GM-Prechod-na-elektricky-pohon-pomoze-zdvojnasobit-nase-trzby

Prechod spoločnosti General Motors na zostavu výlučne elektrických vozidiel pomôže životnému prostrediu, zároveň jej však pomôže zdvojnásobiť príjmy v rámci jej podnikateľského modelu.

Automobilka GM v stredu oznámila, že predpovedá zdvojnásobenie celosvetových výnosov do konca desaťročia a zlepšenie svojej ziskovej marže. Vedúci predstavitelia spoločnosti sú pripravení stanoviť podrobnosti svojich plánov v rámci dvojdňového programu pre investorov, ktorý sa začína v stredu.

Zdvojnásobenie príjmov by znamenalo zvýšenie ročných tržieb o viac ako 100 miliárd dolárov. Spoločnosť v minulom roku vykázala celosvetové príjmy vo výške 122,5 miliardy dolárov, a to napriek úspešným výsledkom tržieb v dôsledku pandémie Covid, a 137,2 miliardy dolárov v roku 2019.

GM uviedla, že to dosiahne nielen z dôvodu väčšieho počtu predaných automobilov, ale aj prechodom na nové trhy, vrátane poistenia áut, uzatvárania zmlúv v rámci obranného sektoru, ako aj taxi služieb a doručovania v rámci autonómnych vozidiel. Začiatkom tohto týždňa agentúra Bloomberg oznámila, že automobilka predpovedá, že akonáhle začne predávať tzv. robotaxi, môže rýchlo v rámci tejto jednotky dosiahnuť ročný príjem vo výške 50 miliárd dolárov.

Kupujúci automobilov tiež hľadajú nové, drahšie možnosti vrátane asistovanej jazdy a vylepšených bezpečnostných funkcií. GM v najbližšom čase plánuje odhaliť detaily o tom, čo predstavuje služba Ultra Cruise, ďalší krok v technológiách hands-free a asistencie vodiča, ktorá bude ponúkaná od roku 2023.

Väčšina projekcií ohľadom predaja a zisku je však založená na ich záväzkoch voči elektromobilom. Spotrebiteľský dopyt po elektromobiloch rastie a výroba elektrických vozidiel môže byť lacnejšia, ako tradičné autá poháňané spaľovacími motormi, pretože majú menej pohyblivých častí.

Spoločnosť GM predtým oznámila plány ohľadom investovania 35 miliárd dolárov do roku 2025 do plne elektrických a autonómnych vozidiel a uvedenie viac ako 30 nových elektromobilov na celom svete. Automobilka tiež uviedla, že jej cieľom je predávať do roku 2035 len vozidlá s nulovými emisiami.

Ďalším cieľom spoločnosti je stať sa lídrom v rámci predajov elektromobilov v USA, hoci v rámci jej vyhlásenia, pred stretnutím investorov neposkytla cieľ. V súčasnej dobe je GM lídrom v celkovom predaji automobilov v USA, ale doťahuje sa za firmu Tesla aj v rámci domácich predajov elektromobilov. GM za prvých deväť mesiacov tohto roka predala len 25 000 vozidiel modelu Chevrolet Bolt, ktoré je jediným jej americkým elektromobilom.

Tesla, ktorá nerozdeľuje svoje tržby podľa regiónov, celosvetovo predala 627 000 elektromobilov a má svoj agresívny cieľ v rámci 50% medzi-ročného rastu.

Spoločnosť GM však už oznámila niekoľko vysoko známych elektromobilov, vrátane elektrického pickupu GMC Hummer, ktorý bude k dispozícii koncom tohto roka, Cadillac Lyric EV a EV verzie modelu Chevrolet Silverado – oba modeli budú k dispozícii už v priebehu budúceho roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár