Goldman_Sachs_vyrazne_znizil_vyhlad_spolocnosti_Apple

Goldman Sachs práve výrazne znížil svoj cenový cieľ pre Apple a predpovedal 26% pokles akcií, pretože príde k „významnému negatívnemu dopadu“ na zisky ohľadom účtovnej metódy, ktorú výrobca iPhonov použije pre službu Apple TV +.

Analytik banky Goldman Sachs – Rod Hall v poznámke napísal: “Sme presvedčení, že spoločnosť Apple plánuje zaúčtovať svoju 1-ročnú skúšobnú verziu pre TV + ako zľavu – 60 dolárov vo forme kombinovaného balíku ako na oblasť služieb ale aj hardvéru.”

Hall dodal: „Účtovná metóda spoločnosti Apple efektívne presúva výnosy z hardvéru do služieb, aj keď zákazníci nevnímajú, že platia za službu TV +. Hoci sa to môže zdať vhodné pre príjmy spoločnosti Apple, je to však rovnako nepohodlné pre zdanlivé hardvérové oblasti a marže v štvrťroku s bežnou vysokou hodnotou príjmom, najmä čo sa týka roka 2020.“

Akcie spoločnosti Apple v piatok po týchto vyjadreniach poklesli až o 2,6%. Banka Goldman Sachs tak znížila svoj 12-mesačný cenový cieľ pre akcie na 165 dolárov z 187 dolárov. Firma hodnotí akcie Apple s označením “neutral“.

Hallov nový cieľ ceny predstavuje najnižšiu hodnotu spomedzi hlavných bánk na Wall Street a piaty najnižší zo všetkých analytikov, ktorí hodnotia Apple s investičného hľadiska (podľa TipRanks.com).

Apple na túto poznámku reagovala v piatkovom vyhlásení, čím spochybnila negatívnu charakterizáciu banky Goldman Sachs.

Spoločnosť vo vyhlásení pre CNBC uviedla: „Neočakávame, že zavedenie služby Apple TV + vrátane zaúčtovania tejto služby bude mať významný dopad na naše finančné výsledky,“ .

Akcie spoločnosti Apple sa po vyhlásení spoločnosti Apple mierne zvýšili, ale stále skončili obchodovanie v strate 1,9% na 218,75 dolároch za akciu.

Goldman neobviňuje spoločnosť Apple z nesprávneho účtovania, ale je presvedčená, že ziskové marže z oblasti hardvéru v dôsledku tejto bezplatnej skúšobnej verzie služby TV + utrpia a investori budú reagovať negatívne.

Hall vysvetlil, že Apple už predtým používal „veľmi podobný prístup“ k svojim účtovným metódam služieb, ako sú Apple Maps a jej virtuálna asistentka Siri. Analytik spoločnosti Goldman očakáva, že bude mať za následok nižší negatívny vplyv zisku na akciu vo výške 16% pre prvý fiškálny štvrťrok 2020.

Hall dodal: „V súčasnosti predpokladáme, že ide o úvodnú ponuku, ktorá bude platiť len jeden rok. Ak by to trvalo dlhšie, bude pravdepodobne potrebné upraviť aj naše predpovede za celý rok.“

Tu je príklad, ako Hall očakáva, že v tomto prípade bude účtovníctvo spoločnosti Apple fungovať. Kúpite si nový iPhone 11 Pro za 1 000 dolárov (Hall zaokrúhlil cenu 999 dolárov, aby bol príklad jednoduchší). Pre spoločnosť Apple predstavuje tento nákup ako balík, pretože získavate iPhone 11 Pro a ročnú službu TV + v hodnote 1 060 dolárov. Ale zľava 60 dolárov pre TV + „nie je iba rozdelená medzi príjmy z TV +,“ Hall však poznamenala že Apple namiesto toho úmerne rozdelí túto zľavu na obidve oblasti.

Hall verí, že kombinovaná zľava predstavuje 5,7% alebo 60 dolárov z 1 060 dolárov. Pokiaľ ide o balík, iPhone je predaný so zľavou za 943,40 dolárov (alebo 94,3% z 1 000 dolárov) a ročná cena za službu TV + na hodnote 56,60 dolárov (alebo 94,3% zo 60 dolárov). V dôsledku toho a za predpokladu, že iPhone nebude kúpený s plánom splátok, Hall zistil, že zatiaľ čo iPhone tak bude mať nižšiu priemernú cenu, Apple tiež bude čeliť nižšiemu zisku, pretože náklady na tovar nie sú ovplyvnené zľavou spoločnosti. Zároveň však Hall očakáva, že diskontované príjmy z TV + budú pripísané ako „výnosy budúcich období“ a následne „vykázané mesačne počas 12-mesačného skúšobného obdobia.“

Hall nakoniec teda očakáva, “vypočítaný možný – 7% negatívny dopad na FQ1 a FY20 (s ohľadom na priemerné predajné ceny) v dôsledku tohto účtovného postupu.”

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár