Ve více než desítkách států se zákonodárci snaží prosadit návrat zlata jako platidla. Jak Bloomberg uvádí, zákonodárci v Arizoně jsou připraveni následovat stát Utah, který schválil zlato jako měnu v roce 2011. Podobná oznámení následují v Kansasu, Jižní Karolíně a ostatních státech, které uznávají zlaté a stříbrné mince jako zákonné platidlo. „Zákonný systém varuje před nespokojeností s měnovou politikou a také o tom, co pan Ben Bernanke dělá“, a to se zdá potvrdila i nedávná změna, kdy do Texasu má být přivezeno zpět jejich zlato z bankovního úložiště v New Yorku. Nová opatření by daly „lidem možnost použití peněz, které neztratí kupní sílu kvůli inflaci“, řekl jeden ze zastánců návrhu zákona, který dodává, že „existuje obava, že vláda, nebo zejména Bernanke a Federální rezervní systém, provádějí politiku, která povede ke kolapsu dolaru“. Americká ústava znemožňuje státům razit mince a také jim zakazuje dělat cokoliv kromě vyhlášení veřejné nabídky na zlaté a stříbrné mince na zaplacení dluhů. Právní zástupci tvrdí, že se tím otevírají dveře pro státy povolit zlato jako legální platidlo.


Prostřednictvím Bloombergu,

Nedůvěra ve Federální rezervní systém a znepokojení, že se americký dolar může stát bezcenným, pohání tlak ve více než tuctu zemí, aby uznaly zlaté a stříbrné mince jako zákonné platidlo.

Zákonodárci v Arizoně jsou připraveni následovat stát Utah, který schválil zlato jako  měnu v roce 2011. Podobná oznámení následují v Kansasu, Jižní Karolíně a dalších státech.

„Zákonný systém varuje před nespokojeností s měnovou politikou a také o tom, co pan Ben Bernanke dělá“, říká Gatch, který studuje alternativní měny v Edmondu, ve škole sídlící v Oklahomě. „Existuje obava, že vláda, nebo zejména Bernanke a Federální rezervní systém, provádějí politiku, která povede ke kolapsu dolaru“.

Zákonodárci v Texasu zvažují opatření podporované republikánským guvernérem Rickem Perrym, aby se založila texaská úschovna zlata pro uložení zlatých cihel v hodnotě okolo jedné miliardy dolarů, momentálně nacházejícím se v bankovním úložišti v New Yorku. Zlato je ve vlastnictví společnosti Univerzita Texas Investiční Management, nebo Utimco, které převzaly 6,643 cihel tohoto vzácného kovu v roce 2011 uprostřed obav, že poptávka po něm by převýšila nabídku. 

Navrhovaný objekt by také přijímal vklady od veřejnosti a poskytoval by základ pro platební systém ve stavu v případě „systémového narušení v národním a mezinárodním finančním systému“, jak uvádí opatření.

„Jsme svědky zřetelného návratu do světa, kde je zlato považováno jako měna.“…

Opatření dát „lidem možnost používat peníze, které neztratí kupní sílu kvůli inflaci“, řekl Rich Danker, ředitel národního hospodářství v projektu Americké Principy. Veřejná politická skupina sídlící ve Washingtonu podporuje kroky, stejně jako návrat ke zlatému standardu, který stabilizoval hodnotu dolaru vůči zlatu. Prezident Richard Nixon oficiálně ukončil směnitelnost amerického dolaru za drahý kov v roce 1971.

„Lidé v těchto státech přicházejí s myšlenkou mít možnost používat tvrdé měny s odvoláním se na politiku, nad kterou stejně nemají kontrolu“, dodává Danker.

Americká ústava znemožňuje státům razit mince a také jim zakazuje dělat cokoliv kromě vyhlášení veřejné nabídky na zlaté a stříbrné mince na zaplacení dluhů. Právní zástupci tvrdí, že se tím otevírají dveře pro státy povolit zlato jako legální platidlo. Opatření, která jsou brána v úvahu v Jižní Karolíně, by uznávaly cizí nebo domácí ražené mince jako zákonné platidlo.

Ve státě Utah a dalších zemích, opatření také vylučují státní kapitálové zisky nebo jiné daně z mincí.

Kritici tvrdí, že…“řečníci chtějí jednoduše oslnit tak, aby lidé měli strach z programu prezidenta Obamy, který nás vede do hyperinflace a ekonomického zhroucení“, říká Farley. „Máme dostatek reálných problémů, kterými se zabýváme. Nevidím jako prioritu podkopávat naši celou finanční strukturu“.  

Patron návrhu zákona, senátor Chester Crandell, řekl, že je přesvědčen o tomto kroku, a je „logickou záležitostí pro stát Arizona“.

„Myslím si, že ať se podíváte na některé věci, které se dějí a na výši tištěných peněz Federálním rezervním systémem a kdo má kontrolu nad těmito penězi, myslím, že se to týká každého“, řekl Crandell. „Zlato a stříbro byly přítomny po dlouhou dobu a lidé se cítili v bezpečí, měli bychom jim dát příležitost, aby je mohli používat“.

Preložila: Zuzana Jandová

Zdroj: Politicalvelcraft.org

Facebook komentár