Súdne spory sa v svojej domovskej krajine proti Volkswagenu začínajú hromadiť.

Nemecký súd uviedol, že investori na spoločnosť Volkswagen podali už 70 sťažností.

Poslednú a najväčšiu sťažnosť v pondelok podalo 278 investorov Volkswagenu z celého sveta, vrátane dôchodkového fondu Kalifornie s názvom – Calpers.

Súvisiace: Volkswagen môže škandál stáť až $ 87 miliárd

Spoločnosť žalujú za stratu o hodnote 3,25 miliardy eur (3,6 miliardy dolárov), ktorú podľa tvrdení utrpeli v dôsledku škandálu okolo emisií.

Automobilka Volkswagen komentovať súdny spor odmietla, pretože ho doteraz nedostala. Ale hovorca uviedol, že spoločnosť sa domnieva, že podľa nemeckého práva ohľadom kapitálových trhov splnila svoju povinnosť zverejňovaním.

Skupinové žaloby boli podané na Krajskom súde v Braunschweigu, v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko, kde Volkswagen sídli.

Väčšinou pochádzajú od súkromných investorov; niektorí sa snažia o nárok za náhradu škody, ktorá bola niekedy aj v rozmedzí okolo 600 eur ($ 666).

Investori obviňujú automobilku Volkswagen z porušovania svojich povinností ohľadom obchodovania na akciovom trhu tým, že neiformovali investorov o škandále včas.

Súvisiace: Ako škandál Volkswagenu znížil ceny platiny a zvýšil hodnotu paládia

V súvislosti s odhalením nepovoleného softvéru Volkswagenu, ktorý skresľoval výsledky emisných testov, americké úrady už v septembri minulého roka začali vyšetrovanie. Akcie automobilky sa následne hlboko prepadli a o škandál sa zaujímali aj ďalšie krajiny. Softvérom boli vybavených 11 miliónov áut.

Vplyv tohto škandálu odstránil viac ako štvrtinu akciovej trhovej hodnoty automobilky Volkswagen a viedla tak k razantným stratám pre niekoľko miliónov investorov.

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár