Google v piatok prekonala Exxon Mobil v tom, aby sa stala druhou najväčšou spoločnosťou v Spojených štátoch podľa trhovej hodnoty.

Obrý vyhľadávač má trhovú kapitalizáciu takmer 395 miliárd amerických dolárov, v porovnaní s trhovou hodnotou asi ropného gigantu Exxon – 392 miliárd dolárov.

Apple má aktuálne trhovú hodnotu vo výške 465 miliárd dolárov, čím je najcennejšou spoločnosťou v Spojených štátoch.

( Súvisiace: Hlavný dôvod prečo Google zaplatila $ 3,2 miliardy za firmu Nest )

Akcie spoločnosti Google sú v rastúcom trende, keďže v uplynulom roku vzrástli o 52%. Tomuto technologickému konglomerátu sa aj naďalej darí, keď je vyspelejšou technologickou spoločnosťou, ako je Microsoft, IBM, Oracle a Cisco, keďže jeho snaha nájsť nové príležitosti k rastu je veľmi veľká.

Ale akcie spoločnosti Google sa neobchodujú na lacných úrovniach, sú na úrovni viac ako 22-násobku odhadu zisku pre rok 2014.

Na druhej strane sa firma Exxon obchoduje za menej ako 12-násobok predpokladaných ziskov pre tento rok. Spoločnosť z minuloročného býčieho rastu akcií nemala prospech. Za posledných 12. mesiacov sú v zisku iba 2%. Ropný gigant, spolu s mnohými inými energetickými spoločnosťami zaostávali za širším trhom, z dôvodu relatívne nízkych cien ropy.

Takže v súčasnosti je firma Google na druhom mieste, niektorí investori sa pýtajú, či firma môže konkurovať gigantu Apple, aby sa stala najhodnotnejšou firmou v USA.

( Súvisiace: Spoločnosť Google sa snaží prevziať celý Váš digitálny život )

Apple má stále značný náskok. Ale Google má dostatok dynamiky. Akcie spoločnosti Apple sú v tomto roku vo viac ako 7% zisku a to predovšetkým kvôli sklamaniu z výhľadu príjmov tejto spoločnosti. Zasa Google na druhej strane ohromila investorov s najnovšími výsledkami.

A mnohí investori sa domnievajú, že Google, ktorá poskytuje mobilný operačný systém Android, ktorý súťaží so sytémom iOS od firmy Apple, je v technologickom sektore viac inovatívnou spoločnosťou.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár