Graf_Dominancia_Amazonu_vo_Vianocnych_predajoch_2016

Keďže aktuálne sa nakupujúci snažia získavať darčeky na poslednú chvíľu, z tejto sezóny sa vynorila jedna kľúčová téma: spotrebitelia v rekordných objemoch presúvajú svoje nákupy do on-line a primárnym príjemcom tohto trendu sa javí spoločnosť Amazon.

Ken Perkins, ktorý je prezidentom spoločnosti Retail Metrics, vo výskumnej správe poznamenal: “Je vidno, že spomalenie digitálnych nákupov u spotrebiteľov, ktoré nastalo v roku 2014 je úplne preč a počas tohto roka dosiahli rapídne zrýchlenie,” … “Zákazníci z dôvodu ich realizovaných transakcií na mobilných zariadeniach navyšujú internetové predaje, dokonca až fenomenálnou rýchlosťou.”

Veľmi významné spotrebiteľské dni, ktoré sa rozmáhajú aj na Slovensku, počas Čierneho piatku (Black Friday) a Kybernetického pondelku (Cyber Monday) dosiahli tržby v rozsahu 3 miliárd dolárov a dosiahli 1-dňové rekordné úrovne v oblasti on-linu (podľa aplikácie Adobe Digital). A čo viac, v tejto sezóne, prakticky každo-denné nákupy v v on-line predajoch dosiahli minimálne úrovne, o objeme 1 miliardy dolárov.

Slice Intelligence sa pozrela na tržby 1,7 milióna online nákupov, ktoré boli realizované od 1. novembra do 16. decembra a zistili, že rozsiahly podiel z týchto on-line nákupov preberá spoločnosť Amazon. Tento internetový gigant tak dosiahol podiel na úrovni až 36,9 percent trhu.

Súvisiace: Budúcnosť nakupovania potravín konečne prichádza! Už žiadne rady

Best Buy bol druhou, ale jej 3,9 percentný podielu na trhu tak predstavuje len zlomok Amazonu. Target dosiahla podiel na úrovni 2,9 percenta, Wal-Mart vo výške 2,7 percenta a Macy’s s 2,5 percentným podielom.

Graf_Dominancia_Amazonu_vo_Vianocnych_predajoch_2016_graf

Predajcovia počas tohto roka skúšajú svoje limity, okolo predĺženia lehôt na prepravu. Podľa vianočného indexu maloobchodných objemov od spoločnosti Verizon, na základe dopravného hlásenia od internetových predajcov, so sídlom v USA sa štvrtkové predaje v medziročnom porovnaní zvýšili o 19 percent.

Michele Dupre, ktorá je viceprezidentkou skupiny pre maloobchod, distribúciu a pohostinstvá u Verizon Enterprise Solutions uviedla: “Vybavovanie čelilo predĺženým lehotám na prijímanie objednávok, čo ukazuje, že dôvera spotrebiteľov v možnosti dodávateľského reťazca je vysoká.”

Nákupné šialenstvo v týchto posledných hodinách bude zameraná na obchody o ktorých analytici tvrdia, že zákazníci dostanú hlboké zľavy – možno rozsiahlejšie, než sa plánovalo.

Niektorí maloobchodníci rozšírili svoje otváracie hodiny, aby vedeli nalákať čo najviac nakupujúcich, ktorých len môžu. Rozsiahly počet významných maloobchodných predajcov si ponechalo otváracie hodiny aj na Štedrý deň a dokonca aj v tento deň bude možná ponúka on-line nákupu, kde ešte dopoludnia si zákazníci budú môcť vyzdvihnúť svoje objednávky.

National Retail Federation predpovedá, že vianočné tržby v medziročnom porovnaní dosiahnu rast o 3,6 percenta. Mnoho ďalších analytikov očakáva nárast predajov v rozsahu o 3-4 percentá.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár