Grafy_odhalujuce_portfolio_Fedu_4_5_biliona_2017

Úrokové sadzby nie sú jediné, o ktorých sa v tomto týždni v USA debatovalo.

Fed oznámil jasný zámer pre zmenšovanie kľúčového politického nástroja, ktorý bol nasadeným počas Veľkej recesie. Na základe toho sa tak bude snažiť znížiť objem svojej súvahy, ktorá je o rozsahu 4,5 bilióna dolárov. Rozsah súvahy je aktuálne 5-krát väčší, než pred-krízový celkový objem.

Fed sa uchýlil k nákupu štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov vo veľkom meradle, z dôvodu rozsiahleho finančného kolapsu a snahy pre udržanie ekonomického oživenia, úsilia pre udržanie nižších nákladov na úvery, keďže oficiálne úrokové sadzby sa už nachádzali na úrovni 0%. Ak splatnosť dlhopisov skončila, centrálna banka vykonala nákup nových dlhopisov.

Súvisiace: Fed chce začať zmenšovať svoju súvahu o rozsahu $ 4,5 bilióna

Aktuálne by tak Fed rád nastolil ukončenie tejto reinvestičnej politiky, ale je obzvlášť opatrným, pretože podobný jasný signál pre trhy už raz vyslal v roku 2013, čo však ukončilo skončilo zlými skúsenosťami. Vtedy len náznakom predsedu Fedu – Ben Bernanke poznamenal, že Centrálna banka by rada začala so znižovaním tempo nákupu dlhopisov, čo malo na trhy s pevnými príjmami negatívny vplyv, čo vyústilo prudkým sprísňovaním finančných podmienok a neočakávaným okolnostiam. Stalo známym ako “taper tantrum “alebo kužeľový záchvat hnevu.

Obzvlášť bolo vidno znepokojenie na trhu s nehnuteľnosťami, ktoré bolo kľúčovým a plánovaným príjemcom programu, pretože stál v centre bankovej krízy.

Aby sme vám pomohli ukázať lepšie pochopiť situáciu súvahy, prišli sme s niekoľkými objasňujúcimi grafmi, ktoré zverejnila spoločnosť Societe Generale. V správe sa nachádzali informácie okolo portfólia aktív od Fedu.

Po prvé, tu je zobrazenie súvahy Fedu na strane aktív a pasív, čo pomáha objasniť skôr nezmyselné účtovníctvo. Grafy obsahujú rozpis podľa typu majetku, ktorý ukazuje, v akých objemoch sa od roku 2008 rozšírila držba hypoték a štátnych pokladničných fondov.

Grafy_odhalujuce_portfolio_Fedu_4_5_biliona_2017_1

Nižšie sú odhady spoločnosti SocGen, ako sa Fed pokúsi zmenšiť svoju súvahu.

Grafy_odhalujuce_portfolio_Fedu_4_5_biliona_2017_2
Napriek tomu existujú rôzne spôsoby, ako by to Fed mohol vykonávať. Tu je predpoveď spoločnosti SocGen o tom, ako vyzerá aktualizovaná verzia “normálnej” súvahy:

Grafy_odhalujuce_portfolio_Fedu_4_5_biliona_2017_3
Aký vplyv na trhy bude mať sprísňovanie vo forme klesajúcej súvahy Fedu? Ekonómovia SocGen poznamenali: “Naše dva odhady naznačujú dopad o rozsahu 40 až 60 bázických bodov, na výnosy štátnych pokladničných poukážok, najmä z pohľadu pre náš hlavný scenár znižovania reinvestícií.”

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Nakoniec, v tomto grafe je užitočný rozpis, kedy existujúce cenné papiere v portfóliu Fed nakoniec dozrú (dátum splatnosti).

Grafy_odhalujuce_portfolio_Fedu_4_5_biliona_2017_4
Viac informácií o vlastnom myslení Fedu, okolo bilancie nájdete v nedávnej analýze zamestnancov predstavenstva Fedu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Societe Generale

Facebook komentár