Investori sťahujú svoje peniaze z akciových trhov rozvíjajúcich sa krajín ich najrýchlejším tempom od roku 2011, uprostred širšieho výpredaja na finančných trhoch, po nedávno ukončení ich rastu.

Podľa údajov z EPFR Global, ktorá sleduje investičné presuny kapitálu, fondy z rozvíjajúci sa finančných trhov boli najťažšie ovplyvnené, keďže kapitálové odlivy z týchto trhov v týždni do 29. januára vzrástli až na 6,3 miliardy dolárov, čo je najväčší týždenný odliv od augusta roka 2011. Tento mesiac zaznamenali odliv vo výške 12,2 miliardy amerických dolárov.

( Súvisiace: Argentínska mena prudko prepadla, pretože investori opúšťajú rozvíjajúce sa trhy )

Dlhopisové fondy rozvíjajúci sa trhov v priebehu minulého týždňa taktiež utrpeli odliv a to o 2,7 miliardy dolárov, čím v tomto roku zaznamenali odklon aktív vo výške 4,6 miliardy dolárov.

Vysoká úroveň odkupov pre skupiny správy aktív u rozvíjajúcich fondov prišli v oblasti nebezpečenstva pre celosvetové trhy. Jedná sa o ich najhorší štart do nového roka od vrcholu finančnej krízy v roku 2009.

Celosvetový akciový index FTSE All-World v januári roka 2014 kleslol o 3,8 percenta, a to predovšetkým z dôvodu turbulencií na rozvíjajúcich sa trhoch. Akciové trhy v New Yorku otvoril v piatok na nižších úrovniach, akciový index S&P 500 strácal takmer 1 percento, zatiaľ čo celoeurópsky akciový index FTSE Eurofirst 300 v širokom výpredaji klesol o 1,2 percenta.

V piatok bolo na viac výpredajov, keďže turecká líra a juhoafrický rand zostali v ich ostrom poklese, zatiaľ čo ostatné meny, ako napríklad maďarský forint taktiež prepadli.

Najväčší porazení z odlivu vyvolané zo spomalenia rastu v Číne a volatility na menových trhov rozvíjajúcich sa krajín, boli niektoré z popredných špecializovaných fondov rozvíjajúcich sa trhov.

Dvaja manažéri fondov uviedli, že medzi najviac porazených patria fondy Marka Mobiusa – Franklin Templeton, Ashmore a First State.

( Súvisiace: Korupčná kríza v Turecku zatlačila líru na rekordné minimum )

Ale pán Mobius, vrcholový manažér fondu Templeton je optimistický s ohľadom na tieto svetové turbulencie.

On povedal: “Prináša to aj pozitívne vyhliadky, pretože sme schopní nakupovať akcie oveľa lacnejšie … sme šťastnejší, keď trhy klesajú … Jednoznačne chceme využiť prípadné poklesy na týchto trhoch.”

Globálny dlhopisový fond Franklin Templeton, ktorý investuje veľké množstvo aktív na rozvíjajúcich sa trhoch, utrpel tento týždeň prepad.

Ostatní manažéri fondov, ako je First State taktiež utrpel straty, pretože tieto skupiny investujú ich prostriedky v dlhopisoch miestnych mien, ktoré boli najviac zasiahnuté volatilitou – turecke j líry a juhoafrickom rande.

Ale z týchto turbulencií vyšli aj víťazi, ako sú hedžové fondy Moore Capital, ktoré vsadili na pokles rozvíjajúcich sa trhoch.

Investor z rozvíjajúcich sa trhov uviedli: “Mnoho hedžových fondov toočakávalo už skôr. Tieto výpredaje v Turecku bola len otázkou času.”

( Súvisiace: Nórsky ropný fond o veľkosti $ 815 miliárd čelí kľúčovým rozhodnutiam )

Taktiež povedal, že mnoho fondov vsádzalo na pokles tureckej líry, juhoafrického randu rovnako ako ďalších mien, ako napríklad maďarského forintu. Najväčší investori majú tendenciu zaoberať sa skôr menami rozvíjajúce sa trhov.

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár