Investori, ktorí  investujú do zlata majú veľa možností, od nákupu banských akcií či nákup fyzického zlata až po rôzne finančné  inštrumenty, vrátane SPDR Gold Trust ETF (GLD). Každé majú svoje výhody a nevýhody, avšak je tu jedna univerzálna kritická otázka a to akú veľkú expozíciu má na podkladovú komoditu. Je zrejmé, že fyzické zlato bude perfektne sledovať cenu zlata, avšak má vyššie transakčné náklady + skladovanie a bezpečnosť.

Jedným spôsobom kvantifikácie expozitúry zlata rôznych inštrumentov je poklesom voči benchmarku (podkladové aktívum, pozn. prekl.) GLD. To nám poskytuje relatívnu úroveň expozitúry, ako aj korelačný(vzťahový, pozn. prekl.) koeficient. Vyššia korelácia znamená istotu vyššej presnosti pri sledovaní ceny zlata. Napríklad merané S&P 500 Index Trust ETF (SPY), má veľmi slabú koreláciu s GLD. V skutočnosti za posledné tri či štyri roky je korelácie len nejakých 20%, čo je dosť málo. Aj to robí zlato veľmi populárne aktívum, odkedy poskytuje diverzifikačné benefity. Bolo by ešte lepšie, ak by malo GLD zápornú koreláciu.

Prekvapujúca korelácia k zlatu

Nasledujúca tabuľka ukazuje vedúce banské spoločnosti:

Banské spoločnosti zlata a ETF

Jedným zaujímavým poznatkom je nárast v aktívach za posledných 18 mesiacov u: Market Vectors Junior Gold Miners ETF (GDXJ), Market Vectors Gold Miners ETF (GDX) a GLD, ktoré stúplo asi o 40%. Je to aj napriek nedávnym poklesom iných veľkých baníkov. Nasledujúca tabuľka ukazuje korelácie s GLD za 24, 36 a 48 mesačné periódy.

 

Korelácie

Na prvý pohľad vyzerajú tieto korelácie dosť vysoké až na tú zrejmú SPY ku GLD. 70% a 80% sú slušné, nie sú extrémne vysoké. Americké akciové ETF s nízkou kapitalizáciou často korelujú s SPY na +95% hladine. Navyše niekoľko novo vznikajúcich trhov ETF, ktoré často poskytujú dobré diverzifikačné benefity, korelujú na 80%. Investor by nemal počítať so stúpajúcou cenou akcie jednoducho preto, lebo cena zlata stúpa. Nasledujúca časť sa zaoberá týmito otázkami a identifikuje niektoré ústredné príčiny.

Kľúčové príčiny

Táto analýza má  nejaké obmedzenia a vyžaduje detailnejšiu analýzu spoločností na elimináciu iných možných vysvetlení ohodnotenia, marže a výkonu. Kľúčové faktory sú rozhodnutia ohľadom zabezpečenia, tzv. hedging, všeobecná expozícia zlata a manažérska stratégia.

1. Hedging – Keďže je zlato komodita na termínovanom trhu, je možné, že niektoré spoločnosti si zahedgovali množstvo svojej produkcie a za posledné roky nezachytili plné ocenenie v cene zlata. Okrem toho tieto spoločnosti môžu mať zahedgovanie, ktoré môžu ich zisky v budúcnosti limitovať, ak cena zlata bude aj naďalej stúpať. Niektoré spoločnosti nedávno oznámili elimináciu svojich hedgových pozícii. Barrick Gold Corporation v roku 2009 ohlásili prerušenie svojich hedgov.

2. Expozícia zlata – zatiaľ čo posudzované spoločnosti primárne skúmajú a produkujú zlato, sú tiež zapojené v iných aktivitách s inými kovmi, často sú to najmä striebro a meď, ako aj olovo, zinok a iné kovy.

3. Manažérska stratégia – korelácie a výkonnosť sa zmenia na základe uverejnených manažérskych cieľov a rozhodnutí. Odhodlanie investovať alebo distribuovať cashflow svojim akcionárom môže mať budúci dopad na výkon.

Zdroj: GoldInvestingNews

Facebook komentár