Investicny_konglomerat_najznamejsieho_investora_sveta_oznamil_pokles_zisku_2016

Investičný konglomerát Berkshire Hathaway na konci tohto týždňa zverejnil svoj výsledok zisku za tretí štvrťrok, ktorý oproti predchádzajúcemu roku poklesol o 24 percent, keďže o rok skôr bol zaznamenaný veľký jednorazový zisk, aj keď akvizície v tejto spoločnosti miliardára Warrena Buffetta pomohli zvýšiť prevádzkový zisk.

Spoločnosť taktiež navrhla, že môže aj naďalej držať svoj podiel v priebehu štvrťroka v banke Wells Fargo & Co, ktorá bola zapletenou do škandálu, okolo tvorby neautorizovaných zákazníckych účtov. Berkshire je najväčším akcionárom banky.

Štvrťročný čistý zisk firmy Berkshire, ktorá má svoje sídlo v Omahe, štáte Nebraska poklesol na 7,2 miliardy amerických dolárov alebo 4379 dolárov na akciu triedy A, z 9,43 miliardy dolárov alebo 5737 dolárov na akciu triedy A, o rok skôr.

Prevádzkový zisk sa zvýšil o 7 percent na 4,85 miliardy dolárov, alebo 2951 dolárov na akciu z 4,55 miliardy dolárov alebo 2769 dolárov za akciu, čím zaostal za priemernou prognózou analytikov oslovených agentúrou Thomson Reuters, vo výške 3 058,10 dolárov na akciu.

Súvisiace:
Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”
Warren Buffett za každý deň svojho života zarobil až $ 2 mil.

Minuloročné výsledky zahŕňali zisk vzťahujúci sa na potravinárske spoločnosti Kraft Heinz Co. v hodnote 4,4 miliardy dolárov, v ktorom Berkshire aj naďalej vlastní 26,8 percenta akcií.

Tohtoročné výsledky zahŕňali zisk v hodnote 1,6 miliardy dolárov, keďže firma Mars odkúpila prioritné akciové investície spoločnosti Berkshire vo svojom podnikaní žuvačiek – Wrigley.

Výnosy boli takmer bezo zmeny, na úrovni 59,1 miliárd dolárov. Účtovná hodnota na jednu akciu (prednostné miera rastu pre Buffetta) od konca júna vzrástla o 2,4 percenta na 163 783.

Berkshire vlastní zhruba 90 firiem, vrátane poistenia automobilov – Geico, železničných sietí – BNSF, sieti cukrární – Dairy Queen a značky spodnej bielizne – Fruit of the Loom a v januári zaplatil 32,1 miliardy dolárov za akvizíciu firmy z oblasti lietadiel – Precision Castparts Corp.

Taktiež vlastní podiely v niekoľkých desiatkach firiem, vrátane Wells Fargo, Coca-Cola Co a International Business Machines Corp.

Buffett povedal, že počas tohto mesiaca sa začne vyjadrovať k škandálu banky Wells Fargo, ktorý začal 8. septembra, kedy banka súhlasila, že zaplatí 185 miliónov dolárov, za urovnanie obvinení od regulačných orgánov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, FoxBusiness

Facebook komentár