Keith Fitz-Gerald píše: Pri akciách Apple Inc. (Nasdaq:AAPL), ktoré majú takmer o 50% menšiu hodnotu ako ich absolútny vrchol v septembri minulého roku, kedy dosiahli hodnotu 705.07 za akciu, sa veľa investorov pýta, či je správny čas na ich kúpu.

V mojom prípade by som povedal, že nie. Tu je pár dôvodov prečo:

  1. Spoločnosť si držala svoju prémiovú cenovú stratégiu príliš dlho. Keď napríklad nedávno vyšli na trh s Iphonom 5 zazvonili sami sebe umeriáčik. Spoločnosti, ktoré sa zapájajú do cenových vojen sa len veľmi ťažko dostávajú späť na vrchol.
  2. Súčasný manažment má problémy napĺňať víziu Steva Jobsa a jej realizácia vyzerá, že sa nedarí. Problémy s mapami napríklad boli naprostou katastrofou a úplne zničili imidž neporaziteľnosti, ktorý spoločnosť Apple sprevádzala. A verejnosť si toho všimla.
  3. Apple stratila nádskok na štarte. Spoločnosť zvykla byt jeden až štyri roky pred konkurenciou v každom aspekte- svojho dizajnu, funkcionality softvéru obzvlášť, čo sa týka iPadov a iPhonov. Teraz môžme hovoriť tak o 6 mesiacoch, ak vôbec nejaký nádskok ešte majú. Apple predstavoval predvoj v zariadeniach. Dnes je však len jedným z mnohých.
  4. Spotrebitelia už viac necítia potrebu kupovať novšie zariadenia vždy, keď príde nejaká novinka na trh. Lepšie väčšie a lacnejšie smartfóny od Samsungu, HTC a ďaľších výrobcov nahradili prémiovu značku, po ktorej každý túžil.

Skalní a fanúšikovia sa nikdy nezmenia. Problém však je, že ich je čoraz menej, pretože počet tých, čo preferujú univerzálnosť sa zvyšuje.

Zmena smerovania Apple?

Apple sa dostane pod tlak kvôli zvyšovaniu tržieb a znižovaniu hodnoty v nasledujúcich rokoch.

Apple je odsudený ísť cestou Intelu (Nasdaq:INTC) a Microsoftu (Nasdaq:MSFT). Obidve spoločnosti sú kvalitnými, ale taktiež obe sa usilujú vytvoriť niečo prevratné, niečo s čím by prokročili svoj tieň. Môj dobrý priateľ Barry Ritholtz to opísal v jeho blogu Tech Ticker stručne:“Akcie Apple prechádzajú premenou od tých, ktoré vytvárajú neustáli rast, k takým, ktoré si držia hodnotu.“

Ďaľším aspektom, ktorý treba brať do úvahy, že Apple už nie je to čo býval, už nepredstavuje synonymum slovo inovácia. Manažéri Apple sú zaiste dostatočne chytrí, avšak stali sa tiež dosť opatrnými.

Jobs si vychutnal určitý zmysel kreatívnej bezohľadnosti a tá je podľa môjho názoru fuč. Apple zdá sa už nepredstavuje takú podnikateľskú silu, ako kedysi, teda aspoň v mojom ponímaní.

Vtipne povedané, ja osobne som prešiel od iPhonu a iPadu k zariadeniam s Androidom. Cenovo sú dostupnejšie a keď môj tým potreboval nové zariadenia neváhal som. Taktiež softvérová podpora vyzerá byť lepšia. Chýba mi spoľahlivosť môjho iPadu, ale nie natoľko, aby som sa vrátil späť. A viem si predstaviť, že nie som sám.

Aj tak však máme v kanceláriach pár zariadení od Apple, ktoré používame paralelne s počítačmi s Windowsom, pretože na nich najlepšie funguje finančný softvér, keď zrovna potrebujeme.

Milovníci Apple bezchpochyby budú považovať za problém to čo musím povedať, ale ja to rešpektujem. Apple je výborná spoločnosť, ktorá vyrába skvelé produkty. Len si nemyslím, že by bola dobrou investíciou práve teraz.

