Indicka_mena_dosiahla_dalsie_rekordne_urovne

Indická mena v priebehu dnešného obchodného dňa obnovila svoj prudký a poukázala obavy najrýchlejšie rastúcej veľkej ekonomiky svete, keďže by mohla smerovať k spomaleniu.

Indická rupia voči americkému doláru poprvýkrát prekročila hodnotu 74 rupií, keď centrálna banka krajiny prekvapila trhy tým, že odložila zvyšovanie úrokových sadzieb. Miestna mena časť strát v priebehu dňa vrátila.

Indická rezervná banka (RBI) tento rok vykonala dve navýšenia úrokových sadzieb a tentokrát sa tak nerozhodla, aj napriek očakávaniam, že sa bude snažiť zmierniť infláciu spôsobenú rastom cien ropy a prepadajúcej hodnoty miestnej meny, čím sa dovoz stáva drahším.

Indická rupia oproti rastúcemu doláru v tomto roku klesla okolo 15%, čo je jeden z najhorších výkonov spomedzi svetových mien.

Indická vláda sa márne pokúsila zastaviť prepad. Nedávno zahraničným investorom uľahčila realizovať nákup dlhopisov vydaných indickými spoločnosťami (za rupie) a vykonali navýšenie taríf na dovezené tovary, ako sú práčky a diamanty. Cez tieto opatrenia sa snažili zamerať na zníženie odchádzajúcich peňazí z krajiny.

Indický akciový trh trpí spolu s rupiou. Referenčný akciový index krajiny – Sensex za posledný mesiac klesol o viac ako 8%.

Indický ekonomický rast sa tento rok zrýchlil a za posledné štvrťroky zaznamenal úroveň 8,2%. Avšak ako jeden z najväčších svetových importérov energetických surovín cíti bolesť rastúcich cien ropy.

Súvisiace: Milióny ďalších spoločností v Indii začali platiť dane

India je tiež jedným z niekoľkých rozvíjajúcich sa trhov, ktoré boli ťažko postihnuté posilňovaním americkej ekonomiky, čo viedlo k navýšeniu hodnoty amerického dolára. Výnosy štátnych dlhopisov v Spojených štátoch vo štvrtok vzrástli na najvyššiu úroveň v rokoch, v očakávaní zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému USA.

“Veľké množstvo medzinárodných faktorov … malo jednoznačný vplyv na trhoch po celom svete, a čelíme im aj my,” vo štvrtok uviedol indický minister financií Arun Jaitley a oznámil zníženie daní z pohonných hmôt.

Analytici tvrdia, že vyššia miera rastu cien a ďalšie problémy sú pre indickú ekonomiku pravdepodobné.

Analytici banky HSBC v poznámke ku klientom napísali: “India v druhom štvrťroku dosiahla nápadný rast, ale situácia sa môže začať pomaly spomaľovať,” … “Rastúce ceny ropy predstavujú negatívny faktor … na základe čoho by sa sadzby mali aj naďalej zvyšovať.”

Hoci to sa tento týždeň nestalo, RBI prijala postoj “špecifického uťahovania”.

Shilan Shah, ktorý je ekonómom so zameraním na Indiu v spoločnosti Capital Economics v piatok poznamenal: “To naznačuje, že cyklus zvyšovania úrokových sadzieb sa ešte neskončil,” … “Zdá sa, že [centrálna banka] považovala za rozumné počkať na posúdenie vplyvu prvých dvoch navýšení, teda predtým, než sa k tomu opäť odhodlá.”

Okrem existujúcich búrok smerujúcich k hospodárstvu by India mohla čoskoro čeliť sankciám zo strany Spojených štátov v súvislosti s vojenskou dohodou, ktorú v piatok podpísala s Ruskom.

Ruský prezident Vladimír Putin podpísal dohodu o raketovom systéme v sume 5 miliárd dolárov, čo spôsobilo, že India je voči ekonomickej odvete z Washingtonu zraniteľná. Trumpova administratíva za podobný obranný pakt v priebehu minulého mesiaca voči Číne uložila udelenie sankcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár