Hodnota_Aston_Martin_v_IPO_6_8_miliardy_dolarov_2018

* Výrobca športových vozidiel Jamesa Bonda vedie diskusie o IPO v Londýne, vykonanej do konca roka
* Rozšírenie na oblasť SUV by malo v roku 2019 viesť k navýšeniu predajov

Aston Martin sa zameriava na ocenenie až 5 miliárd libier (6,8 miliardy dolárov) v potenciálnej počiatočnej verejnej ponuke (IPO) britského výrobcu športových automobilov. S touto informáciou prišli ľudia, ktorí sú oboznámení so záležitosťou.

Ľudia, ktorí žiadali o to, aby neboli menovaní, keďže sa jedná o súkromné rokovania, ďalej uviedli: “Výrobca predniesol predbežné rozhovory s poradcami o oceňovaní vrátane dlhu, ktorý by ho zaradil na rovnakú úroveň ako firmu Ferrari. Záujem investorov o IPO v tomto roku by mohol byť podporený plánovaným rozšírením na lukratívny segment športových úžitkových vozidiel, realizovaný od roku 2019.”

Predaj akcií spoločnosti Aston Martin v Londýne by znamenal návrat ikony a značný test angažovanosti investorov u britských spoločností, pred britským marcovým (2019) výstupom Británie z Európskej únie. Spoločnosť, ktorá je známa svojim spojením s filmovým špiónom Jamesom Bondom, v minulom roku prekonala 5 000 dodaných kusov a očakáva, že prekročí svoje smerovanie v roku 2017 o najmenej 180 miliónov libier, pokiaľ sa jedná o upravený výnos pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou,za účasti príjmov v hodnote viac ako 840 miliónov libier.

Ľudia ďalej uviedli: “Oceňovanie je predbežný odhad a nebolo urobené žiadne rozhodnutie o možnom zaradení do emisie, keďže poradcovia pre tohto výrobcu automobilov zvažujú aj iné možnosti.

Simon Sproule, ktorý je hovorcom automobilky založenej v Gaydone (v Anglicku) poznamenal: “Aston Martin sa nezaoberá špekuláciami týkajúcimi sa budúceho vlastníctva alebo kapitálovej reštrukturalizácie.” Automobilka je riadená spoločnosťou Investindustrial Advisors Ltd. (ktorá to odmietla komentovať) a kuvajtskými investormi.

Hodnota_Aston_Martin_v_IPO_6_8_miliardy_dolarov_2018_graf

Dlhopisy automobilky Aston Martin (so splatnosťou v roku 2022) v Londýne vzrástli o 0,22 pencí na 105,86 pencí, čo je najviac od 28. novembra po tom, čo agentúra Bloomberg oznámila možné plány o IPO.

Súvisiace:
Spoločnosť Aston Martin vstupuje na trh s nehnuteľnosťami
Aston Martin pracuje na svojom prvom elektrickom automobile

Výrobca automobilov poznamenal, že vo svojej novej továrni vo Walese do roku 2019 začne budovať SUV s označením DBX. Spoločnosť Aston Martin v novembri poznamenala, že nový model Vantage o cene 150 000 dolárov má až do roku 2018 vypredané takmer všetky svoje výrobné kapacity. Predaje v skupine sa podľa odhadov spoločnosti IHS Markit môžu v roku 2020 zvýšiť o približne 60 percent na 8 250 vozidiel.

Ferrari má na základe údajov zostavených agentúrou Bloomberg aktuálnu trhovú kapitalizáciu na hodnote okolo 21,5 miliárd dolárov a podnikovú hodnotu pre rok 2018 na približne 18,5-násobku očakávaného zisku pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou. Taliansky výrobca automobilov v treťom štvrťroku prekročil 30 percentnú, upravenú maržu Ebitda, čo je zriedkavý výkon, ktorý tak túto spoločnosť zaradil do ligy k spoločnosti Apple alebo výrobcov luxusných tovarov ako LVMH a Gucci.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, FoxBusiness

Facebook komentár