Apple TV a náramkové hodinky sú tým, do čoho teraz všetci vkladajú nádeje. Spotrebitelia však už toľko nenakupujú drahé veci a ich správanie sa mení pod vplyvom krízy a šetrenia.

Mimotoho, môžem sa porozprávať so svojim smartfónom. Prečo by som potreboval hovoriť aj s hodinkami? Potrebujem sa skôr odpojiť od tejto technológie kde mi nejaký 20-roční vravia, že mi to zlepší život.

Veľké problémy v Číne

Priznám sa,že som si kedysi myslel, že Čína by pozbierala kúsky, ktoré by Apple zhodil zo stromu, ale teraz by som si nebol tým istý. Veľa sa toho zmenilo vo svete Apple.

Nie je to tým, že by Čína Apple nemilovala. Ba naopak milujú ho tak moc, že podvodníci vytvorili falošnú sieť obchodov Apple, ktoré boli také skutočné, že si ich zamestnanci mysleli, že pracujú pre Cupertino.

A spoločnosť má isté problémy s pracovnou silou a vyzerá to, že nebudé ľahké sa ich zbaviť. Ba dokonca sa to môže aj zhoršiť.

Tie viedli k problémom s kontrolou kvality a bezprecedentnému ospravedlneniu šéfa Apple Tima Cooka zákazníkom z Číny pre nekvalitné opravy a pravidlá záruky. Zákazníci boli vyzvaní ospravedlnením Cooka na výmenu falošných dielov, prehlasujúc, že nefungujú boli postupené na výmenu a z opravených dielov zas poskladali nové iPhony určené na čierny trh.

Peking v súčasnosti útočí na Apple App Store a jeho nežiadúci obsah vrátane porna a nelegálnych publikácií. Tiež sa zameriava na operácie Apple, špeciálne na jeho servery, ktoré sú umiestnené mimo Čínu a to je veľký problém pre ich neslávne známu cenzúru, označovanú taktiež webový „Čínsky múr“. To mi pripomína situáciu Google z pred niekoľkých rokov.

Čína je čím ďalej, tým viac závislá od technológií podporovaných Androidom. Zatiaľ čo Peking sa na to pozerá ako na plus,cítia to aj ako záväzok. Tak sa snažia podrážať nohy veľkým hráčom (Apple, atď) v snažení spraviť viac priestoru pre domáce podniky ako Lenovo a Huawei.

Sklon Apple k tajnostiam tiež veľa nepomáha, a spoločnosť je rozpitvávaná očividne vymyslenými historkami v celonárodných médiách o diskriminácii zákazníkov, korporátnych hrátkach a patentových vojnách.

Tým z Cupertina je tiež drzý. Nezabúdajme, že Apple zarobí týždenne zhruba miliardu dolárov. Je teda prirodzené, že Peking zistilo koľko prichádza ich výrobná základňa a prirodzene chcú väčšiu porciu z tohto koláča.

Historicky Apple nikdy tento koláč nerozkrojil a pokiaľ sa tak čoskoro nestane, rastúci čínsky nacionalizmus môže podkopať jeho pozíciu lídra v rebríčku najlepšie zarábajúcich firiem.

A nakoniec čo so všetkou tou hotovosťou?

Apple má približne 150 miliárd dolárov na účtoch v bankách. Stĺpikár Henry Blodget- áno ten Henry Blodget, ktorý dostal slávne známy zákaz obchodovania s cennými papiermi, kvôli vydaniu žiarivého odporúčania o Apple, zatiaľ čo súkromne opisoval v emaily, že to treba predať-uvádza , že môžeš spoločnosť výhodne kúpiť za menej než 390 miliárd dolárov. Alebo počkaj pár rokov a môžeš to všetko dostať v podstate zadarmo.

Nemôžem nesúhlasiť. S čím mám ja problém je, že si nemyslím, že tržby Apple budú také, že by pasovali do rovnice, ktorú uvádza Blodget.

Vyššie náklady + vyššie výrobné náklady+ nižšie ceny = menšie marže a menšie tržby.

Nie ja by som Apple nekupoval.

Preložil: Ivan Schwandtner

Zdroj: Money Morning

Facebook komentár