Intel_predal_svoje_podnikanie_v_oblasti_smartfonov_Apple

Spoločnosť Intel predala svoje aktivity so smartfónmi spoločnosti Apple, avšak generálny riaditeľ tohto rozsiahleho predajcu čipov však v priebehu tohto týždňa poznamenal, že jeho spoločnosť bude aj tak veľkým hráčom v 5G priestore.

5G predstavuje novú generáciu mobilných sietí, ktorá sľubuje veľmi rýchle objemy dát so schopnosťou podporovať nové technológie, ako sú vozidlá bez vodiča. Spoločnosť Apple kúpila väčšinu podnikania v oblasti modemov spoločnosti Intel za 1 miliardu dolárov, vrátane technológie súvisiacej s vývojom 5G modemov, potrebných na pripojenie zariadení k novým sieťam.

Spoločnosť Intel má stále možnosť vyvinúť 5G čipy pre produkty iných výrobcov.

Spoločnosť Apple urobila krok s cieľom vyvinúť svoje vlastné interné 5G modemy a nespoliehať sa na spoločnosť Qualcomm, čo je firma, s ktorou má výrobca zariadení iPhone bohatú históriu.

Súvisiace: Čo je 5G?

Generálny riaditeľ Bob Swan, však poznamenal, že tento krok je však pre Intel tiež pozitívny, keďže sa tak jeho firma aktuálne môže zamerať na 5G sieť v iných oblastiach.

Swan v rozhovore vysvetlil dôvody, ktoré viedli k odpredaju divízie modemov: Podľa neho modemy 5G, neboli oblasťou, ktorá by odlišovala rast odvetvia. Taktiež len s jedným zákazníkom – spoločnosťou Apple – by jej udržanie neposkytovalo atraktívne výnosy.

Swan ďalej uviedol: „Zintenzívnili sme tak zameranie na oblasť 5G siete, kde si myslíme, že existujú skutočné príležitosti a v priebehu minulého týždňa sme oznámili predaj divízie 5G modemov pre smartfóny, spoločnosti Apple. Zachovali sme si však aj prístup k technológiám v prípade, že budeme potrebovať 5G modemy pre iné aplikácie ako sú smartphony – počítače alebo automobily.”

Medzitým vysvetlil, že mobilné siete budú pre Intel tiež zaujímavou oblasťou. Americký gigant z oblasti čipov sa tradične nezameriava na telekomunikačný sektor, ale začína upriamovať svoju pozornosť na to, čo generálny riaditeľ nazýva „cloudifikácia siete“. To sa týka rastúceho množstva softvéru používaného v mobilných sieťach, ktoré fungujú cez cloud.

Tradičné mobilné siete sa spoliehajú na obrovské množstvo nákladného hardvéru, ale zvýšené používanie softvéru založeného na cloude by mohlo viesť k zníženiu potreby niektorých fyzických zariadení, čím by sa siete budovali lacnejšie a rýchlejšie by prechádzali aktualizáciou.

Minulý mesiac spoločnosť Intel oznámila partnerstvo s japonským technologickým konglomerátom Rakuten, s cieľom vytvoriť to, čo nazýva „prvú mobilnú sieť na svete, typu end-to-end cloud-native“.

To je oblasť, kde Swan vidí veľkú oblasť rastu pre spoločnosť Intel, vďaka „neukojiteľnému dopytu po svetových údajoch“.

Firma Intel verí, že v budúcnosti sa budú čoraz viac budú spracovávať procesy „z cloudu alebo z dátových centier do sietí“.

Swan poznamenal: “Do tohto investujeme a vidíme tam významné príležitosti.”

Súvisiace: Ako 5G sieť transformuje výrobu

Spoločnosť Intel sa snaží diverzifikovať svoje podnikanie nad rámec procesorov pre počítače, do nových (neustále) oblastí spripojením, ako sú automobily bez vodiča a tzv. Internet vecí. Súčasťou toho je aj zameranie na svet telekomunikácií.

Swan ďalej uviedol, že zatiaľ čo rozdelenie výnosov medzi tým, čo nazýva produkty zamerané na počítače a produkty zamerané na údaje, je okolo 50 – 50, v budúcnosti sa to zmení, keďže sa uprednostnia čipy zamerané na údaje spoločnosti.

Swan nakoniec poznamenal: “Technológie a architektúry, ktoré budujeme pre tieto dátové centrá sveta, sa stanú väčšou a väčšou súčasťou spoločnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár