Google_Juhovychodna_azia_patri_medzi_najrýchlejsie_rastuce_internetove_regiony_sveta

Predpokladá sa, že internetová ekonomika juhovýchodnej Ázie do roku 2025 presiahne 240 miliárd dolárov, pretože dostupné mobilné pripojenie prináša rýchly rast v odvetviach, ako je elektronický obchod a elektronické nakupovanie. S týmito výsledkami prišla nová štúdia spoločnosti Google a singapurská investičná skupina Temasek Holdings.

To je o 40 miliárd dolárov viac ako predošlý odhad, ktorý spoločnosti ponúkli v roku 2016. Štúdia sa zamerala na šesť krajín juhovýchodnej Ázie – Singapur, Indonéziu, Malajziu, Vietnam, Thajsko a Filipíny – v štyroch hlavných oblastiach: preprava, elektronický obchod, on-line médiá a online cestovanie. V týchto oblastiach sa k správe pridali nové sektory, ako je napríklad online dodávka potravín, predplatné v oblasti hudby a videa.

Do konca roka 2018 sa predpokladá, že internetová ekonomika regiónu bude na hodnote približne 72 miliárd dolárov, čo je o 37 percent viac ako pred rokom. Je meraná na hodnotou hrubého tovaru – kľúčovým priemyslom, ktorý meria celkovú (dolárovú) hodnotu predaného tovaru formou onlinu.

Indonézia má najväčšiu a najrýchlejšie sa rozvíjajúcu internetovú ekonomiku juhovýchodnej Ázie a predpokladá sa, že do roku 2025 dosiahne 100 miliárd dolárov a podľa správy bude predstavovať 40 percent výdavkov regiónu.

Dostupné mobilné dáta a zlepšenia pripojenia viedli k tomu, že v juhovýchodnej Ázii sa zvýšilo množstvo užívateľov internetu; viac ako 90 percent z nich pristupuje na celosvetový web prostredníctvom svojich smartfónov. Šesť krajín, ktoré v správe boli analyzované, v súčasnosti dosahujú približne 350 miliónov užívateľov internetu v porovnaní s iba 260 miliónmi v roku 2015, čím sa juhovýchodná Ázia dostáva medzi najrýchlejšie rastúce internetové regióny sveta.

Rajan Anandan, ktorý je viceprezidentom pre Indiu a juhovýchodnú Áziu v spoločnosti Google, poznamenal: “Počet ľudí ktorí pristupujú k internetu takmer výlučne prostredníctvom mobilného zariadenia sa každým mesiacom navyšuje o približne 3 milióny nových užívateľov internetu.”

Vysvetlil, že pre priemerného používateľa juhovýchodnej Ázii je ich prvým bodom pripojenia k celosvetovému webu prostredníctvom mobilného internetu – na rozdiel od západu, kde sa ľudia väčšinou najskôr pripájajú na internet prostredníctvom pevných spojení z ich domovov – pravdepodobne na svojich počítačoch.

V posledných rokoch sa mobilný internet stal cenovo dostupnejším, pretože cena za gigabajt dát za posledné dva až tri roky, podľa Anandana klesla o takmer 50 percent.

Anandan ďalej poznamenal: “Vzhľadom na to, že údaje poukazujú na cenovo dostupnejšie služby, užívatelia trávia na ňom viac času a prikláňajú sa k míňaniu finančných prostriedkov, čo vedie k elektronickému obchodovaniu, k objednávaniu dopravných prostriedkov a rastu všetkých ostatných odvetví, ktoré sme analyzovali.”

Elektronický obchod rýchlo rastie

Online nakupovanie je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sektorom internetovej ekonomiky a v roku 2018 by podľa očakávaní mal prekročiť 23 miliárd dolárov. Rozhodujúcemu vývoju v tomto odvetví pomohli tri najväčšie spoločnosti elektronického obchodu v juhovýchodnej Ázii.

Anandan ďalej poznamenal: “V tomto roku online nakupovanie v priemere každým rokom rastie o viac ako 100 percent a máme 120 miliónov spotrebiteľov, ktorí vykonávajú tieto online nákupy cez troch najväčších hráčov sektoru – Shopee, Tokopedia a Lazada, ktorí aktuálne ovládajú 70 percent podiel trhu.“

V správe sa odhaduje, že elektronický obchod do roku 2025 presiahne 100 miliárd dolárov, vzhľadom na rastúcu dôveru spotrebiteľov v nakupovanie cez internet; rast bude viesť Indonézia, ktorá získa viac ako 1 dolár z každých 2 dolárov ktoré sú v tomto regióne minuté.

Medzitým sa v roku 2018 do správy dostalo aj odvetvie, ktoré zahŕňa objednávky v oblasti prepravy na internete a online dodania, s hodnotou 7,7 miliárd dolárov. Služby sú k dispozícii vo viac ako 500 mestách juhovýchodnej Ázie a najmä kvôli prítomnosti hráčov ako Grab a Go-Jek. Predpokladá sa, že do roku 2025 by mal sektor tejto dopravy mať hodnotu takmer 30 miliárd dolárov.

Prudký nárast finančných prostriedkov

Rohit Sipahimalani, ktorý je vedúcim investičnej skupiny Temasek poznamenal: “Keď spoločnosť Google a Temasek vydali prvé vydanie správy v roku 2016, včasné znepokojenie spočívalo v tom, že v ekonomikách juhovýchodnej Ázie nebude k dispozícii dostatok finančných prostriedkov pre využitie jej potenciálu.“

Sipahimalani ďalej poznamenal: “Avšak aktuálne máme za tieto tri roky v juhovýchodnej Ázii finančné prostriedky v hodnote fundraisungu na úrovni približne 24 miliárd dolárov, čo je zhruba polovica z toho, čo sme si mysleli, že bude potrebných počas desaťročného obdobia na to, aby sme splnili potenciál.”

Sipahimalani dodal: “V tomto roku, najmä v prvej polovici roku 2018, celková získaná suma bola o hodnote viac ako 9 miliárd dolárov, čo je približne rovnako ako to, čo sa podarilo získať v roku 2017.”

Väčšina finančných prostriedkov smerovala na deväť internetových jednorožcov v regióne – ide v podstate o začínajúce podniky (startupy), ktoré majú ocenenie vo výške 1 miliardy dolárov alebo viac. Finančné prostriedky získalo niekoľko popredných spoločností: Gigant Grab poznamenal, že je na dobrej ceste k získaniu finančných prostriedkov o objeme 3 miliárd dolárov do konca roka; jeho indonézsky rival Go-Jek údajne vo februári získal finančné prostriedky vo výške 1,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo Lazada v marci od Alibaby získala ďalších 2 miliardy dolárov.

V posledných rokoch sa taktiež navyšovali investície do vznikajúcich sektorov internetovej ekonomiky, vrátane finančných technológií, zdravotnej starostlivosti a vzdelávania, avšak tieto čísla zatiaľ nie sú zahrnuté do správy. Spoločnosti zaoberajúce sa finančnou technológiou v regióne v prvej polovici roka 2018 pritiahli investície vo výške viac ako 500 miliónov dolárov, čo je podľa štúdie dvojnásobná suma ako suma v roku 2017.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár