Spotify ohlásila svoje plány, ktoré by jej mohli umožniť dostať sa na akciový trh na jeseň tohto roka.

Celosvetová spoločnosť streamingu hudby so sídlom vo Švédsku vznikla v októbri 2008 a je čiastočne vo vlastníctve veľkých nahrávacích spoločností. Ale po jej rozšírení do USA aktuálne vidí veľký priestor na potenciál získať z IPO (počiatočná verejná ponuka akcií) podstatne viac peňazí, s ktorými by mohla upevnili svoju pozíciu.

Quartz ohlásili, že spoločnosť vykonala rozhovory s investičnými bankami, čo štandardne predchádza vykonaniu IPO. Spoločnosť Spotify už má k dispozícií objem úverov od veriteľov vo výške 200 miliónov amerických dolárov, vrátane bánk Morgan Stanley, Deutsche Bank a Goldman Sachs z ktorých každá by mohla mať hlavnú úlohu v tejto prvotnej ponuke jej akcií – a zarobiť tak milióny na poplatkoch.

Správa denníka Financial Times skôr počas tohto mesiaca uviedla, že Spotify si zaistila nový objem úverov vo výške 200 miliónov dolárov od Morgan Stanley. Tento krok okrem iného zvyčajne poukazuje na bezprostredne blíženie sa IPO.

Spotify uvádza, že má k dispozícií šesť miliónov platiacich účastníkov, vrátane viac ako jedného milióna užívateľov v USA. Služba Spotify má po celom svete viac ako 24 miliónov užívateľov .

Zhruba 85% z príjmov Spotify pochádza z predplatného a 15% z reklamy – takmer presne opačný podiel svojho konkurenta so sídlom v USA (jeho akcie sa už obchodujú) – Pandora, ktorý bol založený v roku 2000 a dostáva len 12% svojich príjmov z predplatného.

Zdroj: Reuters, Quartz 

Facebook komentár