Vladimír Putin a Oleg Deripaska.

Vladimír Putin a Oleg Deripaska.

Ruský súd podľa denníka Financial Times nariadil zabavenie luxusného hotelového komplexu, ktorý vlastní ruský hliníkový magnát Oleg Deripaska po tom, čo kritizoval vojnu prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajine začiatkom tohto roka.

Súdny príkaz na zabavenie hotelového a prístavného komplexu prišiel v septembri po tom, čo Kremeľ požiadal Deripasku, aby prestal verejne kritizovať vojnu.

Zatiaľ čo právny spor sa začal ešte predtým, ako Kremeľ vo februári napadol Ukrajinu, a teda nesúvisel „zdanlivo“ s Deripaskou kritikou vojny, správa novín Financial Times naznačuje, že oligarchove komentáre mohli ovplyvniť výsledok prípadu.

Deripaska v marci povedal, že mier je potrebný „čo najskôr“ a v júni zdôraznil, že „zničiť Ukrajinu by bolo kolosálnou chybou.“

„Kremeľ ho požiadal, aby sa upokojil,“ poznamenala jedna osoba blízka Deripasku pre Financial Times, zatiaľ čo ďalší Deripaskov spolupracovník povedal, že Kremeľ svoju žiadosť zopakoval prinajmenšom pri ďalšej príležitosti.

Financial Times uviedol, že dva týždne po júnových vyjadreniach Deripasku, Federálne územie Sirius (vedecký, vzdelávací a turistický klaster založený za Putina) podal tri žaloby o pozemkové spory proti Deripaskej spoločnosti RogSibAl, ktorá vlastní komplex Imeretinskij.

Verejne dostupné súdne dokumenty, ktoré denník Financial Times videl, ukazujú, že sudca v septembri rozhodol v prospech územnej časti Sirius a firmu RogSibAl vysťahovala, pričom samostatný rozsudok v ten istý mesiac rozhodol o zabavení nehnuteľností spoločnosti.

Deripaska a jeho hliníkový gigant Rusal sú od roku 2018 pod vplyvom sankcií USA za zhubné aktivity na Ruskom anektovanom Kryme a Ukrajine, a to napriek tomu, že Deripaska je jedným z najvýznamnejších ruských oligarchov, ktorí vystúpili proti vojne.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre denník FT povedal, že rozhodnutie súdu nemá „nič spoločné so súdnymi prípadmi“.

Na žiadosti o komentár, ktoré boli v utorok zaslané zástupcom Deripasku, územnej časti Sirius, ruskej generálnej prokuratúre do vydania článku boli bez odpovede.

 

Zdroj. FinancialTimes

Facebook komentár