Warren Buffet čelí krátkodobým negatívam z investície do akcií spoločnosti Apple.

Warren Buffet čelí krátkodobým negatívam z investície do akcií spoločnosti Apple.

Berkshire Hathaway, ktorá je investičným konglomerátom svetoznámeho investora Warrena Buffetta v tomto roku zaznamenala vymazanie hodnoty svojho podielu v spoločnosti Apple v objeme 36 miliárd dolárov, čo je približne o 5 miliárd viac, ako na akcie výrobcu iPhonov minula.

Spoločnosť slávneho investora vlastnila ku koncu decembra 908 miliónov akcií spoločnosti Apple v objeme 31 miliárd dolárov. Cena akcií technologického titána sa tento rok prepadla o 24 %, keďže odráža širšie prepady na trhu, v období kedy sa investori pripravujú na hospodársky pokles, a je vidno aj obavy z “vlažného” dopytu po novom iPhone 14.

V dôsledku toho sa hodnota podielu Berkshire tento rok prepadla zo 161 miliárd dolárov na 125 miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti Apple sa medzitým znížila z približne 2,9 bilióna dolárov na 2,2 bilióna dolárov – čo predstavuje pokles o približne 700 miliárd dolárov, ktorý presahuje celkovú trhovú hodnotu Berkshire vo výške 600 miliárd dolárov.

Buffett a jeho tím vložili do spoločnosti Apple v rokoch 2016 až 2018 približne 36 miliárd dolárov, ale v roku 2020 zinkasovali hotovosť za približne 9 % podiel pozície, čím sa jich základňa znížila na 31 miliárd dolárov. V druhom štvrťroku tohto roka kúpili ďalších 3,9 milióna akcií Apple, čo naznačuje, že zaznamenali prílev vo forme čerstvej hodnoty akcií.

Berkshire považuje skupinu Apple za top pozíciu vo svojom portfóliu akcií a zostáva najväčším samostatným akcionárom skupiny Apple s podielom na úrovni 5,6 %.

Nie je prekvapením, že Buffett v posledných rokoch chválil Apple a označil ho za „rodinný klenot“ a „pravdepodobne najlepší podnik“, aký pozná.

Buffettova spoločnosť však v posledných týždňoch čelila nepríjemnej jazde s akciami spoločnosti Apple. 9 miliárd dolárov vymazala zo svojho podielu 13. septembra, keď tento technologický gigant utrpel šiestu najväčšiu jednodňovú stratu trhovej hodnoty americkej spoločnosti v histórii akciového trhu. Celkový pokles pozície v septembri bol o objeme 18 miliárd dolárov.

Buffett samozrejme investuje dlhodobo a denným cenovým pohybom venuje malú pozornosť. Vzhľadom na jeho obrovskú náklonnosť k Apple je nepravdepodobné, že v dohľadnej dobe preruší vzťahy s akciami tejto spoločnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár