IBM.

IBM.

Keďže výrobcovia automobilov na celom svete zavádzajú elektrifikáciu svojich vozidiel, potreba účinných batérií dosiahla bezprecedentnú úroveň. Bohužiaľ, zatiaľ čo lítium-iónové batérie môžu mať menší dopad na zem ako fosílne palivá, materiály použité na ich výrobu stále predstavujú významné riziko pre životné prostredie. Spoločnosť IBM v súčasnosti vyvíja nový koncept batérií, ktorý podľa neho ponúkne ešte čistejšiu a efektívnejšiu alternatívu.

Väčšina batérií, vrátane lítium-iónových edícií, ktoré poháňajú väčšinu elektrických automobilov, sú vyrobené z ťažkých kovov, ako sú kobalt, mangán a nikel. Ťažba týchto kovov – najmä kobaltu – bola v posledných rokoch predmetom zvýšenej kontroly. Proces potrebný na extrakciu kovov zo zeme môže mať devastujúce účinky na životné prostredie vrátane znečisťovania vody, ničenia plodín a degradácie pôdy. Tieto zdroje sú ešte kontroverznejšie, keďže na ich vyťaženie sa často používajú aj vykorisťovateľské pracovné praktiky, ako je napríklad detská práca.

Z tohto dôvodu sa spoločnosť IBM snaží úplne odstrániť túto časť procesu výroby batérií. Namiesto spoliehania sa na ťažké kovy je jeho nová koncepcia batérií založená na prísadách extrahovaných z morskej vody. Batéria používa novú katódu, ktorá nevyžaduje kobalt alebo nikel a tekutý elektrolyt na presun iónov z jedného konca batérie na druhý. Podľa vyjadrenia spoločnosti, tri materiály budú pochádzať z morskej vody (ktoré spoločnosť ešte neidentifikovala) a elektrolyt bude obmedzovať skraty, aby sa batéria mohla bezpečnejšie používať, ale aj vyrábať.

Súvisiace:
Audi odstráni 7500 pracovných miest, aby uvoľnila peniaze pre elektromobily
Budúcnosť elektromobilov spoločnosti Volkswagen sa rýchlo formuje

Batéria môže byť tiež efektívnejšia ako lítium-iónové batérie. Okrem toho, že batéria IBM má vyššiu energetickú a energetickú hustotu ako súčasné elektrické batérie, môže sa podľa spoločnosti nabíjať až do 80 percent kapacity len za päť minút. Tieto výsledky sú aktuálne iba odhadmi, ale ak sú pravdivé, táto batéria by mohla zmeniť okolnosti pre elektrické vozidlá všetkých typov.

Zatiaľ čo batéria spoločnosti IBM je stále vo fáze testovania, spoločnosť má jednoznačne veľkú dôveru vo svoj vývoj. Aktuálne sa spája s výskumným a vývojovým oddelením spoločnosti Mercedes-Benz v Severnej Amerike a ďalšími výskumnými subjektmi, aby ďalej preskúmali možnosti budúceho vývoja batérie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár