Hodnota_spolocnosti_Exxon_o_objeme_184_miliard_sa_vytratila

ExxonMobil v minulosti často dosahovala titul najcennejšej verejnej spoločnosti na svete. V súčasnosti najväčšia americká ropná spoločnosť neustále čelí poklesu hodnoty.

Od najvyššieho ocenenia spoločnosti Exxon od dosiahnutia maximálnej hodnoty v roku 2014 bolo z jej hodnoty zlikvidovaných ohromujúcich 184 miliárd dolárov. To sa rovná celej hodnote spoločnosti Boeing alebo takmer 1,5 hodnoty automobilky Tesla.

Akcie spoločnosti Exxon sa na začiatku tohto týždňa dostali na 9-ročné minimá, po zverejnení katastrofálnych výsledkov, ktoré naznačujú že obrat je v dohľadnej dobe nepravdepodobný.

Posledné problémy ropného gigantu sú ovplyvňované sútokom nešťastných faktorov – žiadny z jeho hlavných podnikov nedosahuje uspokojivé výsledky. Ceny ropy sú nachádzajú v klesajúcom trende. Zemný plyn je taktiež lacný. Marže v rozsiahlej chemickej divízií skupiny Exxon sa rozpadajú. A divízie rafinácie sú tiež pod tlakom.

Pre väčší obraz, klesajúca trhová hodnota spoločnosti Exxon je symbolom širších problémov, ktorým čelí spoločnosť s označením “Big Oil” – dokonca aj keď boli Spojené štáty korunované popredným svetovým producentom ropy a zemného plynu. Bridlicová revolúcia vo svete spustila obdobie nadbytku ropy a zemným plynom natoľko, že týchto energetických surovín boli zatlačené.

Súvisiace: Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie

Ben Cook, portfólio manažér spoločnosti BP Capital Fund Advisors poznamenal: „Nálada voči ropným spoločnostiam je tak veľmi negatívna, ako už naozaj dlho, dlho nebola.“

Sektor firiem z oblasti energetického sektoru v rámci akciových spoločnosti S&P 500 je podľa analýzy spoločnosti Refinitiv za posledné desaťročie ľahko najväčším porazeným a dosiahol celkový výnos na hodnote len 34%. Ďalší najbližší sektor – materiálov, v rámci podobného časového horizontu dosiahol 5-násobne väčší výnos.

Tento pokles odráža aj situáciu vo svete, ktorý sa snaží vyrovnať s klimatickou krízou. Akcie spoločností z energetického sektoru sa nachádzajú v tzv. v pokutovom boxe, najmä kvôli zvýšeným obavám z emisií uhlíka a nárastu spoločensky uvedomelého investovania.

Cook ďalej poznamenal: „Fosílne palivá majú problém s PR,“ … „Pokiaľ ich trh vníma ako vinníka za emisie uhlíka, budú sa aj naďalej nachádzať v náročnom časovom období.“

Exxon s aktivitami okolo bridlicové boomu meškala

Pokles hodnoty spoločnosti Exxon od roku 2012, kedy bola zosadená firmou Apple z pozície najcennejšej spoločnosti na svete, bol naozaj ohromujúci.

Napriek tomu skupina Exxon urobila niekoľko investičných rozhodnutí, ktoré s výhodou spätného pohľadu vyzerajú naozaj nevhodne načasované. V roku 2009 súhlasila s tým, že vynaloží 41 miliárd dolárov na nákup firmy zo sektora zemného plynu – XTO Energy. Ako došlo k prevzatiu, situácia okolo cien zemného plynu sa výrazne zhoršila.

Graf: Najcennejšie verejné spoločnosti USA
Hodnota_spolocnosti_Exxon_o_objeme_$184_miliard_sa_vytratila_graf

Zároveň Exxon so sídlom v Texase začala neskoro zarábať na bridlicovom ropnom rozmachu, ktorý sa udial na jej vlastnom teritóriu. Podobne ako iné ropné spoločnosti, aj Exxon sa namiesto toho zameriaval na drahé a dlhodobé projekty v oblasti vŕtania v zámorí, než v oblasti bridlíc v Severnej Dakote a Texase.

