majiteľ inického konglomerátu Adani - .

majiteľ inického konglomerátu Adani – Gautama Adaniho.

Indický konglomerát Adani vo štvrtok prehĺbil straty v rámci svojej hodnoty, keďže prekročili 100 miliárd amerických dolárov a ktoré sa zväčšili, odkedy zdrvujúca správa analytika vsádzajúceho na pokles akcií vyvolala otrasy na trhu a viedla spoločnosť k stiahnutiu verejného predaja akcií.

Straty v hlavných podnikoch indického milardára Gautama Adaniho v dnešnom dni dosiahli 107 miliárd dolárov od 24. januára, keď bola zverejnená rozsiahla kritická správa newyorskej spoločnosti Hindenburg Research, ktorá zverejnila svoju krátku pozíciu (stávka na pokles akcií) v spoločnostiach skupiny Adani.

V správe sa uvádza, že konglomerát na základe 2-ročného prešetrovania bol obvinený zo zapojenia sa do “bezohľadnej manipulácie s akciami a účtovného podvodu v rámci desaťročí”.

Spoločnosť Adani v 413-stranovej správe, ktorá nedokázala upokojiť skeptické nálady investorov a zastaviť rýchly výpredaj, dôrazne odmietla obvinenia ako “nič iné než lož” od “Madoffovcov z Manhattanu”.

“Je nesmierne znepokojujúce, že vyhlásenia subjektu sediaceho tisíce kilometrov ďaleko, bez akejkoľvek dôveryhodnosti alebo etiky spôsobili vážny a bezprecedentný negatívny vplyv na našich investorov,” uvádza sa v reakcii spoločnosti Adani, ktorá Hindenburga označila za “neetického predajcu nakrátko”.

Ďalej uviedli: “Spoločnosť Hindenburg nezverejnila túto správu z akýchkoľvek altruistických dôvodov, ale výlučne zo zištných pohnútok a v hrubom rozpore s platnými zákonmi o cenných papieroch a devízových zákonoch.”

Spoločnosť Hindenburg 29. januára odvetila, že komentár spoločnosti Adani “sa predvídateľne snažil odviesť pozornosť od podstatných otázok a namiesto toho podnecoval nacionalistický príbeh, pričom tvrdil, že naša správa sa rovnala “vypočítanému útoku na Indiu”.

Časopis Forbes vyradil Gautama Adaniho z prvej desiatky najbohatších ľudí sveta.

Rýchly pokles akcií spoločností skupiny Adani vyvolal obavy zo širšieho systémového rizika v rámci trhov v Indií. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z vlády a z bánk vo štvrtok informovala, že centrálna banka Indie požiadala miestne banky o podrobnosti ohľadom ich expozícii voči konglomerátu Adani.

“Bezprecedentné” trhové podmienky a prudké výkyvy denných cien akcií tlačili spoločnosť Adani Enterprises k tomu, aby v stredu ukončila svoju následnú verejnú ponuku akcií (FPO) v hodnote 2,5 miliardy dolárov.

Skupina Adani vo vyhlásení uviedla: “Záujem investorov je prvoradý, a preto sa predstavenstvo rozhodlo nepokračovať v FPO, aby ich ochránilo pred prípadnými finančnými stratami.”

Akcie spoločnosti Adani Enterprises klesli počas štvrtkového obchodného dňa prepadli o 26,7 %, pričom spoločnosť Adani Ports odpísala 6,6 % a Adani Green a Adani Transmission prišli po 10 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

zdroj: CNBC

Facebook komentár