GM_v_pondelok_zacne_s_prepustenim_4_000_zamestnancov

V pondelok začnú prepúšťať okolo 4000 zamestnancov v spoločnosti General Motors – predtým oznámený krok, ktorý prichádza práve v období, kedy sa americký prezident Donald Trump pripravuje na každoročnú správu o stave americkej výroby, ktorá prebehne na budúci týždeň.

Toto prepúšťanie je súčasťou 15-percentného zníženia pracovných miest v Severnej Amerike, ktoré automobilka oznámila v novembri. Zároveň oznámila plán na zatvorenie štyroch amerických závodov, ako aj jedného v Kanade.

Znižovanie počtu pracovných miest a zatváranie továrni je súčasťou prebiehajúceho znižovania nákladov o ročnej hodnote 6 miliárd dolárov, ktoré sa majú využiť na investovanie do novej generácie automobilov, ako sú elektrické a samoriadiace vozidlá. Taktiež sa posnažia vyvinúť službu, ktorá umožní spoločnosti GM zarobiť viac finančných prostriedkov z každého jedného vozidla.

Tento krok však rozzúril Trumpa, ktorý opakovane kritizoval generálnu riaditeľku spoločnosti – Mary Barru. Vo svojich vyjadreniach na adresu GM sa Trump zameral na zatváranie továrne v Ohiu – čo predstavuje štát, kde vo voľbách v roku 2016 vyhral. Spoločnosť tiež oznámila plány na uzavretie továrni v Marylande a Michigane.

Poznamenal, že spoločnosť bude čeliť potrestaniu z tohto uzavretia, ktoré zahŕňalo závod v Lordstowne, v štáte Ohio, ktorý Trump osobne sľúbil oživiť počas kampane v roku 2016.

Prezident povedal, že bol na generálnu riaditeľku tejto automobilky v telefonickom hovore “veľmi tvrdý”, po tom, čo spoločnosť oznámila uzavretie a odkázal na štátnu záchranu spoločnosti z roku 2008.

Trump v novembri poznamenal: “Viete, že Spojené štáty zachránili spoločnosť General Motors a jej odchod z Ohia nie je vhodným krokom.”

Spomínal na závery série telefonátov so svojim kanadským kolegom Justinom Trudeauom. A tvrdil, že GM čoskoro oznámi kroky, ktoré by mohli mať vplyv na zastavenie zatvorenia závodu, hoci tieto opatrenia zostávajú nejasné.

Ako sme už spomínali, Trump prednesie svoje ekonomické úspechy, v utorok počas výročnej správy pred Kongresom.

Celkovo Trump predsedá silnému stavu americkému hospodárstvu. Piatková správa o situácií pracovných miest prekonala očakávania, keďže sa minulý mesiac vytvorilo viac ako 300 000 pracovných miest. Obchodné napätie a globálne ekonomické obavy viedli niektoré spoločnosti k opätovnému prehodnoteniu svojich podnikateľských plánov a vyvolali obavy z rizika spomalenia.

Hovorca spoločnosti GM v piatok poznamenal: „Továrne spoločnosti GM, ktoré zahŕňajú približne 6000 pracovných miest, sa ešte musia uzavrieť, spoločnosť GM sa vďaka zníženému počtu zamestnancov posúva vpredu.

Zhruba 2 300 zamestnancov spoločnosti prijali dobrovoľné balíky na nákup akcií, ktoré boli ponúknuté 18 000 zamestnancom. Ostalo tak 1500 zamestnancov, ktoré tieto podmienky neprijali.

To zanecháva zvyšok z 8000 plánovaných pracovných pozícií, ktoré musia byť zrušené, na nedobrovoľné prepustenie.

Automobilka GM má zverejniť svoje finančné výsledky v stredu a očakáva sa, že bude vykazovať nižšie výnosy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdrij: Yahoo

Facebook komentár