Globalna-recesia-Este-nie-ale-pripravte-sa-na-vysoke-ceny-a-nizky-rast

Globálna recesia nie je bezprostredná, ale podľa vyjadrení ekonómov je treba pripraviť sa na rastúce náklady a pomalší rast.

„Nedôjde k žiadnej náhlej ‘po’ stagflácii,“ povedal Simon Baptist, hlavný ekonóm analytickej a prieskumnej spoločnosti Economist Intelligence Unit, s odkazom na prekvapivú recesiu po období stagflácie.

Baptist v priebehu minulého týždňa pre agentúru CNBC poznamenal: „Keďže vojna na Ukrajine a prerušenia počas pandémie naďalej spôsobujú zmätok v dodávateľských reťazcoch, stagflácia (poznačená nízkym rastom a vysokou infláciou) bude pretrvávať „najmenej počas nasledujúcich 12 mesiacov“.“

Dodal: “Ceny komodít začnú od budúceho štvrťroka klesať, ale zostanú na trvalo vyšších úrovniach, ako pred vojnou na Ukrajine a to z jednoduchého dôvodu – ruské dodávky mnohých komodít budú trvalo znížené.”

Pandémia, ako aj vojna na Ukrajine obmedzili dodávky komodít a tovaru a prevrátili efektívnu distribúciu prostredníctvom globálnych dodávateľských reťazcov, čím zvýšili ceny tovaru každodennej potreby, ako sú pohonné hmoty a potraviny.

Súvisiace: Ruské akcie môžu byť „v podstate bezcenné“: MSCI

No hoci vyššie ceny spôsobia domácnostiam problémy, rast v mnohých častiach sveta, hoci je pomalý, stále pokračuje a trhy práce sú na tom zatiaľ pozitívne.

Miera nezamestnanosti v mnohých ekonomikách dosiahla najnižšie hodnoty za posledné desaťročia.

Takže, hoci sa spotrebitelia obávajú opakovania poslednej globálnej recesie spôsobenej krízou hypotekárnych úverov v USA pred viac ako 10 rokmi, nemusia sa začať pripravovať na recesiu.

Baptist ďalej poznamenal: “Pre takmer všetky ekonomiky Ázie je recesia dosť nepravdepodobná, ak hovoríme o po sebe nasledujúcich obdobiach záporného výsledku HDP.”

Ekonóm ďalej uviedol, že aj keď je globálna ekonomika ohrozovaná recesiou, mnohí spotrebitelia majú značné úspory a zásobili sa tovarom dlhodobej spotreby pre domácnosti.

“Takže do určitej miery to nebude také zlé, ako okamžité čísla vyzerajú.”

Hlavný analytik spoločnosti AMP Capital – Shane Oliver tiež neočakáva prejavenie sa recesie, teda aspoň nie pre obdobie najbližších 18 mesiacov.

V poznámke, ďalej uviedol: “Výnosové krivky alebo rozdiel medzi výnosmi dlhodobých a krátkodobých dlhopisov sa ešte musia rozhodne zvrátiť, alebo varovať pred recesiou, a aj keby na to poukazovali, priemerná dĺžka trvania recesie je 18 mesiacov.”

Zastáva názor, že hlbokému medvediemu trhu sa možno vyhnúť v USA a Austrálii.

Postoje Centrálnych bánk

Centrálne banky na celom svete zároveň vykonávajú stratégie sprísňovania menovej politiky, aby bojovali proti inflácii.

Americká centrálna banka začiatkom tohto mesiaca oznámila najväčšie zvýšenie sadzieb za viac ako 22 rokov, pričom zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu a varovala pred ďalším zvyšovaním sadzieb.

Zápisnica Federálneho rezervného systému zverejnená v stredu naznačila, že úradníci v snahe znížiť infláciu, sú pripravení pokročiť s viacnásobným zvýšením úrokových sadzieb o 50 bázických bodov.

V priebehu minulého týždňa Centrálna banka Nového Zélandu, ktorá sprísňuje menovú politiku viac ako ostatné centrálne banky, zvýšila svoju hotovostnú sadzbu o ďalšie pol percentuálneho bodu na 2 %. Bolo to piate zvýšenie sadzieb centrálnou bankou v rade a signalizovalo, že hotovostná sadzba dosiahne vrchol na vyššej úrovni, ako sa pôvodne predpokladalo.

Od začiatku cyklu sprísňovania v októbri sa úroková sadzba zvýšila o 1,75 percentuálneho bodu.

Guvernér Adrian Orr uviedol: “Sme veľmi odhodlaní zabezpečiť, aby sa skutočná inflácia vrátila späť do nášho cieľového rozpätia 1 až 3 % a na úrovni 6,9 % sme od tejto hodnoty naozaj ďaleko,“ … “sme odhodlaní obmedziť infláciu.”

Analytici a ekonómovia zároveň uvádzajú: Avšak vždy existuje riziko, že kontrola inflácie vyvolá recesiu.“

Stagflácia je notoricky ťažko kontrolovateľná, pretože kontrola vysokých cien, prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb by mohla viesť k ešte nižšiemu rastu.

Oliver ďalej uviedol: „Čím dlhšie zostane inflácia na vysokých úrovniach, tým viac sa investičné trhy budú obávať, že ju centrálne banky nedokážu skrotiť, bez vyvolania recesie. Ako naznačil predseda Fedu – Powell, zvýšenie inflácie na 2 % bude ‚obsahovať určité problémy‘.“

Ale nie každého to znepokojuje.

Hlavná ekonomická poradkyňa spoločnosti Capital Economics – Vicky Redwoodová uviedla, že je presvedčená, že centrálne banky dokážu znížiť infláciu bez vyvolania recesie.

Súvisiace: Európa zažije ostrú recesiu, ak Putin uzavrie plynové kohútiky z Ruska

Redwoodová ďalej poznamenala, že plánované zvýšenie sadzieb na mnohých miestach – napríklad v Európe, Británií a USA – by malo stačiť na to, aby sa inflácia vrátila späť k cieľu.

V poznámke uviedla: „Ale ak sa inflačné očakávania a inflácia ukážu byť odolnejšie, ako očakávame, a úrokové sadzby budú musieť v dôsledku toho ďalej rásť, potom s najväčšou pravdepodobnosťou k recesii dôjde.“

Dodala, že recesia v štýle “Volckerovho šoku“ môže byť dokonca opodstatnená.

Volckerov šok nastal, keď predseda Fedu – Paul Volcker v 80. rokoch zvýšil úrokové sadzby na najvyššiu hodnotu v histórii, v snahe ukončiť dvojcifernú hodnotu inflácie v USA.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár