Google_umozni_ludom_sledovat_polohu_znamych_so_suhlasom__2017

Používatelia služieb Google Maps budú čoskoro môcť zverejňovať (vysielať) svoje pohyby s priateľmi a rodinou prostredníctvom aplikácie, Jedná sa o posledný test ohľadom toho, do akých rozsahov sú ľudia ochotní obetovať súkromie, v čase nekontrolovateľného zdieľania.

Funkcia ohľadom určenia umiestnenie bola predstavenou počas včerajšieho dňa, v aktualizácii mobilnej aplikáciu Google Maps, ktorá už je nainštalovanou vo väčšine svetových smartphonov. Zároveň bude k dispozícii aj na osobných počítačoch.

Google verí, že nový nástroj bude predstavovať oveľa pohodlnejší spôsob, ako vedieť o tom, kde sa vaši blízki nachádzajú, bez toho aby ste im museli posielať správu alebo im zavolať. Táto celosvetová spoločnosť, ktorá je sídli v Mountain View (v štáte Kalifornia) v ovládacích prvkov vytvorila určenie možností, kde jednotlivci môžu rozhodnúť, s kým sa chcú podeliť o svoje miesto pobytu a na ako dlho – od niekoľkých minút až do nekonečna.

Ale zdieľanie polohy v jednej z najobľúbenejších aplikácií na svete by mohlo viesť k napätiu v manželstvách a iných vzťahoch, ak jeden partner bude požadovať informácie o tom, kde sa nachádza ich partner. Podobné napätie by mohlo nastať, ak rodičia budú trvať na tom, aby ich dospievajúce deti zapli možnosť zdieľania umiestnenia pred tým, než pôjdu von.

Táto možnosť sledovania je už k dispozícii v iných aplikáciách; ako napríklad Glympse, ktorú založili bývalí zamestnanci spoločnosti Microsoft a túto funkciu ponúkajú už mnoho rokov. To je jeden z dôvodov, prečo Google neočakáva že by mal dostávať veľké množstvo sťažností, najmä preto, že každý sa môže rozhodnúť, kedy si to zapnú a kto ich môže sledovať.

Súvisiace: 
Vietnam chce firmy prinútiť k obmedzeniu reklamy na sociálnych sieťach
Google nenápadne zmenil pravidlá o ochrane súkromia

Len Fitzpatrick, ktorý je viceprezidentom Google Maps poznamenal: “Nemáme pocit, že sa by sme začali meniť pravidlá hry.”

Používatelia máp budú môcť aktivovať funkciu umiestnenia zdieľania, jednoduchým kliknutím na tlačidlo u vyhľadávacieho panela a potom si vyberú osobu zo svojho zoznamu kontaktov, ktorí budú informovaní textom. V prípade, že príjemca nemá na svojom telefóne aplikáciu Google Maps, textový odkaz im poslúži na otvorenie pozície na mape v ich prehliadači.

Nastavenie taktiež umožní užívateľom určiť, ako dlho ich pohyby môžu byť sledované pri každom zdieľaní umiestnenia. Ak nie je vybraný žiadny časový limit, Google bude pravidelne posielať ľuďom email o pripomenutí, že svoju polohu stále zdieľajú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet, TechCrunch

Facebook komentár