V súčasnosti má spoločnosť Exxon hodnotu približne 262 miliárd dolárov, čo výrazne zaostáva za spoločnosťami vrátane spoločností Visa, Procter & Gamble a Walmart, ako aj za oceneniami vo výške 1 bilióna dolárov, ktoré majú spoločnosti Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon. Korunovačný klenot Saudskej Arábie – Saudi Aramco v priebehu minulého roka bol ocenený na hodnotu 1,7 bilióna dolárov.

Niet divu, že trhová hodnota spoločnosti Exxon sa v polovici roka 2014, v čase kedy ceny ropy prekročili 100 dolárov za barel, dostala na 446 miliárd dolárov. Odvtedy spoločnosť zo svojej hodnoty stratila 184 miliárd dolárov alebo 41% . Pre porovnanie, všeobecný akciový index S&P 500 počas tohto časového obdobia dosiahol výnos na hodnote 72%. Trhová kapitalizácia spoločnosti Apple sa takmer strojnásobila na 1,35 bilióna dolárov.

Exxon je opäť sotva jedinou ropnou spoločnosťou, ktorá v súčasnosti čelí problémom. Spoločnosť Bespoke Investment Group uviedla, že v roku 2008, keď ceny ropy stúpli nad 140 dolárov za barel, firmy zo sektora energetických surovín v indexe S&P 500 predstavovali 16%. Tieto energetické spoločnosti v súčasnosti predstavujú menej ako 4% referenčného indexu.

Graf: 2010-2020 Vývoj hodnoty spoločnosti Exxon vs Apple
Hodnota_spolocnosti_Exxon_o_objeme_$184_miliard_sa_vytratila_graf_2

Goldman Sachs: Predávame akcie Exxon

Napriek tomu nedávne problémy spoločnosti Exxon naznačujú, že čelí menej láskavosti ako niektorí jej rovesníci. Napríklad, zatiaľ čo zásoby Exxon klesli na najnižšiu úroveň od augusta 2010, konkurenčný Chevron sa nachádza len na 14-mesačnom minime.

Analytici banky Morgan Stanley na začiatku tohto týždňa upozornili klientov, že preferujú spoločnosť Chevron, pretože Exxon je „najviac vystavenou“ voči negatívnym protivetrom v priemysle vrátane nadmerného zásobovania ropou, zemným plynom a skvapalneným zemným plynom.

Goldman Sachs v priebehu tohto týždňa určila skupine Exxon investičný rating s hodnotením „predať“ a znížila svoj cenový cieľ na 59 dolárov zo 72 dolárov.

Analytik banky Goldman – Neil Mehta napísal: „Nevidíme presvedčivý dôvod vlastnenia akcií spoločnosti Exxon v porovnaní s inými firmami z oblasti energetických surovín, ktoré dosahujú atraktívnejšie možnosti výnosov.“

Wall Street prinútila ropné spoločnosti, aby zostali pevne stáť na mieste, prístupom kedy míňajú menej finančných prostriedkov a peniaze vracajú akcionárom. Cieľom je zabrániť opakovaniu ropnej havárie v rokoch 2014 – 2016, keď ceny klesli o 70%, čo viedlo k bankrotu desiatok ropných spoločností.

Exxon, opierajúc sa o silnejšiu súvahu ako jej rovesníci, zastáva opačný prístup. Spoločnosť sa rozhodla pre agresívne utrácanie na nové projekty, aby svoje vyhliadky na vŕtanie posilnila.

Prvé známky naznačujú, že výdavky spoločnosti Exxon sa vyplácajú. Produkcia v plodnej oblasti ropných bridlíc – West Texas sa od roku 2018 navýšila o 79%. A Exxon objavil viac ako 8 miliárd barelov ropy v oblasti Guyana, kde prieskum viedla Rystad Energy, ktorá je pre Exxon jej najlepšou prieskumnou spoločnosťou rokov 2018 a 2019.

Generálny riaditeľ spoločnosti Exxon – Darren Woods, analytikom počas konferenčného hovoru v priebehu minulého týždňa poznamenal: „Pevne veríme, že investovanie do tohto cyklu má určité skutočné výhody,“ … „Máme veľmi zdravú súvahu, ktorá bola vytvorenou pre podobné obdobia.“

Otázky okolo milovanej dividendy spoločnosti Exxon

Avšak aj skupina Exxon má obmedzenia, koľko môže minúť, najmä ak chce naďalej vyplácať štedrú dividendu, po ktorej akcionári túžia.

V poslednom čase sa spoločnosť Exxon musela spoliehať na predaj a pôžičiek okolo aktív, aby mohla vyplácať dividendu, ktorú spoločnosť s hrdosťou navýšila v 37 po sebe nasledujúcich rokov.

Podľa správy Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu (IEEFA), „zhoršujúce sa finančné podmienky“ pre spoločnosť Exxon znamenali, aby v roku 2019 pokryla 64% svojej dividendy prostriedkami z predaja a pôžičiek okolo aktív. To je výrazne nad 10-ročným priemerom spoločnosti Exxon, ktorá sa aktuálne nachádza na hodnote 30%.

IEEFA ďalej uviedla: „Jednou z vecí, ktorá udržiava investorov priviazaných k spoločnostiam ako ExxonMobil, sú štvrťročné výplaty dividend,“ … “Avšak vyplácanie dividend vyžaduje kvalitnú podporu.”

Goldman Sachs varovala, že voľný hotovostný tok spoločnosti Exxon do roku 2025 nebude schopný pokryť výplaty dividend.

Niektorí spoľahliví platitelia dividend, vrátane spoločností General Electric, Kraft Heinz a kráľ v oblasti piva – ABInBev, museli nedávno z dôvodu finančného stresu svoje dividendy znížiť. Analytici si však myslia, že dividenda spoločnosti Exxon je prinajmenšom zatiaľ bezpečná.

Pavel Molchanov, ktorý analytikom spoločnosti Raymond James pre oblasť energií, uviedol: „Bolo by nemysliteľné, aby Exxon znížil svoju dividendu,“ … „Stalo by sa to iba v prípade scenára za účasti Armageddonu.“

Exxon svoju podporu dividendovej politike zdôraznila. Woods minulý týždeň uviedol, že spoločnosť sa vníma „veľmi stabilne, ako aj svoj záväzok voči našim akcionár, kde poskytneme spoľahlivú a rastúcu dividendu“.

Zmena klímy

Exxon napriek tomu čelí obrovským výzvam z dôvodu zvyšujúcich sa obáv týkajúcich sa zmeny klímy. Hlavné mestá vrátane New Yorku a Londýna sa zaviazali zbaviť akciových spoločností zo sektoru fosílnych palív.

Molchanov poznamenal: „Exxon má na svojom chrbte terč.“

Skupina Exxon tento tlak neignorovala. V minulo-týždňovej výzve k výsledkom, spoločnosť zdôraznila svoje úsilie o vývoj nových technológií s nižšími emisiami „na pomoc pri riešení rizika zmeny klímy“.

Súvisiace: BlackRock stavia klímu do centra stratégie 7 biliónov dolárov

Woods ďalej uviedol: „Aj keď obnoviteľné zdroje, ako je vietor a slnečné žiarenie, zohrávajú dôležitú úlohu,“ .., „neriešia problém s emisiami pre každý trh, geografiu alebo použitie.“

V priebehu minulého mesiaca, najväčší správca aktív na svete – BlackRock, prisľúbil, že odpredá investície, ktoré považuje za riziko trvalej udržateľnosti a zdvojnásobil svoju ponuku ETF, sledujúcich spoločnosti, ktoré spĺňajú environmentálne, sociálne a správne kritériá (ESG).

Analytici banky Morgan Stanley napísali: „Trh začína premiestňovať toky finančných prostriedkov z veľkých ropných spoločností do sektoru, ktoré spĺňajú environmentálne, sociálne a správne kritériá (ESG).

Investori chcú dať svoje peniaze do spoločností, ktoré považujú za čisté energetické riešenia, napríklad Tesla – nie do spoločností, ktoré sa považujú za súčasť problému. Tento trend sa pravdepodobne v nadchádzajúcich rokoch rozšíri a bude predstavovať silnú prekážku pre aktivity skupiny Exxon.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár