Elon Musk.

Elon Musk.

Určite z toho má generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk radosť: Podľa údajov finančnej spoločnosti S3 Partners, investori vsádzajúc na krátke pozície (pokles) na akciách spoločnosti Tesla prišli o 8,4 miliardy dolárov.

To je viac ako krátke pozície v ktorejkoľvek inej spoločnosti. Druhou najväčšou stratou pre predajcov nakrátko sa stali akcie spoločnosti Apple, kde v rovnakom období investori prišli o takmer 6 miliárd dolárov.

Avšak Apple je oveľa väčšou spoločnosťou a krátke pozície na nej sú oveľa, oveľa menšie ako u spoločnosti Tesla. Krátky predaj v súčasnosti predstavuje približne 21% predaja akcií spoločnosti Tesla, v porovnaní s približne 1% akcií spoločnosti Apple.

Predajcovia nakrátko sa domnievajú, že cena akcií pravdepodobne klesne. Ak porastie skôr, ako stihnú uzavrieť svoju pozíciu, musia na pokrytie svojej stávky kúpiť akcie za vyššiu cenu. Ich straty sú teoreticky neobmedzené a často astronomické.

Akcie spoločnosti Tesla sa v poslednom čase rozbehli a investorom spôsobujú problémy, keď ich musia uzatvárať.

Keďže 3. júna dosiahli 52-týždňové minimum 176,99 dolárov, akcie spoločnosti Tesla vzrástli o 150%, čo bolo podporené číslami o predaji a zisku, ktoré prekvapili skeptikov, ale aj Wall Street. V piatok akcie dosiahli ďalší zisk o 3% na 442,98 dolárov po vykázaní rekordných tržieb za štvrtý štvrťrok, ktoré splnili ich predchádzajúce očakávania.

Podľa prvých troch obchodných dní roku 2020, investori ktorí vsadili na pokles akcií prišli o viac ako 700 miliónov dolárov.

Niektorí predajcovia nakrátko v posledných mesiacoch zo svojich pozícií v spoločnosti Tesla ustúpili. Zhruba 36% jej akcií sa v máji predalo nakrátko, ale mnoho týchto obchodov voči akciám spoločnosti Tesla sa naďalej držia, keďže sú presvedčení, že trh sa obráti proti tejto elektrickej automobilke, najmä keď zavedení výrobcovia automobilov zaplavia trh vlastnými elektrickými vozidlami.

Ihor Dusaniwsky, vedúci analýzy v spoločnosti S3 uviedol: “Niektoré z krátkodobých stávok na pokles boli odstránené. Ale mnoho z dlhodobejších týchto obchodov sa toho držia, bez ohľadu na to, aké sú pohyby cien.”

Musk obzvlášť vyjadroval o jeho pohrdavosti pre krátke pozície na akcie jeho automobilky.

Súvisiace:
Elon Musk: “Tesla bude vyrábať autá v Berlíne”
Investorka v najhoršom prípade očakáva zdvojnásobenie akcií Tesla

Trvá na tom, že sa zámerne snažia ublížiť spoločnosti znížením akcií a prerušením prístupu spoločnosti na kapitálové trhy. V roku 2018 Musk dokonca poukázal na myšlienku, presunúť spoločnosť Tesla do súkromia – hlavnou motiváciou tohto plánu nebolo zaoberať sa investormi, ktorí vsádzajú na pokles cien. V tom čase uviedol, že ich „negatívna propaganda“ bola ďalším dôvodom, prečo by bolo vhodné dostať sa z verejného trhu, a že verejná spoločnosť vytvára „zvrátené stimuly pre ľudí, aby sa pokúsili poškodiť to, čo sa všetci snažíme dosiahnuť“.

V novembri Musk na sociálnej sieti Twitter zverejnil zábery, kedy jednému z jeho najtvrdších kritikov, Davida Einhorna, z investičnej skupiny Greenlight Capital, ktorý mu ponúkol poslať „malý darček krátkych šortiek, aby mu v tomto ťažkom období pomohol“.

Napriek jeho verejným sporom s predajcami nakrátko, hovorca spoločnosti Tesla uviedol, že spoločnosť nemá bezprostredný komentár k analýze, ktorá by poukazovala na straty predajcov akcií Tesla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár