India_zakazuje_vyvoz_zlata_nad_22_karatov_2017

India zakázala vývoz zlatých produktov s čistotou nad 22 karátov, s okamžitým účinkom. Tento krok pre priemysel sa považuje za spôsob, ako obmedziť nezrovnalosti v obchode.

Generálne riaditeľstvo zahraničného obchodu vydalo oznámenie obmedzujúce zásielky šperkov, mincí a medailónov na 22 karátov alebo nižšie a to bez udania dôvodu.

Ketan Shroff, ktorý je tajomníkom združenia India Bullion and Jewelers Association Ltd poznamenal: “Týmto krokom môže prísť k obmedzeniu praktík v oblastí šperkov a mincí, kde obchodník môže doviesť zlaté mince alebo šperky za nižšiu dovoznú daň (z dôvodu obchodných dohôd s niektorými krajinami) a opätovne vyvážať ten istý produkt bez akéhokoľvek pridania hodnoty”. Vývozcovia tak následne profitovali z toho, že neplatili 10% daň z dovozu, ktorá sa v súčasnosti účtuje na väčšinu prichádzajúcich zásielok zlata.

Súvisiace:
Graf zlata čelí “jednému z najviac vzostupných” vzorov
Spotreba fyzického zlata sa v 1. polovici roka 2017 zvýšila

Indický dovoz sa počas minulého mesiaca v medziročnom porovnaní údajne viac ako zdvojnásobil, čiastočne v dôsledku zvýšenia pri nákupoch z Južnej Kórey, s ktorou má India dohodu o voľnom obchode. Dovozcovia už v minulosti využívali zmluvy o voľnom obchode s krajinami ako Thajsko a Indonézia, aby sa vyhli dovozným povinnostiam.

Podľa údajov Rady pre podporu vývozu drahokamov a šperkov, za finančný rok, ktorý sa skončil v marci: “Zlaté medailóny a mince tvorili 15 percent celkovej hodnoty drahokamov a šperkov. Neexistovali žiadne údaje o tom, aký objem z vývozov bolo vyšších ako 22 karátov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár