Treba to povedať nahlas, väčšina rozvinutých krajín je insolventných a hroziaca katastrofa sa k nám stále viac približuje. Buď tieto štáty vyhlásia platobnú neschopnosť, alebo sa budú pokúšať nafúknuť ich vlastné meny až do zabudnutia.

Čo sa týka USA, táto krajina ma stále privilégium rezervnej meny a jej centrálna banka môže vždy vytvárať nové doláre len tak z ničoho. Je teda vysoko nepravdepodobné, že USA nebudú vedieť splácať svoje záväzky.

Nanešťastie, vďaka skvelému nápadu vytvoriť jedinú menu, európske štáty si tento luxus nemôžu dovoliť. Majú zviazané ruky a sú ponechané na milosť zahraničným priateľom. Nenechajte sa pomýliť, Gréci, Portugalci, a ani Taliani nemajú možnosť tlačiť si drachmy, escudá a ani líry. A teda pokiaľ ich veritelia nepristúpia na okresanie časti dlhu, štátnemu bankrotu sa nevyhnú.

Politici môžu klamať ako veľmi chcú, ale pravda je, že zadlženie európskych krajín je vzhľadom na veľkosť ich ekonomík jednoducho príliš vysoké. Grécky dlh teraz predstavuje 160% HDP a priemerný výnos z gréckych dlhopisov dosahuje 15%. To znamená, že pokiaľ nepríde k reštrukturalizácii, úrokové náklady sa vyšplhajú na 24% hodnoty HDP. Inými slovami, ak sa im neodpustí časť dlhov, takmer štvrtinu gréckej ekonomiky pohltia splátky úrokov! Jednoduchá matika hovorí, že ak Nemci alebo Francúzi neprídu na pomoc, Grécko zbankrotuje do 2 až 3 rokov.

Graf č. 1 vykresľuje nelichotivú situáciu v Európe a zdôrazňuje obrovský dlh kontinentu. Na čele tohto neslávneho zoznamu je Grécko a ako môžete vidieť Taliansko, Írsko, Portugalsko a Belgicko dopĺňajú prvú päťku. A čo viac, je zaujímavé všimnúť si, že len päť členských krajín spĺňa to čomu sa zaviazali v európskom pakte stability a to dlhový strop vo výške 60%!

Graf: Krajiny eurozóny – verejný  dlh

Zdroj: Európska komisia

Podľa nás je grécka ekonomika natoľko malá, že Nemecko a/alebo Francúzsko môže za ňu zaplatiť účet. Takže my sa až tak neobávame gréckeho defaultu.

Nanešťastie talianska ekonomika je omnoho väčšia a verejný dlh sa vyšplhal na ohromných 1,9 bilióna eur (2,7 bilióna dolárov). V súčasnosti sa výnosy z 10ročných talianskych dlhopisov vyšplhali na 5,76% a ak budú pokračovať v raste, jednoduchá matika nám hovorí, že Taliansko bude mať na stole vážny problém. Za zmienku stojí aj to, že nedávny rast výnosov z talianskych dlhopisov zvýši náklady na požičiavanie, ktoré podľa predpokladov talianskej vlády na tento rok budú vo výške 75 miliárd eur, alebo takmer 5% HDP. Podľa našich predpokladov, ak priemerná úroková sadzba z talianskych dlhopisov do roku 2014 vzrastie na 6% ročné úrokové náklady vyskočia na 110 miliárd eur čo je takmer 7,5% HDP. Ak zvážime sumu o ktorej sa bavíme, je vysoko nepravdepodobné, že nemeckí a/alebo francúzski občania dovolia svojím vládam uhradiť tento taliansky účet. Takže stojíme si za tým, že nakoniec sa Taliansko ukáže ako omnoho väčšia nočná mora než Grécko. Avšak domnievame sa, že v najbližšom čase nebudeme svedkami žiadneho bankrotu. No niektoré problémové európske krajiny vyhlásia platobnú neschopnosť ku koncu nasledujúceho medvedieho trendu na trhu, ktorý zdá sa príde o niekoľko mesiacov.

Za veľkou mlákou sa verejný  dlh najväčšej ekonomiky sveta vyšplhal na 14,34 biliónov dolárov (graf č. 2) čo sa rovná 96% HDP!

Graf č. 2: Houston, máme problém! Federálny dlh USA

Zdroj: thechartstore.com

V súčasnosti väčšina tohto dlhu pochádza z krátkodobých dlhopisov a vďaka rekordne nízkej úrokovej miere je financovaný celkom lacno. A teda tým že je úroková miera umelo znižovaná, americký dlh zatiaľ nie je až taký problém. Avšak, ak inflačné očakávania významne vytlačia úrokové miery nahor, tento dlh bude musieť byť prefinancovaný za stále vyšší a vyšší výnos. Ak sa tak stane, priemerné náklady na kapitál porastú a tým dotlačia náklady na požičiavanie na nepriateľnú úroveň. Na tejto úrovni bude potrebný na splatenie úrokov omnoho väčší kus budúceho amerického outputu a tým sa bude vytvárať väčší tlak na ekonomiku.

Keď sa výška úrokov z amerického dlhu dostane na bolestivú úroveň, pán Bernanke bude vyzvaný vypustiť džina v podobe hyperinflácie. Ak je náš odhad správny, Pred tým ako pán Bernanke skutočne rozpumpuje tlačiarenské stroje (ano, ešte sme nič nevideli), americká vláda bude pravdepodobne dramaticky naťahovať splatnosť ich dlhu. Upravením si svojich nákladov na splácanie úrokov z dlhodobých dlhopisov ešte pred veľkou infláciou, americká vláda unikne násilnému zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Z akéhokoľvek uhla so to zoberiete, jednoducho to nedáva zmysel. Ak si predstavíme obrovské dlhy a pomalé ekonomiky rozvinutých krajín, je nám jasné, že reštrukturalizácia dlhu je jediné možné riešenie. Ak sa chce západ vyhnúť ekonomickému armagedonu a/alebo hyperinflácii, odpúšťanie dlhov musí začať bez ďalšieho meškania. Veritelia a držitelia dlhopisov musia akceptovať svoje straty a okresať investície, inak budú vyplatení bezcennými peniazmi!

Problém s reštrukturalizáciou je v tom, že to doslova vymaže bankový kapitál a nákaza zapríčiní množstvo úpadkov finančných inštitúcií. Navyše, reštrukturalizácia dlhu alebo default odštartuje miliardové platby na swapy úverového zlyhania, ktoré vydali tie isté banky! Takže môžete vidieť prečo sa tak bankárska elita (v spolupráci s politikmi) snaží zúfalo vyhnúť nevyhnutnému. Pravda je, že bankárska elita nechce prijať straty a radšej by bola, keby ich niesli problémové krajiny. Koniec koncov, oni tlačia peniaze, takže rozdávať nové pôžičky nie je žiadny problém. Čo nechcú vidieť je ako dlžníci nesplácajú svoje dlhy, pretože takýto scenár vyvolá insolventnosť v bankovom sektore. Graf č. 3 ukazuje mieru rizika väčších európskych bánk k periférnym ekonomikám a ako môžete vidieť, nie je to pekný pohľad!

Graf č. 3: Miera rizika európskych bánk k periférnym krajinám (eurá, milióny)

Zdroj: CEBS, Morgan Stanley

Teraz sme si vedomí toho, že  „šetrenie“ sa stalo obľúbeným slovom a veľa politikov hovorí o znižovaní deficitu rozpočtu. Avšak si myslíme, že všetky tieto politické vyhlásenia sú bezcenné a nespraví sa nič pre to, aby boli potrestaní pôvodcovia týchto problémov. Pokiaľ nebudú mať vlády moc vydávať peniaze, túto moc majú len centrálne banky, dlhy nikdy nepominú.

Sme radi, že môžeme poznamenať,  že nie sme jediní skeptici, dokonca ekonómovia z Banky pre medzinárodné platby (BIS) súhlasia, že sa úroveň zadlženia vymyká kontrole. Graf č. 4 z Banky pre medzinárodné platby  zobrazuje aký veľký podiel z HDP budú musieť krajiny vynaložiť v budúcnosti na splácanie úrokov z verejného dlhu. Ako vidíte, nie je to optimistický výhľad a očakáva sa, že úrokové platby budú stále narastať. V skutočnosti BIS verí, že do roku 2040 úrokové platby vo Veľkej Británii dosiahnu 27% veľkosti HDP a v USA to bude 23% HDP! Hoci veríme že takáto ďalekonosná predpoveď nemusí byť presná, sme presvedčení, že neprimerané zadlžovanie zničí krajiny v rozvinutom svete.

Graf číslo 4: Úrokové platby ako percento z HDP

Zdroj: Banka pre Medzinárodné Platby (BIS)

Ak si zoberieme ten gigantický  dlh, veľké rozpočtové deficity a stále rastúce náklady na prefinancovanie, nie je vôbec prekvapením, že ostávame pesimistickí vo vzťahu k rozvinutým ekonomikám. Podľa nášho názoru má západ za sebou svoje najlepšie roky a ďalšie roky odkryjú trhliny v spoločnosti. A čo viac, hoci sme skeptickí vo vzťahu k americkej ekonomike, veríme že vďaka schopnosti FEDu tlačiť peniaze USA sa defaultu nedočká. Na druhej strane, nie sme takí optimistickí čo sa týka Európy a veríme že v priebehu niekoľko nasledujúcich rokov, jeden alebo dva slabé články eurozóny vyhlásia bankrot.

Zdroj: MoneyMatters

Facebook komentár