Investori_sa_od_zaciatku_obchodnej_vojny_medzi_USA_a_Cinou_zameriavaju_na_Bitcoin

Zdá sa, že investori sa pozerajú na Bitcoin, ako majetok podobným zlatu, vzhľadom na to, že počas konfliktu vzrástol objem obchodovania s kryptomenami.

V období medzi 19. májom a 19. augustom 2019 došlo k prudkému nárastu v obchodov kryptomeny Bitcoin o 284% v porovnaní s obdobím medzi 22. marcom a 22. júnom 2018, tesne pred obchodnou vojnou. S tými údajmi prišla online investičná platforma eToro.

Zlato – populárne aktívum, ktoré sa má držať v časoch neistoty, za rovnaké obdobie čelilo menej dramatickému nárastu obchodov – o 73%.

Údaje tiež ukázali, že obchodovanie s virtuálnou menou Bitcoin sa v určitých kľúčových okamihoch vojny viac ako zdvojnásobilo – zvyčajne po upokojení napätia.

Medzi tri príklady z tohto roku, na ktoré spoločnosť eToro poukázala, patria:

13. mája – Keď Čína prišla s odpoveďou na USA, oznámila zvýšenie taríf na americký tovar v hodnote 60 miliárd dolárov, počet nových pozícií v zlate na platforme eToro sa oproti predchádzajúcemu dňu zvýšil o 108%. Počet nových bitcoinových pozícií stúpol až o 139%.

25. júna – Správy, že na stretnutí medzi Donaldom Trumpom a Xi Jinpingom sa USA pripravovali na oneskorenie dodatočných ciel na čínsky tovar, mali podobný účinok. Pozície v zlate v porovnaní s predchádzajúcim dňom vzrástli o 26%, zatiaľ čo pozície v bitcoine vzrástli o 40%.

13. augusta – Po tom, čo USA oneskorili uvalenie ciel na rôzne čínske výrobky, nové bitcoinové pozície stúpli o 123%, čo je viac ako dvojnásobok 60% nárastu pozícií zlata.

Investori_sa_od_zaciatku_obchodnej_vojny_medzi_USA_a_Cinou_zameriavaju_na_Bitcoin_1

Analytik spoločnosti eToro, Simon Peters poznamenal: “Počet otvorených pozícií v bitcoine aj v zlate sa zvýšil, keď prišlo k eskalácií obchodnej vojny medzi USA a Číny, keďže dve najväčšie ekonomiky sveta uvaľovali clá na tovar druhej strany.“

Peters dodal, že rozhodovanie o úrokových sadzbách centrálnych bánk neovplyvňuje nedostatok, užitočnosť a vnútorná hodnota zlata. Výsledkom je, že kov historicky slúžil ako útočisko pre investorov v čase hospodárskeho a politického chaosu.

Súvisiace: Čínska centrálna banka je blízko k uvoľneniu vlastnej virtuálnej meny

„Bitcoin v porovnaní s niektorými podobnými vlastnosťami ako zlato výhody v tom, že bude existovať iba konečný objem (21 miliónov), je decentralizovaný, jeho cena nie je ovplyvnená infláciou a má pridanú výhodu oproti zlatu z nižšieho skladovania.”

Peters ďalej uviedol, že Bitcoin zostáva volatilnejším aktívom ako zlato a čelí ďalším rizikám. Zdá sa však, že investori začínajú stále viac vnímať kryptomeny ako útočisko.

Peters nakoniec poznamenal: “Extrémna volatilita cien, hackerské útoky a obvinenia z manipulácie s cenami majú stále vplyv na toto aktívum,” … „Korelácia so zlatom na platforme eToro by však mohla byť znakom toho, že celkové vnímanie bitcoinu sa postupne mení zo špekulácií na menej rizikové uchovanie hodnoty.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár