Mahindra je jedinou automobilkou v Indii, ktorá predáva elektrické autá na osobné použitie.

Mahindra je jedinou automobilkou v Indii, ktorá predáva elektrické autá na osobné použitie.

Ambiciózny cieľ Indie, ktorý predstavuje odstránenie automobilov ktoré sú poháňané palivami z jeho ciest do roku 2030, čelí vážnym ohrozeniam.

Takmer všetky spoločnosti na výstave Auto Expo, ktorá bola otvorenou počas dnešného dňa, vystavujú minimálne jedno elektrické vozidlo. Niektoré, ako napríklad Mahindra & Mahindra a Tata, majú ich hneď niekoľko – vrátane elektrického autobusu.

Maruti Suzuki, ktorá je vedúcou automobilkou Indie s takmer polovičným podielom na trhu, predstavila elektrický koncept vozidla, rovnako tak aj veľké medzinárodné značky ako Hyundai, Honda, Toyota a Mercedes-Benz zo skupiny Daimler.

Maruti Suzuki tiež buduje závod na výrobu lítium-iónových batérií spoločne s japonskou elektronickou spoločnosťou Toshiba a výrobcom automobilových dielov Denso. Mala by byť hotovou už do roku 2020.

Súvisiace: India bude v roku 2030 predávať len elektromobily

Kia Motors z Južnej Kórei očakáva, že v roku 2019 otvorí indickú výrobnú jednotku za 1 miliardu dolárov a zároveň oznámila plány na výrobu “exkluzívneho” elektrického vozidla, produkovaného práve v Indii.

Sugato Sen, ktorý je zástupcom generálneho riaditeľa skupiny indických automobilových výrobcob na Auto Expo v blízkosti Naí Dillí poznamenal: “Automobily poháňané elektrickými batériami sa stávajú možnosťou, ktorá je dôležitou,” … “Indická vláda vyjadrila svoju túžbu pohnúť sa týmto smerom.”

Sen dodal, že elektrické vozidlá s dlhším dojazdom a nižšie náklady na batérie im pomáhajú získať väčší vpyv medzi spotrebiteľmi.

Ďalej uviedol: “Všetky tieto snahy by mali podporiť snahu, ktorá by mala byť reálnou do roku 2030.”

Nejedná sa len o automobily. Výrobcovia motocyklov a skútrov na výstave predstavili viac ako tucet elektrických modelov. India je najväčším svetovým trhom pre dve kolesá, pričom v roku končiacom marcom 2017 sa predalo viac ako 17 miliónov bicyklov.

Nespoľahlivá energia a málo nabíjačiek

Avšak problémy indickej infraštruktúry by tento plán mohli spomaliť.

Dodávka elektrickej energie nie je vždy spoľahlivá – alebo dokonca dostupná – avšak nabíjacích staníc je stále málo a sú vo veľkých vzdialenostiach.

Pawan Goenka, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Mahindra & Mahindra uviedol: “V tomto prípade sa pre rast v oblasti automobilov na elektrický pohon jedná o najväčšiu prekážku.”

Výrobcovia automobilov chcú od vlády vidieť viac krokov.

Sumit Sawhney, ktorý vedie indickú divíziu automobilky Renault poznamenal: “Prestavba na elektrické automobily je v Indii nevyhnutná.” Renault uvádza, že v Európe predáva 25% všetkých elektrických vozidiel, ale v Indii s tým ešte nemôže začať.

Dodal: “Je načase, aby vláda zaviedla jasnú politiku, časový rámec a potrebnú infraštruktúru, aby spoločnosti mohli primerane pripravené.”

Spoločnosť Tata Motors, ktorá má na výstave viac ako pol tucet elektrických vozidiel, ich však v súčasnosti predáva iba vládnym a komerčným klientom.

Štátna pomoc je potrebná

Generálny riaditeľ Guenter Butschek novinárom dodal: “Vláda musí toto odvetvie spoločne rozvíjať,” … “Nie je to len o automobilovom priemysle. Pre spoločnosti je taktiež dôležité ako bude poskytnutá infraštruktúra pre ekosystém, kde je potreba pripojenia.”

Kombinácia prekážok znamená, že elektrické automobily sú ešte stále len kvapkou v oceánu pre automobilový trh v Indii, ktorý je v súčasnosti je piatym najväčším na svete a predpokladá sa, že do roku 2020 sa stane tretím najväčším – za USA a Čínou.

Súvisiace: Škótsko zakáže nové benzínové a naftové automobily o 8 rokov skôr ako Británia

Mahindra & Mahindra je jedinou spoločnosťou v Indii, ktorá v súčasnosti predáva elektrické automobily priamo spotrebiteľom, ale Goenka očakáva, že čoskoro sa tak stane aj u ostatných.

Ďalej uviedol: “V prípade že je viac hráčov, viac možností, samotný segment porastie.”.

Nakoniec dodal: “Ak chcete dať 1000 miest na nabíjanie v meste, nie je to pre vládu neoprávnené. Za 5 miliónov dolárov môžete pokryť mesto ako Dillí.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, LATimes

Facebook komentár