Nórsky producent internetového prehliadača Opera potvrdil, že ho za 1,2 miliardy dolárov kúpi skupina čínskych investorov, ktorá je pripravená vyplatiť všetkých aktuálnych akcionárov s 45% bonusom oproti poslednej obchodovanej cene na burze. Noví vlastníci sa zaujímajú predovšetkým o technológie týkajúce sa mobilného softvéru a kompresie dát, ktorými Opera disponuje.

Mobilný prehliadač Opera Mini Browser je momentálne štvrtým najrozšírenejším internetovým prehliadačom na prenosných zariadeniach. Nových investorov však viac prilákal neustále rastúci sektor mobilnej reklamy, ktorému sa Opera snažia naplno venovať a vyše 350 miliónov aktívnych užívateľov.

Podľa správy, ktorú Opera k obchodu vydala pomôže akvizícia najmä čínskym firmám Kunlun Tech a Qihoo 360 Softvér sa podstatne lepšie a rýchlejšie presadiť na rastúcom čínskom trhu. Portfólio spoločností, ktoré už títo investori vlastnia, sa totiž stane základňou pre ďalší rozvoj mobilnej reklamy.

Súvisiace: Nový mobilný prehliadač je pre Google najhoršiou nočnou morou

Spoločnosť Opera Software bola založená roku 1995 s cieľom vyvinúť alternatívne webový prehliadač. Ten začínal pôvodne ako komerčný produkt, ktorý je dnes už ale distribuovaný ako freeware. V súčasnej dobe funguje Opera v 62 jazykových mutáciách.

Opera je na predaj od leta minulého roka, keďže podiel jej rovnomenného prehliadača medzičasom klesol na jednocifernú percentuálnu úroveň. Naproti tomu programy od Google, Apple, Mozilla či Microsoftu získavajú čoraz dominantnejšie postavenia. Opera sa začala zameriavať aj na ostatné technológie, ktoré zvyšujú kompaktnosť veľkých dátových balíkov.

Zdroj: TechCrunch

Facebook komentár