Hodnota-spolocnosti-Apple-po-prvykrat-v-historii-prekrocila-3-biliony

Akcie spoločnosti Apple ukončili piatkové obchodovanie s hodnotou 3 biliónov dolárov, čo je jediná spoločnosť, ktorá kedy dosiahla túto hranicu. Spoločnosť sa viezla na vlne veľkých technologických akcií, ktorá priniesla burze Nasdaq najlepší zisk za prvý polrok v období posledných 40 rokov.

Akcie spoločnosti Apple v piatok vzrástli o viac ako 2 % na rekordných 193,97 dolárov. S 15,7 miliardou akcií v obehu táto cena akcií posunula Apple na jeho historickú trhovú hodnotu.

Apple na nej už raz bola: Dňa 3. januára 2022 spoločnosť Apple počas vnútrodenného obchodovania dosiahla hodnotu 3 biliónov dolárov, ale nepodarilo sa jej ju uzavrieť.

Akcie spoločnosti vo štvrtok uzavreli na rekordne vysokej úrovni už tretí deň po sebe, ale vzrástli len o 0,2 %. Spoločnosť Apple pri piatkovom otvorení trhu ľahko prekonala úroveň 190,73 dolárov, ktorú potrebovala na prekonanie hranice 3 biliónov dolárov.

“Nebesky” vysoké ocenenie technologického giganta prichádza na základe riskantného uvedenia zariadenia Apple Vision Pro na trh začiatkom tohto mesiaca a lepšej ako očakávanej májovej štvrťročnej správy o hospodárení – napriek tomu, že tržby a zisk poklesli.

Zariadenie Vision Pro, ktoré sa začne predávať na budúci rok, urobilo dojem na technologických novinárov, ktorí si ho mohli predčasne pozrieť. Vstupuje však na začínajúci trh s malou mierou prijatia zo strany bežných spotrebiteľov. Apple si plánuje za svoju súpravu, ktorá má v súčasnosti obmedzený počet aplikácií a zážitkov (a vyžaduje, aby používatelia zostali pripútaní k batérii veľkosti iPhonu) účtovať prémiových 3 499 dolárov.

Akcie spoločnosti Apple (AAPL) tento rok prudko vzrástli až o 49 %, k čomu prispel aj širší nárast akcií veľkých technologických spoločností, keďže investori sa vrhli so záujmom na umelú inteligenciu. V rámci akciového indexu S&P 500 vedie spoločnosť Nvidia (NVDA) so 190 % nárastom v roku 2023, nasledovaná spoločnosťou Meta (META) so ziskom až na hodnote 138 %.

Indes Nasdaq v prvom polroku vzrástol o 31,7 %, čím zaznamenal najväčší percentuálny nárast za prvý polrok od roku 1983.

Tohtoročný burzový úspech spoločnosti Apple je v ostrom kontraste s rokom 2022. Na začiatku roka 2023, trhová kapitalizácia spoločnosti Apple v obchodovaní prvýkrát klesla od začiatku roka 2021 pod hranicu 2 biliónov dolárov.

Wall Street tak ukončila prvý polrok 2023 pozitívne, keďže technologická rally viedla k tomu, že trhy uzavreli mesiac aj druhý štvrťrok roka vo veľmi pozitívnom teritóriu.

Index S&P 500 si v júni pripísal 6,5 %, čo je jeho najlepší mesačný výkon od januára. Taktiež zaznamenal tretí rastový štvrťrok po sebe, keď v druhom štvrťroku vzrástol o 8,3 %. V roku 2023 sa index S&P 500 zatiaľ nachádza v zisku 15,9 %, čo je jeho najlepší polrok od roku 2019.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár