Tento rok, ako každý rok môžu prísť varovné signály, toho čo sa udialo v októbri.

Zažili sme prepad v roku 1929 … “čierny pondelok” z roku 1987 … panika v roku 1907. Všetko sa udialo v októbri.

Ale je to pravdou? Je október naozaj tým najväčším strašiakom?

V prípade, že história je vodítkom, určite nie. Keby nič iné, október viac znamená koniec medvedích trhov ako ich začiatok. Poklesy v roku 1987, 1990, 2001 a 2002 všetky sa zmenili v mesiaci október.

Ak tomu tak nie je v októbri, potom aký mesiac je pre trhy veľkou hrozbou?

September!

História ukazuje, že september, nie október, je mesiacom poklesov. Finančný analytik Mark Hulbert poznamenáva: “Vzhľadom k tomu, že index Dow Jones bol vytvorený v roku 1986,” … “v septembri bola dosiahnutá priemerná strata vo výške 1,1%. Rozdiel pre ďalších 11 mesiacov v kalendári je, že tieto v priemere zarobili 0,8%.”

Súvisiace: Centrálne banky sa zbavujú amerických dlhopisov rekordným tempom

Rovnako tak, Hulbert dodáva, že v mesiaci september boli dosiahnuté rekordné úrovne, ale iba počas jedného alebo dvoch neutešených rokov: “Naopak, tento mesiac má pozoruhodne konzistentný záznam v alebo pri spodnej časti rebríčka.”

Rovnaké je to s akciovým indexom S&P 500. Priemerný septembrový výnos tohto indexu je negatívnym, počas celej jeho cesty až do roku 1928, podľa analytika z Bank of America Merrill Lynch – Savita Subramaniana. To je 88 rokov po sebe!

Tu je toho dôkaz:

Grafy neklamú.

Tohto-ročný august bol tichý a pokojný. Volatilita sa v súčasnej dobe nachádza v blízkosti jeho najnižšej úrovni za 26 rokov. A nebo bolo naozaj čisté.

Avšak aktuálne sme sa v kalendári dostali do mesiaca september a mali by sme si položiť otázku, ktorú si musíme najprv pripustiť.

Čo by sa teda mohlo pokaziť?

Ukázalo sa, že je vidno rôzne posiate nášľapné míny, ktoré by mohli začať robiť problémy … a mohli by mať detonačné účinky na trh. Jednou z nich je 21. september. To deň, kedy sa stretnú predstavitelia Fedu a budú rozhodovať o úrokových sadzbách. Budú brať do úvahy prísny pohľad na augustovú správu o vytvorených pracovných miestach, ktorá má vyjsť počas dnešného dňa. Ak bude pozitívnou, mohla by ohroziť reálne záväzky Fed. Tu sú vyjadrenia Davida Stockmana:

Po tom, čo už 93. mesiacov za sebou nechali sadzby pri nulovej úrovni, už nebudú mať žiadnu výhovorku, k zvýšeniu sadzieb o 25 bázických bodov. Zvlášť ak to bude pokračovať klamanými a falošnými zaostávajúcimi ukazovateľmi správy o stave pracovných miest.

Ale trh má názor, že by zvyšovanie sadzieb malo prísť za účasti rastu cien. Ak ceny neporastú môže nastať razantný odpredaj, keďže Fed sa rozhodne ísť mimo svojho mandátu a dopredu zvýši sadzby.

A v prípade, že Fed nič nevykoná?

Na druhú stranu, ak sa problémy budú zasa len odsúvať, poznamenajú, že na ich rozhodnutie vplývajú nové problémy. Budú ním obavy z pokračujúcich protivetrov v Číne, Európe a zvyšku sveta, čo má potenciál vážne poškodiť mierny hospodársky rast.

Potom sú tu nadchádzajúce voľby. Trhy by boli najradšej ak by videli víťazstvo Hillary. Ale David poznamenal, že nie tak rýchlo. Volatilita sa môže vrátiť počas prvej debaty, konanej 26. septembra. Je dôležité, aké vyjadrenia počas nej budú padať:

Ďalšou septembrovou udalosťou by mohlo byť rovnako zvyšovanie volatility. Dňa 26. septembra, Trump a Hillary budú čeliť svojej prvej prezidentskej debate. Výsledky tejto diskusie by mohli trhu poskytnúť tie najvhodnejšie náznaky…

Neexistujú však žiadne náznaky vyjadrení, ako bude Donald Trump vystupovať, ale v tejto fáze hry neexistuje absolútne žiadny dôvod si myslieť, že trh má správny odhad a že Hillary to celé má vo vrecku.

David poznamenal, že zaujímavé veci sa udiali v roku 1980, kedy Carter viedol v popularite. Neskôr Reagan vo svojej druhej debate poskytol populárne vyjadrenia a ujal sa vedenia až do volieb, ktoré nakoniec vyhral.

V septembri nás ešte čakajú dve dôležité menové udalosti, čo by taktiež mohlo ohroziť trhy. Doláru bude oslabované jeho postavenie. Prvým z nich bude 4. septembra, zasadnutie krajín G-20 v meste Chang-čou, v Číne. Druhým dôležitým dňom bude 30. september, kedy MMF oficiálne príjme čínsky juan do svojho koša mien, ktoré tvoria jeho zvláštne práva čerpania (SDR).

7. októbra sa vo Washingtone usporiada stretnutie MMF a trh by mohol čeliť veľkým obavám. Jim Rickards poznamenal:

Nasledujúcich päť týždňov bude znamenať jednu z najvýznamnejších transformácií v medzinárodnom menovom systéme za viac ako 30 rokov. Vzhľadom k tomu, že dolár je stále kľúčovým prvkom tohto systému, samotná situácia doláru bude razantne ovplyvnená …

Takéto radikálnej premeny medzinárodného menového systému sa udiali už mnohokrát … Čo sa stane v najbližších piatich týždňov je rovnako významné, ako ktoréhokoľvek z predchádzajúcich menových zemetrasení …

Súvisiace: 
Ako sa americký dolár rozšíril po celom svete?
Americký dolár práve dostal trest smrti

Skrytá agenda zahŕňa formálny prechod od klasického štandardu amerického dolára v SDR.

Takže máme pred sebou zasadnutie Fedu, ktoré by mohlo vykonať zvýšenie sadzieb, prezidentské debaty, ktoré by mohli ovplyvniť trhy, menové stretnutia by zasa mohli oslabiť prvenstvo dolára.

V mesiaci september tak toho existuje celkom dosť, čo by mohlo mať vplyv na mínové pole. Možno sa im však podarí prejsť okolo bez problémov. Alebo aj nie…

TS Eliot raz povedal, že najkrutejším mesiacom pre trhy je apríl. Ale história ukazuje, že ním je žiaľ mesiac september.

Treba však postupovať opatrne.

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár