Šetriaca Európa je pre niektorých krajinou príležitostí – hrady, zámky, ostrovy, občianstvo sú k dispozícii. Ale nie všetci miestni obyvatelia sú z toho nadšení.

Pre občana mimo EÚ, ktorý sa sníva o dobrom živote a o niekoľkomiliónovom bankovom účte, by mohol byť rok 2014 priaznivým rokom. Najprv si kúpte maltské občianstvo, a tým získate aj pas EÚ za 1,15 mil. Eur (960 000 libier). Potom si kúpte rezidenciu, napríklad vilu bývalého kardinála v Taliansku. Pre rozprávkovo zimnú dovolenku sú tu poľské hrady, ktoré idú za babku. A čo by mohlo byť pre letnú dovolenku lepšie ako grécke súostrovie za 8,5 mil. €?

( Súvisiace: Nákup občianstva: Ktoré národy ho ponúkajú a za koľko? )

Európske výpredaje, ktoré boli spustené, keď ekonomická kríza prinútila vlády nájsť inovatívne spôsoby kvôli dieram v rozpočtoch, dosiahli nové maximum tým, že množstvo zaujímavých štátnych aktív je na predaj.

Reakcie sa už ozývajú – rozzúrení občania sa pýtajú, že kto má právo predávať históriu a kultúru národa. Správa maltského pasu vyvolala pobúrenie verejnosti a prinútila vládu, aby prehodnotila svoje plány. Rozhorčení miestni obyvatelia znemožnili predaj talianskeho ostrova jednému podnikateľovi z Nového Zélandu. Aj keď vlády môžu prekonať politickú opozíciu „predávania rodinného striebra“, podľa privatizačného experta Williama Megginsona sa stretli s množstvom prekážok od nedostatku záujmu o neatraktívne štátne aktíva až k zahmleným vlastníckym právam.  

Dr. Megginson, profesor financií na Oklahomskej univerzite a bývalý poradca privatizačnej komisie talianskej vlády hovorí: „V Grécku mali zopár predajov, a aktíva – pozemky – by aj mohli predať, lenže nemajú presnú evidenciu v katastri nehnuteľností. Teda nie je jasné, kto je vlastníkom pozemku, ktorý je na predaj. Na jednej strane to znie skvele, no na druhej sú skutočné politické problémy s rozpredávaním kúskov vašej krajiny.“

Kým doteraz nebol žiadny veľký nárast privatizácie v post-krízovej Európe,  predsa sa vyskytlo pár obrovských predajov, najmä v Grécku. Emír Kataru, Hamad bin Khalifa Al Thani, mesiac pred svojím odstúpením v prospech svojho syna kúpil šesť ostrovov v Iónskom mori za 8,5 mil. €, ktoré už boli v súkromných rukách. Predaj bol pre emira veľmi výhodný, plánuje tam vybudovať luxusné útočisko pre svoje 3 manželky a 24 detí a zvýšil nádeje na mini-zlatú horúčku v regióne.

Predaj jedného alebo dvoch ostrovov sa zdá byť pre talianske úrady výzvou. Michael Harte, podnikateľ z Nového Zélandu minul v októbri 2,9 mil. € za Budelli Island – národný park lemovaný s ružovým pieskom tesne na pobreží Sardínie. Povedal, že ho chce zachovať, ale ekológovia boli pobúrení. Zozbierali 85 000 podpisov, aby to zvrátili, a vláda teraz zvažuje kúpu ostrova späť.

Taliansko by mohlo čeliť podobným prekážkam v prípade desiatok historických objektov. Úsporné rozpočty znamenajú menej peňazí pre údržbu štátneho majetku, takže veľa z nich je opustených alebo v rozpade. Veľké turistické pamiatky ako je Koloseum a most Rialto v Benátkach chce vláda propagovať cez módne spoločnosti a filmové reklamy výmenou za ich opravu.

( Súvisiace: 24-ročná dedička ruského miliardára kúpila najslávnejší súkromný ostrov Grécka )

Pre menej slávne miesta bol však potrebný alternatívny plán. Webová stránka Local, ktorá sprostredkuje talianske správy v angličtine, oznámila, že 50 takýchto miest bolo vydražených, aby taliansky štátny dlh sa znížil o 500 mil. €. Medzi tie miesta patril aj hrad, kde sa zosobášili herci Tom Cruise a Katie Holmes, bývalá väzenská kolónia a Villa Mirabellino, bydlisko bývalého kardinála v Lombardii z 18. storočia.

Zatiaľ čo úrady tvrdia, že takýto predaj je jediný spôsob ako zachovať rozpadajúce sa historické pamiatky, ostatní sú zdesení zo skutočnosti, že národné poklady sa dostávajú do súkromných rúk, a miestni obyvatelia zahájili kampaň zameranú na zastavenie predaja Villa Mirabellino.

Ak tá kampaň uspeje, „páni“ by mohli začať rozmýšľať nad získaním jedného z 30 štátnych hradov a zámkov, ktoré Poľsko minulý rok uviedlo na trh. Wall Street Journal v novembri napísal, že Ministerstvo poľnohospodárstva pripravuje ďalších 140 objektov na predaj v roku 2014. Nákup je však jednoduchší s pasom EÚ, a práve tu by mohla pomôcť Malta.

Niekoľko európskych krajín ponúka občianstvo cudzím štátnym príslušníkom, ktorí investujú do krajiny vo veľkom, ale väčšina z nich vyžaduje aj niekoľkoročný pobyt. Malta uchádzačov o trvalé bydlisko v novembri požiadala o 650 000 €, a premiér Joseph Muscat vyhlásil, že by to mohlo zvýšiť príjmy do rozpočtu o 30 mil. € za rok.

Tento plán vyvolal pobúrenie po celé politické spektrum, takže bol dočasne odložený. Pred niekoľko dňami ho však obnovili s novými podmienkami. Náklady vyskočili na 1,15 mil. €, do nehnuteľnosti musí byť investovaný 500 000 €, cez dlhopisy a akcie ostrova. Aj keby tento kontroverzný zákon prešiel, budúci občania by mali dvakrát premyslieť svoje nákupy vysnívaného európskeho života: opozičná Nacionalistická strana hovorí, že nemôže vylúčiť zrušenie nového občianstva, ak sa dostane k moci.

Zdroj: IrishIndependent

Facebook komentár