Guverner_ECB_Trumpovi_Nie_sme_menovy_manipulator_2017

Guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi reagoval na vyjadrenia administratívy okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde dôrazne odmieta obvinenia, že Nemecko vykonáva manipuláciu eura a varoval, že banková regulácia USA by nemala byť zrušenou.

Draghi pri prejave v Európskom parlamente poznamenal: “Nie sme menovým manipulátorom,” … “Naša menová politika odrážať vplyv rôznych faktov okolo hospodárskych cyklov, či už v eurozóne ale aj v Spojených štátoch.”

Draghi pokračoval v reakcií na dokument, ktorý bol vydaný americkým ministerstvom financií, kde sa spomína tvrdenie Trumpovho poradcu pre obchodnú politiku – Peter Navarro, ktorý poznamenal, že Nemecko voči iným národom v Európskej únii a proti USA využíva “očividne podhodnotené” euro.

Draghi poznamenal: “Vo svojej poslednej správe pre Kongres, vydanej 14. októbra 2016, americké ministerstvo financií zdôraznilo, že Nemecko nebude svoju menu manipulovať.”

Správa o cudzích menách konštatuje, že Nemecko s USA udržiava obchodný prebytok, ale taktiež poznamenáva, že ECB v posledných rokoch na menových trhoch zasahovala v naozaj veľkej miere. Nemecká kancelárka Angela Merkelová taktiež manipuláciu zamietla.

Súvisiace:
Merkelová reaguje na útoky Trumpa okolo podhodnotenia eura
Dolár dosiahol najhorší začiatok roka v 3 dekádach

Draghi taktiež reagoval na plány Donalda Trumpa, okolo oslabenia finančnej regulácie.

Trump sa zaviazal, že Wall Streetu obmedzí vplyv reforiem, okolo regulačného zákona s označením “Dodd-Frank”. Zákon bol prijatý v roku 2010 k ochrane voči ďalším finančným krízam.

Developer s nehnuteľnosťami označuje tento zákon za “katastrofu” a regulačným agentúram nariadil, aby prišli s alternatívami.

Draghi povedal, že oslabenie týchto predpisov by bolo naozaj nevhodné.

Nakoniec dodal: “Posledná vec, ktorú by sa mali v tomto okamihu robiť, je obmedzovanie regulácie,” … “V súčasnej dobe sú finanční sprostredkovatelia silnejšími, než boli pred krízou, takže opakovať stav podmienok, ktoré boli zavedené pred krízou, je niečo, čo je veľmi znepokojujúce.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár