Hodnota_spolocnosti_Facebook_dnes_prepadla_o_37_miliard_2018

Akcie spoločnosti Facebooku dnes čelili naozaj náročnému obchodovaniu, keď z hodnoty spoločnosti bolo odpísaných 37 miliárd dolárov.

Akcie počas dnešného obchodovania klesli o takmer 7% na základe správ, že spoločnosť Cambridge Analytica, ktorá realizovala kampane okolo Trumpa, údajne nečestným spôsobom získala informácie približne o 50 miliónoch používateľov Facebooku. Toto je najväčší pokles akcií na percentuálnej báze za posledné štyri roky.

Dokonca aj po pondelkovom prepade, je spoločnosť Facebook stále jednou z najcennejších spoločností v krajine, ktoré dokážu prekonať hranicu 500 miliárd dolárov. Pred ňou sa nachádzajú už len giganti ako Apple, materská spoločnosť Google – Alphabet, Amazon, Microsoft a dokonca aj Berkshire Hathaway.

Mark Zuckerberg vlastní približne 400 miliónov akcií spoločnosti Facebook a jeho čisty majetok tak v pondelok popoludní klesol o približne 5 miliárd dolárov. Akcie uzavreli deň nižšie o 12,53 dolárov.

Samozrejme aj pri jednodňových poklesoch hodnoty jeho podielov, Zuckerberg stále vlastní akcie spoločnosti Facebook vo výške 70 miliárd dolárov. To stačí na to, aby sa stal šiestym najbohatším mužom sveta (podľa rebríčka miliardárov od časopisu Forbes, v reálnom čase).

Súvisiace:
Stratégie mobilných aplikácií, ktorými si získavajú Vašu pozornosť
YouTube môže byť najsilnejšou zbraňou Google proti Facebooku

V roku 2012, keď Zuckerberg so spoločnosť Facebook vykonali počiatočnú verejnú ponuku akcií, hodnota jeho majetku vo firme bola na hodnote okolo 19 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Facebook zaznamenal 1-dňový pokles o viac ako 7% len v siedmych obchodnách dňoch svojej histórie. Aktuálne sa však jedná o najväčší jednodenný prepad, čo sa týka dolárovej hodnoty jednotlivých akcií.

Akcie spoločnosti Facebook sa tak v dnešnom dni prepadli na základe kontroverznej diskusie od Cambridge Analytica, čo viedlo niektorých externých pozorovateľov k názoru, že Facebook by mal byť regulovaný vo väčšej miere. Niektorí používatelia sľúbili, že prestávajú používať službu Facebook a existujú aj otázky týkajúce sa toho, čo spoločnosť bude musieť urobiť, aby opäť obnovila dôveru verejnosti v záväzok spoločnosti Facebook, týkajúci sa súkromia a ochrany údajov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár