Google, ktorá je dcérskou spoločnosťou Alphabet-u, mala úspešný posledný štvrťrok, za ktorým stál dvojciferný nárast predaja a zvýšenie ziskov.

Tak prečo po skončení obchodovania ich akcie klesli o 6%

Alphabet dostal ranu spôsobenú silným dolárom, ktorý spôsobil, že nedosiahli odhady analytikov z Wall Street. Spoločnosť uviedla, že jej tržby by mali rásť o viac ako šesť percentuálnych bodov ak by nebol americký dolár, v porovnaní s inými menami, taký silný.

Súvisiace: 5 mýtov o spoločnosti Google

Silný dolár nie je jediný dôvod prečo Google minul cieľ, ktorý bol nastavený analytikmi z Wall Street. Spoločnosť taktiež vykázala veľké straty experimentálnych “moonshot” projektov (napríklad Google Glass alebo Project Loon), do ktorých vkladá Alphabet veľké nádeje a jedného dňa by mohli nahradiť ich príjmy z reklamy a vyhľadávania.

Tieto faktory zrejme obrátili zisky mnohých iných spoločností na straty. Ale Alphabet, napriek všetkým prekážkam kráča tempom startupov.

Obzvlášť silný rast bol zaznamenaný v oblasti mobilných zariadení, ktorá bola kedysi v spoločnosti veľkým otáznikom.

Výkonný riaditeľ (CEO) spoločnosti Google Sundar Pichai v konferenčnom hovore s analytikmi povedal, že viac ako polovica zákazníkov využíva pri prístupe k ich službám mobilné zariadenia. To pomohlo ich prehliadaču Google Chrome dosiahnuť míľnik v podobe jednej miliardy aktívnych užívateľov mesačne, ktorí sa pripájajú pomocou mobilných zariadení. Finančná riaditeľka spoločnosti Alphabet uviedla, že za posledný štvrťrok zaznamenali značný nárast príjmov z vyhľadávania na mobilných zariadeniach.

Tržby

Prvý kvartál 2015: 17.3 miliardy dolárov
Prvý kvartál 2016: 20.3 miliardy dolárov, nárast o 17%

Spoločnosť vyhlásila, že predaj by bol ešte o miliardu vyšší ak by dolár zostal taký silný (alebo taký slabý), ako bol minulý rok. Takže nárast predaja by bol 23% a nie “len” 17%.

Ostatné spoločnosti, ktoré nespadajú pod Google, ale pod Alphabet priniesli zisky v hodnote 166 miliónov dolárov. Patria tam Google Fiber, Calico, Nest, Verily, Google Ventures, Google Capital a Google X.

Zisky

Prvý kvartál 2015: 3.5 miliardy
Prvý kvartál 2016: 4.2 miliardy, nárast o 20%

Zisky Alphabet-tu by mohli byť väčšie, ale ďalšie spoločnosti, na ktoré “stavili” priniesli stratu vo výške 802 miliónov dolárov.

Nárast platených “klikov”

Prvý kvartál 2015: 13%
Prvý kvartál 2016: 29%

Prevažnú časť príjmov Google pochádza od ľudí, ktorí klikajú na ich reklamy umiestnené na svojich, alebo partnerských webstránkach.

Alphabet pripisuje veľký nárast platených kliknutí novým formátom reklamy, s ktorými prišiel Google minulý rok.

Súvisiace: Spoločnosti Apple a Google sa vydali rovnakou cestou

Pokles ceny za jeden “klik”

Prvý kvartál 2015: -13%
Prvý kvartál 2016: -12%

Suma, ktorú Googlu platia inzerenti za každý klik už niekoľko rokov klesá. Je to z dôvodu, že inzerenti prechádzajú k reklame cez mobilné zariadenia, ktorá má tendenciu stáť menej ako reklama cez “klasické” počítače.

Preložil: Marek Druska

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár