Hodnota_spolocnosti_Apple_sa_nachadza_v_blizkosti_$1_biliona

Apple je vo veľmi malej vzdialenosti od trhovej hodnoty 1 bilióna dolárov.

Výrobca iPhonov sa v súčasnosti nachádza na hodnote približne 935 miliárd dolárov a jeho akciám stačí len 7% rast na to, aby tento významný míľnik aj dosiahli.

Takže ak Apple svojimi výsledkami investorov poteší (po uzatvorení amerických trhov), existuje šanca, že sa môže stať prvou americkou spoločnosťou, ktorá prekročí hranicu bilióna dolárov.

To je jednotka s dvanástimi nulami.

Niektorí si myslia, že Apple potrebuje nový produkt na udržanie predajov a ziskov, ale tento rok sa jej podarilo vzrásť o 12%, najmä vďaka silným predajom modelov iPhone 8 a X – najmä v Číne a Japonsku. Taktiež jej pomohli tržby zo služby App Store.

Spoločnosť Apple takisto používa hotovosť o objeme, viac ako 267 miliárd dolárov na zvýšenie dividend a spätného odkupu akcií čo predstavuje odmenu pre investorov, medzi ktorých aktuálne patrí aj Warren Buffett.

Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway v prvom štvrťroku kúpila takmer 75 miliónov akcií spoločnosti Apple, čím sa stala najväčšou firmou v investičnom konglomeráte Berkshire.

Apple nie je jediným technologickým gigantom, ktorý sa pohybuje okolo úrovne 1 bilióna dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti Amazon je na hodnote viac ako 870 miliárd dolárov. Vlastník spoločnosti Google – Alphabet dosahuje kapitalizáciu na úrovni takmer 845 miliárd dolárov. Trhová hodnota spoločnosti Microsoft je aktuálne teraz tesne pod 815 miliárd dolárov.

Wall Street špekuluje o tom, ktorá z týchto spoločností dosiahne úroveň 1 bilióna dolárov ako prvá a ako dlho môže trvať než sa to podarí všetkým týmto 4 spoločnostiam.

Samozrejme, neexistuje žiadna záruka, že by niektorá z nich dosiahla hodnotu bilióna dolárov. Investori na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia vo veľkej miere očakávali, že Cisco a Microsoft dosiahnu túto obrovskú hodnotu na úrovni 1 bilióna dolárov, čo bolo predtým, než sa v marci roka 2000 objavila technologická bublina.

Súvisiace:
Apple za 3 mesiace zarobila viac ako Amazon počas svojej histórie
Priemerný plat v spoločnostiach Amazon, Alphabet, Facebook atď.

Microsoft má však stále reálnu šancu dosiahnuť hodnotu bilióna dolárov, zatiaľ čo firma Cisco má pred sebou ešte dlhú cestu. Jej trhová hodnota je v súčasnosti na úrovni okolo 200 miliárd dolárov.

Ale ak by Apple, Microsoft, Google alebo Amazon nakoniec dosiahnu 1 biliónov dolárov, žiadna z nich by nebola prvou verejne obchodovanou spoločnosťou sveta.

Tento titul získal ropný gigant PetroChina, keďže v roku 2007, kedy sa jeho akcie začali verejne obchodovať v Šanghaji, nakrátko prekonala ocenenie bilióna dolárov, avšak jej akcie rýchlo klesli. Spoločnosť PetroChina, ktorá je kótovaná aj na burze v New Yorku, má v súčasnosti hodnotu na hodnote približne 220 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár