Investicna_chyba_vysla_milionarov_na_$136_miliard

Len preto, že sú jednotlivci bohatí, neznamená, že majú pravdu. To platí aj v tomto roku vrámci akciového trhu. Ultra bohatí jednotlivci urobili chybu v objeme 136 miliárd dolárov.

Správa Svetového majetku z roku 2019 od spoločnosti Capgemini zistila, že milionári a multimilionári Severnej Ameriky v prvom štvrťroku vykonali zníženie svojej alokácie na akciovom trhu, v naozaj nesprávnom čase. Ak sa to zhorší, títo veľmi bohatí investori ktorí nemajú radi riziko sa presunuli hlavne do hotovosti. Bohatí opustili akciové trhy, aj počas toho, kedy úrokové sadzby klesali.

Celosvetový akciový s označením Vanguard Total World Stock ETF v tomto roku vzrástol o 16%. A tento výsledok nezahŕňa dodatočnú dividendu, ktorá začala rok na úrovni 2,5%.

Podľa tohtoročnej analýzy údajov ohľadom investícií od spoločnosti Capgemini, ktorá sa uskutočnila na základe tzv. ETF fondov, aktuálne chyba milionárov ich vyšla na odhadovaných 136,3 miliárd dolárov. Správa sa zameriava na zvyky 18 miliónov ľudí s vysokou čistou hodnotou majetku, ktorých je len v Severnej Amerike 5,7 milióna. Títo jednotlivci celosvetovo kontrolujú 68,1 bilióna dolárov a 19,6 bilióna dolárov v Severnej Amerike.

Jednotlivci s vysokou čistou hodnotou majú v investovateľných aktívach 1 milión dolárov alebo viac.

Chyba na akciovom trhu za 136 miliárd dolárov

Čo viedlo k tomuto smutnému príbehu? Jednotlivci s vysokou čistou hodnotou v Severnej Amerike od prvého štvrťroka 2019 znížili svoje alokácie voči akciám len na 26,3%. Medzitým zvýšili svoju hotovostnú expozíciu na svoju najvyššiu hodnotu, k úrovni 27,1%.

Ide o jednoznačnú zmenu, v porovnaní z prvým štvrťrokom 2018. V tom čase milionári držali svoj najväčší podiel v akciách – na hodnote 36,8%. Hotovosť bola na druhom mieste, s podielom vo výške 22,5%.

Správa spoločnosti Capgemini ďalej uviedla: “V celosvetovom meradle, hotovosť a ekvivalenty hotovosti nahradili akcie, čím sa stali najvýznamnejšou triedou aktív v Q1 2019,” … “V dôsledku trhovej volatility a široko rozšírených obáv z ďalšieho poklesu trhov, z dôvodu neistoty v oblasti obchodných sporov, Severná Amerika bola svedkom 10% poklesu vo forme alokácie akcií, čo je najvýraznejším pokles spomedzi všetkých regiónov.”

Medzi ďalšie zmeny, ktorým čelili ich portfóliá v prvom štvrťroku, patria:

  • Zvýšená expozícia voči nehnuteľnostiam o 3,2 percentuálneho bodu.
  • Zvýšená alokácia voči alternatívam ako komodity, privátny kapitál, futures a hedžové fondy zaznamenali rast o 2,7 percentuálneho bodu.
  • Pozície s fixným výnosom boli stabilné, na úrovni 18,1%.

Investicna_chyba_vysla_milionarov_na_$136_miliard_TABULKA

Výsledky cez ETF

Pomocou vyobrazenia cez ETF tak investori môžu vidieť, ako nákladný bol (pre finančnú elitu) presun z akcií do hotovosti. Z celkových 2 biliónov dolárov, ponechali títo jednotlivci 355,6 miliardy dolárov vrátane odhadovaných dividend, založených vrámci fondu s označením Vanguard Total World Stock ETF.

Táto stratená príležitosť znamenala pokles výnosov z najziskovejších aktív, spomedzi sledovaného obdobia. Prechod na nehnuteľnosti sa vyplatil. Sektor nehnuteľností v tomto roku dosiahol solídne výsledky. Vanguard Real Estate ETF v štvrťroku, vrátane odhadovaných dividend dosiahol výnos vo výške 22,5%. Tento navýšení presun finančných prostriedkov, znamenal výnos o objeme 141 miliárd dolárov

Medzitým alternatívne investície, merané stratégiou Invesco Optimum Yield Diverzified Commodity Strategy K-1 ETF dosiahli nižšie výnosy ako akcie – na úrovni 11,4%. Tento presun mal za následok dosiahnutie výnosov bohatých jednotlivcov na úrovni 60 miliárd dolárov.

A hotovosť, ktorá získala väčšinu peňazí z akcií, dosiahla zisk na hodnote 2%. 903 miliárd dolárov prerozdelených na hotovosť zarobilo len 18,1 miliardy dolárov.

Poučenie z burzy

Dostať sa z trhu v nesprávnom čase je naozaj nákladné, v spomínanom štvrťroku to však zistili aj bohatí jednotlivci. Neopustiť akcie, tesne pred rastom na nové maximá, je teda naozaj náročné.

Je možné, že bohatí sa presunú späť na burzu. Alebo možno zásoby prevráti v druhej polovici – a pohyb bude dôkazom prescient.

Ale teraz, 136 miliárd dolárov je preč.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár