India_bude_v_roku_2030_predavat_len_automobily_na_elektricky_pohon

Kým Spojené štáty sa vzdialili od historickej Parížskej klimatickej dohody, India prišla s odvážnym sľubom, keďže v roku 2030 chce začať predávať len automobily na elektrický pohon.

India je jednou z najviac znečistených krajín sveta. Jej oddelenie pre energie vo svojom blogu uviedlo, že si stanovili “ambiciózny” cieľ v rámci ktorého chcú prestať predávať automobily, ktoré sú poháňané škodlivým motorom pre prostredie, v snahe vyčistiť svoje ovzdušie.

Keďže ekonomika krajiny zaznamenáva strmý rast, nové priemyselné odvetvia a cestujúci zamestnanci vypúšťajú znečisťujúce látky do ovzdušia, v rozsiahlych objemoch. Aktuálne tak jej obyvateľstvo o rozsahu 1,3 miliardy obyvateľov čelí problémom. Jeden odhad hovorí, že indické ovzdušie prispieva k 1,2 miliónom úmrtí ročne. Lekári uviedli, že dýchať vzduch v Novom Dillí (hlavnom meste) je rovnaké ako fajčenie 10 cigariet denne.

Súvisiace: Boom elektromobilov sa približuje

Indický minister energie, Piyush Goyal nedávno povedal, že krajina chce pomôcť s elektrickým úsilím v oblasti automobilového priemyslu tým, že niekoľko rokov bude ponúkať dotácie. Následne by “náklady na vozidlá na elektrický pohon začali byť omnoho výhodnejšími.”

Vládny plán s názvom “National Electric Mobility Mission” chce v roku 2020 dosiahnuť ročný predaj elektromobilov a hybridných automobilov k úrovni 6 až 7 miliónov.

To je “hudbou pre uši” Elona Muska, ktorý je generálnym riaditeľom (CEO) automobilky na elektrický pohon – Tesla, ktorý toto rozhodnutie na sociálnej sieti Twitter privítal.

Automobilka Tesla v skutočnosti ešte na indický trh nevstúpila, avšak Musk často hovorí o svojich plánoch v tejto krajine. Na začiatku tohto roka poznamenal, že by sa tak mohlo stať v lete, ale tieto plány sa zdajú byť odložené.

India už úzkostlivo očakáva príchod automobilky Tesla. Dokonca aj vedúci predstaviteľ poprednej indickej elektrickej automobilky – Mahindra povedal Muskovi, že konkurenciu uvítajú.

Anand Mahindra napísal: “Čím viac, tým lepšie a ekologickejšie.”

Plány ohľadom agresívneho rozšírenia počtu elektrických vozidiel na ceste je len jedným z mnohých spôsobov, ako by sa India mohla stať zelenšou. Vláda taktiež významne tlačí na rozšírenie svojej solárnej energetickej kapacity.

Súvisiace: Musk si želá dotiahnuť automobilku Tesla do Indie už “tento rok”

Indický premiér Narendra Modi taktiež zdvojnásobil jeho záväzok k dohode Parížskeho klímy po tom, čo prezident Trump od dohody odstúpil.

Počas víkendu bol vo Francúzsku s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom, ktorý taktiež dôrazne odsúdil rozhodnutie Trumpa.

Modi na sociálnej sieti Twitter napísal: “Parížska dohoda je spoločným dedičstvom sveta. Rovnako bude prínosom pre budúce generácie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár