odradí zákazníkov od otvoreného nosenia zbraní v obchodoch.

Zastavenie predaja elektronických cigariet je tiež posledným významným rozhodnutím spoločnosti Walmart pri obmedzovaní dostupnosti tabaku.

Začiatkom tohto roka Walmart zvýšil minimálny vek pre nákup tabaku na 21 rokov. Zmeny nadobudli účinnosť 1. júla vo všetkých predajných miestach obchodov Walmart a Sam’s Club v USA. Spoločnosť v tom čase uviedla, že prestane predávať sladké aromatické elektronické cigarety, ktoré sa medzi tínedžermi stali populárnymi.

Priemysel elektronických cigariet zaznamenal rýchly rast. Výskumná spoločnosť Euromonitor International odhaduje, že do roku 2021 bude celosvetovo tento trh predstavovať objem 34 miliárd dolárov, čo je o 176% viac ako v roku 2016. V prebehu minulého roka spoločnosť Altria – najvýznamnejšia americká cigaretová spoločnosť, získala 35% podiel vo výrobcovi e-cigariet Juul v hodnote 12,8 miliárd dolárov.

Priemysel e-cigariet čelí obmedzeniam

Rozhodnutie spoločnosti Walmart úplne odstúpiť od elektronických cigariet prichádza potom, ako viac štátov prišlo s obmedzením týchto výrobkov.

Vedúci štátny zdravotnícky úrad New Yorku v utorok hlasoval o zákaze predaja najviac ochutených elektronických cigariet. Tento zákaz by v rámci mimoriadnych právnych predpisov mal platiť 90 dní. Aby bolo možné pokračovať, musel by sa obnoviť. Minulý týždeň sa Michigan stal prvým štátom, ktorý zakázal predaj ochutených elektronických cigariet.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň uviedol, že agentúra FDA vydá „veľmi razantné odporúčania“ týkajúce sa používania ochutených elektronických cigariet.

V Spojených štátoch len vo štvrtok zomrelo na choroby pľúc v súvislosti s fajčením elektronických cigariet až 8 ľudí.

Strediská pre kontrolu a prevenciu chorôb vo štvrtok uviedli, že od 17. septembra bolo potvrdených a preukázaných až 530 prípadov pľúcnych poranení súvisiacich s elektronickými cigaretami. To je o 150 viac, ako bolo hlásených počas 11. septembra.

Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb, Úrad pre kontrolu potravín a liečiv a Štátne zdravotnícke oddelenia všetky tieto prípade prešetrujú.

Úrad Zdravotníctva napriek tomu uviedol, že nenašli definitívnu príčinu alebo jasnú súvislosť medzi prípadmi, ale varovali, že pacienti, ktorí sa obávajú, že z fajčenia páry elektronických cigariet ochorejú, by sa mali zdržať používania elektronických cigariet.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár