Investicny_fond_so_zlatom_sa_pripaja_k_sialenstvu_okolo_meny_Bitcoin

Old Mutual Gold & Silver Fund (OMGSAAU – Podielový fond), ktorý spravuje 220 miliónov dolárov, väčšinou vo forme vzácnych kovov, naskočil na vlak okolo vrtuálnej meny Bitcoin.

Manažér Ned Naylor-Leyland, v rozhovore 16. novembra uviedol: “Fond v apríli začal nakupovať, s poverením investovať až 5% svojich aktív do kryptomien. Myšlienkou je profitovať z meny bitcoin kým pokračuje vo svojom investovaní do aktív pre oblasti zlata a striebra.”

Naylor-Leyland pozanmenal: “Bitcoin bol vyslovene navrhnutý ako digitálne zlato,” … ” Takže ak budete mať investície v Bitcoine, malo by to byť v podielovom fonde so zlatom, pretože presne o to ide. Ide o vytvorenie disciplinovaných peňazí v modernom svete. A Bitcoin práve dláždi cestu pre opätovné zavedenie zlata, ako celosvetové platidlo.”

Od začiatku roku kryptomena Bitcoin viac ako osemkrát znásobila svoju hodnotu, nad 8 000 dolárov. Ako uvádzajú podnikatelia v tejto oblasti, jeho hodnota je dôkazom konceptu nového typu platobného systému, ktorý nie je závislý od tretích strán, ako sú vlády, veľké banky alebo spoločnosti poskytujúce kreditné karty.

Pre porovnanie, cena zlata sa od februára držala v úzkom rozmedzí, jedine v septembri výraznejšie vzrástla, kvôli napätiu medzi USA a Severnou Kóreou.

Virtuálne meny majú veľa podporovateľov ale aj kritikov. Mike Novogratz, ktorý zakladá hedžový fond o objeme 500 miliónov dolárov, len pre investovanie do takýchto aktív, povedal, že Bitcoin pravdepodobne skončí do konca roku na cene 10 000 dolárov. Investičný poradca Ronnie Moas, minulý pondelok zvýšil svoj cieľ do roku 2018, a to už druhýkrát počas tohto mesiaca, na 14 000 dolárov z pôvodných 11 000 dolárov. Na druhej strane skupina Goldman Sachs sa minulý mesiac vyjadrila, že zlato nad kryptomenami zvíťazí, prihliadnuc najmä na kľúčové charakteristiky peňazí.

Naylor-Leyland, ktorý investuje prostredníctvom burzy cenných papierov: “Bitcoin a Blockchain riešia problémy zlata spojené s deliteľnosťou, vlastníctvom a rýchlosťou transakcií,“ … “Chceme sa vrátiť k skutočným (krytým) peniazom” … “Ak si predstavíte krytú menu a Blockchain dohromady, je tu dosť vzrušujúci potenciálny výsledok.” Jeho fond má zhruba 80 percent v aktívach so zlatom a striebrom a väčšinu ostatných dokonca len vo forme fyzického kovu.

Cena meny Bitcoin tento týždeň dosiahla úroveň 8 344 dolárov, čo je tohtoročný rekord. Zlato sa pohybuje pod úrovňou 1 296 dolárov za uncu.

Investicny_fond_so_zlatom_sa_pripaja_k_sialenstvu_okolo_meny_Bitcoin_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár