Jeden bourbon. Jednu škótsku. Jeden ETF fond? Alebo si želáte ukázať cestu k ďalším akciám spoločností okolo tohto sektora?

Áno. K dispozícii je aktuálne fond, ktorý sa výhradne venuje iba tomuto hnedému nápoju. Počas tohto týždňa bol predstavený investičný ETF fond s označením Spirited Funds/ETFMG Whiskey and Spirits. Ako väčšina ETF fondov, má aj svoj burzový symbol – WSKY.

Medzi jeho najväčšie investície patria podiely v spoločnostiach ako Diageo, ktorá vlastní značku Johnnie Walker a je aj producentov bourbonu (americká whisky) – Bulleit, Pernod Ricard, ktorá je majiteľom značiek Chivas Regal, Glenlivet a Jameson, rovnako ako aj americkej firme Brown-Forman, ktorá je materskou spoločnosťou Jacka Danielsa.

My však máme radi bourbon. Takže to je aj hlavný dôvod, prečo sa tento fond okamžite nestratil medzi stovkami ďalších.

Súvisiace: Svetu dochádza škótska whisky

Na povrchu, tento ETF vyzerá byť veľmi riskantným. V tomto fonde existuje iba 23 akciových spoločností. Firmy Diageo, Pernod Ricard a Brown-Forman tvoria viac ako 40% aktív tohto ETF. Tento fond, ktorý je zároveň aj indexom je vyvažovaným na štvrťročnej báze.

Napriek tomu si myslím, že je dôvod domnievať, že tento ETF fond by mohol byť dôveryhodnou investíciou.

David Bolton, ktorý je prezidentom a generálnym riaditeľom (CEO) spoločnosti Spirited Funds, ktorá prevádzkuje index tohto ETF-ka poznamenáva, že podnikanie v oblasti whisky je po celom svete na vzostupe.

Jedná sa taktiež o jednu z najrýchlejšie rastúcich častí trhu s alkoholom v USA, ktorý počas minulého roka generoval príjmy o rozsahu 72 miliárd amerických dolárov.

Bolton ďalej poznamenal: “Jeho rozsah sa Vám môže zdať malý. Ale jedná sa o index so širokým zameraním. Z celosvetového hľadiska oblasti liehovín, a to najmä hnedej liehoviny sa jedná o neuveriteľný dopyt.”

Investicne_prilezitosti_v_oblasti_ETF_fondov_Co_tak_whisky_2016_2

Sam Masucci, ktorý je zakladateľom a CEO spoločnosti ETF Managers Group, ktorá je partnerkou firmou pre Spirited Funds dodáva, že podnikanie v oblasti bourbonov a whisky taktiež rýchlo rastie, podobne ako je to u oblasti mini-pivovarov v USA.

ETF s označením môže byť len ďalším príkladom rozmachu priemyslov. Existuje veľký počet ETF fondov, ktoré sa zameriavajú na rôzne podsektory trhov, rovnako ako aj investičné témy.

Taktiež je na svete aj ETF pre oblasť smartphonov a sociálnych médií, aj keď niektorí by argumentovali, že všetko, čo potrebujete nájdete v akciách spoločností Apple, Facebook a materskej spoločnosti Google – Alphabet, ktoré nakoniec z týchto trendov ťažia najviac.

A čo tak vlastniť ETF pre americký akciový index S&P 500, vďaka ktorému získate expozíciu voči všetkým spomínaným trom oblastiam.

Obávate sa, že hackeri ukradnú informácie, ktoré máte v v e-mailovom konte, ktoré ste dôkladne nezmazali? V súčasnosti sú k dispozícii aj dva ETF fondy, ktoré sú venované výhradne oblasti kybernetickej bezpečnosti – PureFunds ISE Cyber Security (HACK) a First Trust Nasdaq Cybersecurity (BRKI).

Na svete je taktiež ETF, ktorý vychádza v ústrety spoločnostiam, ktoré majú prospech z generácie milénia (MILN) – rovnako ako existuje aj fond zameraní na vlastníkov firiem, ktoré cielia svojimi produktami na generáciu Baby Boomers, teda tie ktoré budú potrebovať vo svojom odchode do dôchodku. Má taktiež veľmi výstižný burzový symbol – OLD.

Súvisiace: 
Nový fond – Whisky ako alternatívna investícia pre investorov
Investovanie do whisky prináša obrovské výnosy

Čo tak sa zamerať na diéty? K dispozícii je aj ETF fond so zameraním na wellness a fitness – FITS.

Diétu môžu potrebovať aj hráči celosvetovej hry Minecraft. Taktiež existuje aj ETF pre oblasť videohier – GAMR. Alebo sa možno budete chcieť zamerať na obezitu, keďže na svete je aj ETF fond – SLIM.

Viete o celosvetovom trende okolo známej hry Minecraft? K dispozícii je ETF ( GAMRAT ) na videohry. Alebo možno bude vhod aj ETF na sektor obezity – SLIM.

Avšak ETF fond WSKY neobsahuje firmy, ktoré sa na jej výrobe a distribúcií podieľajú. To nezahŕňa podiel firiem okolo supermarketov, kde ste si napríklad mohli kúpiť tento produkt. Taktiež nevlastní akcie poľnohospodárskych spoločností, ktoré pomáhajú s úrodou pšenice, raži a kukurice, ktoré sú použitými v destilačnom procese.

Zdroj: Bloomberg, TheWallStreetJournal

Facebook komentár