Jednu z prvých vecí, ktorú môžete vidieť po pristaní na letisku Larnaca, je reklama pre developerské spoločnosti. Je to v čínštine.

Čoskoro bude karneval v meste Pafos, na juhozápadnom pobreží Cypru a tohtoročnou témou je Čína.

„Všetko bude čínske,“ hovorí  starosta Pafosu, Savvas Vergas v jeho kancelárií, v krásnej vybielenej radnici na čele s klasickými gréckymi stĺpmi. „Stravovanie, folklór, všetko bude v čínskej kultúre.“

Karneval bude spôsobom, ako osláviť najneobvyklejší rozmach v krajine rovnako ako aj u ostatných krajín v južnej Európe, ktoré boli zasiahnuté krízou eurozóny. Ceny nehnuteľností na Cypre klesli od roku 2007 približne o 15%. Napriek oficiálnemu prieskumu, ktorý bol zverejnený minulý mesiac zistil, že medzi minulým augustom a októbrom bolo viac ako 600 nehnuteľností predaných čínskym kupujúcim, z ktorých 90% bolo v Pafose.

„Reálny rast prišiel po auguste, keď vláda stanovila jasné požiadavky a podmienky pre štátnych príslušníkov tretích krajín na získanie trvalého pobytu,“ hovorí Giorgios Leptos, riaditeľ Leptos property group a prezident Obchodnej komory a priemyslu v Pafose.

Možnosť zabezpečenia trvalého pobytu v členských štátoch EÚ je obrovským lákadlom pre Číňanov, pretože im to ponúka bezvízové cestovanie po celej Únií. Takmer 4 500 míľ ďaleko, Lisha Tang, mladá klientka vo firme s nehnuteľnosťami v Pekingu, si vychutnáva vyhliadku.

„Dom na Cypre znamená slobodne cestovať po Európe, čo je skvelé pre mladých ľudí,“ hovorí.

A nielen pre mladých ľudí – starší Číňania, ktorí získali trvalý pobyt v EÚ, môžu dať svoje deti do európskych škôl a navštevovať ich bez problémov. Podľa správy Hurun 2012, 85% z 1,4 milióna dolárových milionárov v Číne plánuje posielať svoje deti kvôli vzdelaniu do zahraničia.

Na získanie trvalého pobytu na Cypre investori z krajín mimo EÚ musia utratiť najmenej 300 000€ (260 000 libier) za nehnuteľnosť. Taktiež musia preukázať, že nemajú záznam v trestnom registri a že sú v dobrom finančnom postavení, a súhlasia s vkladom 30 000€ minimálne na 3 roky, na účet v miestnej banke. Ich povolenie obyčajne príde asi za 45 dní.

Cyprus nie je jediným štátom EÚ, ktorý objavuje tento spôsob oživovania stagnujúceho trhu s nehnuteľnosťami. Minulý rok Írsko a Portugalsko taktiež ponúkalo trvalý pobyt pre cudzincov, ktorí kúpili nehnuteľnosť v hodnote viac ako v určitej výške. V novembri španielsky minister obchodu Jaime Garcia- Legaz povedal, že jeho krajina sa zamýšľala nasledovať podnet v snahe očistiť jej rozsiahlo nahromadené nepredané domy.

Otázka pre Európsku komisiu je či udelenie pobytu občanom krajín mimo EÚ zostáva výhradne záležitosťou národných vlád. Podmienky pre vstup investorov do EÚ v súčasnosti nie sú harmonizované.

Ale Francois Godement, vedúci čínskeho programu pre Európsky výbor pre zahraničné vzťahy hovorí: „ Vidím problém, ktorý sa tam vyskytuje .“

„Vidím inteligentných a talentovaných mladých Číňanov, ktorých prítomnosť v Európe môže byť v náš prospech, ak sa dostanú do problémov a snažia sa zostať. Napriek tomu existujú prisťahovaleckí podnikatelia, ktorí nevyzerajú, že majú problémy (v získavaní potrebných papierov).“

Ale dodáva, „Naozaj sa to stáva problémom vtedy keď krajina, ktorá udeľuje pobyt, je súčasťou Schengenu (dohoda o voľnom pohybe osôb). To je dosť problematické. Vedie to k dvihnutiu obočia v Bruseli a inde. Cyprus nie je v Schengene, ale Portugalsko, a tak isto Španielsko sú.“

V prípade Cypru môžu členovia najbližšej rodiny kupujúcich taktiež získať trvalý pobyt, ale musia vložiť ďalších 30 000€ za každého z nich. Je to skoro toľko veľa, koľko môžu čínski občania vziať krajine za rok. Ale našli sa spôsoby, ako obísť obmedzenia.

V túto ročnú dobu je v Pafose dovolenkárov ako šafranu a oblasti, v ktorých Číňania kúpili svoje domy sú väčšinou prázdne a zavreté. Ale len malý okruh ľudí, ktorí sa zdržiavajú v meste, kontaktovaní Guardianom prostredníctvom agentov, boli neochotní hovoriť. Bezvízové cestovanie nie je podľa všetkého jediným dôvodom Číňanov, prečo chcú trvalý pobyt na Cypre.

„Číňania nám hovoria, že môžu mať povolenie na druhé dieťa, ak sa narodí v zahraničí,“ povedal Leptos. „A to im ponúka žiť kdesi, ak sa v ich krajine čosi pokazí .“

Odhadom sa z Číny ročne odlialo 225mld. dolárov (141mld. libier), odkedy sa rozširujú obavy o slabší ekonomický rast a pokles v hodnote akcií a nehnuteľností. Cyperskí developeri  sa musia rafinovane umiestniť na dráhu rieky hotovosti.

Podľa China Daily newspaper boli Cyperčania najprominentnejší zahraniční vystavovatelia na minuloročnom Medzinárodnom pekingskom jesennom EXPE nehnuteľností, obsadili 32 stánkov. Vergas hovorí, že bolo viacero dôvodov, prečo bol Pafos obzvlášť úspešný v získavaní čínskeho kupujúceho. „Je to veľmi tiché miesto s veľmi malou kriminalitou a je odlišné od čínskych miest, pretože jeho atmosféra zostala neporušená. Sú tam krásne zelené oblasti a hory v okolí,“ hovorí.

„Číňania tiež veria, že Pafos má dobrú budúcnosť. Počas nasledujúcich 10 rokov sú plány na nové príbrežné kotvisko, prístav a sieť nových ciest okolo mesta. V roku 2017 to bude kultúrnym hlavným mestom Európy. Veria, že je to dobrá investícia.“

Leptos hovorí, že príval Číňanov umožnilo mestu vzoprieť sa rozsiahlemu ostrovnému trendu. „Predaj nehnuteľností sa zvýšil v roku 2012 o 15%– 1krát, čo vzrástol za niekoľko rokov. Myslím, že všetky veci sú rovnaké a rok 2013 bude lepší ako 2012.“

Preložil: Lukáš Jankejech

Zdroj: Guardian.co.uk

Facebook komentár