Investori_iba_za_5_dni_v_hotovosti_zhromazdili_rekordnych_$137_miliard

Investori tento týždeň zhromaždili rekordný objem kapitálu do hotovosti, keď 11-ročný beh býčieho (rastúceho) trhu upadol.

Agentúra Bloomberg uviedla, že podľa dát Bank of America a EPFR Global, za päť dní končiacich sa 11. marcom investori vykonali presun do hotovostných aktív o objeme rekordných 137 miliárd dolárov. Doteraz najvyššia hodnota o objeme 14 miliárd dolárov bola smerovaná do štátnych dlhopisov, zatiaľ čo investori do zlata uložili 3 miliardy dolárov.

Kým kapitál sa posúva smerom k bezpečným a stabilným aktívam uprostred prudkej volatility, investori vykonávajú odklon z rôznych druhov dlhov a akcií. Dlhopisy s vysokým výnosom a rozvíjajúce sa trhy s investičným stupňom zaznamenali najväčší kolektívny odliv v histórii, keď sa investori začali sťahovať z tejto triedy aktív o hodnote viac ako 34 miliárd dolárov. Finančný sektor čelil odlivu v hodnote 3,3 miliardy dolárov, čo počas chaotického päťdňového obdobia zaznamenalo ďalší rekord.

Videli sme niekoľko miliardový vzostup volatility, keď americký akciový trh zaznamenal najhoršie straty za posledné desaťročia. V pondelok akcie čelili najhoršiemu prepadu od roku 2008, keď sa zvýšená obava z koronavírusu sa stretla s novou vojnou na ropnom trhu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Súvisiace:
Nemecko uvoľnilo najväčší povojnový balík pomoci proti koronavírusu
Zahraniční investori zvýšili záujem o tieto aktíva z dôvodu koronavírusov

Priemyselný akciový index Dow Jones sa v stredu dostal do medvedieho trhu, čím uzavrel historický beh býčieho trhu a začal novú éru trhového pesimizmu.

Ceny akcií vo štvrtok popoludní zaznamenali prudký nárast, keď Federálny rezervný systém oznámil, že do piatok večer načerpá na peňažné trhy 1,5 bilióna dolárov. Centrálna banka k svojmu bezprecedentnému kroku uviedla, že je vidno „vysoko nezvyčajné prerušenia na trhoch s finančnými prostriedkami štátnej pokladnice spojené s vypuknutím koronavírusu“. Rekordné injekcie na likviditu budú pokračovať celý mesiac a budú podporovať trhy, ak bude vírus rýchlo obmedzený.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MSN

Facebook komentár